yukarı

Honda e Prototype: Bir elma kadar cazip elektrikli minik

Teknolojisi kadar tarzıyla da ayrışmak isteyen Honda e, tasarımı gibi "prestijli" bir fiyat etiketiyle yaklaşıyor...

14 Mart 2019 kaynak: Honda

Elektrikli modeli olmayan markalar, bazen "Dur bakalım ne olacak" kıvamında da olsa, teker teker cereyana kapılıyorlar. Son günlerde bu konuda en çok adı geçenlerden biri de Honda ve onun Cenevre'de "%95 budur" haliyle sergilediği "e Prototype" adlı çalışması.

 

2019 sonunda seçkin marketlerde, 2020'de tüm Avrupa'da satışa sunulacak Honda e Prototype. Yakın zamana kadar konsept ismi "Honda Urban EV" olan bu enerjik miniğe gelin şimdiden "Honda e" diyelim de çocuk doğana kadar sürekli isim değiştirmekten kurtulalım. 
 


Kapak konusuna dönersek... Elma da cazip tabii ama (bkz. cennetten kovulmamız) Honda'nın aklındaki cazibe aslında apple ürünlerinin sahip olduğu cinsten. En karmaşık olanı en basit haliyle, en teknolojik olanı en insani tasarımla sunma çabası da diyebiliriz. (Ne reklamcıyız ama!)

 

Tabii bir de madalyonun karanlık tarafı var. Tıpkı apple'ın yaptığı gibi, fazladan para isterken yüzü kızarmasın diye epey uğraşıyor Honda. Bahsi geçen "fazladan para"yı şimdiden sindirirseniz "Bu boy bi arabaya bu kadar para mı istenir!" sıkıntısı kendiliğinden çözülür:)

 

Bakalım 3,9 m boyundaki bu dört kapılı ve dört koltuklu minik şehir arabasının %100 elektrikli oluşu dışında en dikkat çekici özellikleri neler?
 


 

1 - Neo-Retro tasarım

 

Ya da geçmişle geleceğin buluşması. Honda e Prototype %95 oranında (nasıl ölçüyorlarsa artık) nihai Honda e'yi (güzel isim uydurduk ama bir de boyut takısı lazım. Honda e-1 nasıl?) yansıttığına göre artık daha rahat konuşabiliriz.

 

Honda e bir yandan 70'li yılların Civic'lerine saygılarını sunarken, bir yandan elektrikli otomobil dünyasının fütürist unsurlarını ve akıllı telefon hissiyatı veren detayları (mesela far grupları bildiğiniz iPhone) bolca kullanmış.

 

Ne yalan söyleyelim, bize ilk Golf'ü de hatırlatan Honda e, gövdeye gizlenen (ve anahtar yaklaşınca açılan) kapı kolları ve yan aynaların yerini alan kamera sistemiyle farklı çağları sevimli bir bünyede harmanlamış gibi. Jaguar I-Pace ve Audi e-Tron'da da kullanılan bu son iki özellik, elektrik camiasının imzalarına dönüşme yolunda. 

2 - Oturma odası kıvamında kabin

 

Dijital gösterge paneline ek, iki adet 12 inçlik dokunmatik ekranıyla konser sahnelerini aratmıyor Honda e Prototype. Sahne dememizin bir diğer sebebi, bazı kumandaları da barındıran basamaklı ve ahşap kaplı ön panel.
 


Bu çok teknolojik ama bir o kadar doğal ve retro panelde bol miktarda şarj noktası, mobil bağlantı ve hatta HDMI girişi mevcut. Gelsin videolar!

 

Yan ayna yerine geçen kameraların çektiği görüntüleri, ön panelin iki ucundaki ekranlardan izleyeceğiz. Sonra vay efendim, çocuklar neden ekran bağımlısı!

 

Polyester kaplı ısıtmalı koltuklarının tasarımına kadar her detayı, oturma odası rahatlığı yaratmak için tasarlamış Honda. Bir önceki uzay gemisi Civic'ten sonra ne kadar da aksi istikamette bir anlayış!.. Sıkıntı yok, sesli düşünüyoruz.
 


 

3- Arkadan itiş

 

Honda e'nin arka aksa bağlantılı elektrik motoru gücü doğrudan arka tekerlere aktaracak. 

 

Arkadan itiş avantajıyla Honda e'nin Fransız rakipleri Renault Zoe ve müstakbel Peugeot 208'den daha atik olacağı ve yola daha iyi tutunacağı söylenebilir.

 

Projeye liderlik eden Kohei Hitomi Bey, arkadan itişin elektrik motorunun güçlü çekişini idare etme ve dönüş çapını küçültme konusunda da avantajı olduğunu söylemiş. Bizce de haklı. 

 

Lakin gündelik şehir içi kullanım beklentili bir müşteri kitlesinin bu farkı ne kadar algılayacağından emin değiliz. BMW 1 Serisi sahiplerinin bile (çoğunun) durumdan haberdar olmadığını hesaba katarsak...
 


 

- Elektrik ve tabii ki menzil

 

Pillerini tabana yayan Honda e, Kia e-Niro ve BMW i3 gibi rakiplerinden daha kısa olan 200 km civarı bir menzile sahip olacak. 

 

Hitomi, bu menzilin şehir içi hedefli bir araba açısından yeterli olduğunu ve daha fazla menzil için e Prototype'ı gereksiz bir şekilde büyütmeleri gerekeceğini söylemiş, yakınlarına.

 

100 hp civarında olması beklenen gücüyle şehir içinde fazlasıyla yeterli olacak Honda e. Elektrik motorundan kaynaklanan tork avantajını da unutmayalım, unutturmayalım.

 

Yalnız baya pahalı olacak galiba:(