yukarı

Honda CR-V Hybrid: Test

Honda CR-V e:HEV çok sayıda pratiklik ve konfor sunuyor, ancak fiyatı sebebiyle öne çıkmakta zorlanıyor.

19 Mayıs 2024 kaynak: Arabazzi

Honda'nın ürün yelpazesi genişliyor. Sadece SUV serisi bile şu anda dört farklı modeli kapsıyor, ancak en yeni ZR-V'nin boyutları eski CR-V ile neredeyse aynı, peki bu durumda üreticinin saygıdeğer amiral gemisi nerede kalıyor? 

Her boyutta daha büyük olan CR-V, bir üst sınıfa adım attı. Honda sadece boyut olarak bile Nissan X-Trail, Skoda Kodiaq veya Kia Sportage'dan daha uzun. Ancak 3 milyondan başlayan fiyatlarıyla CR-V aynı zamanda çok daha pahalı. 

CR-V 2.0 litrelik benzinli motor kullanıyor. Bu da fiyat etiketinin neden yüksek olduğunun yanıtı aslında… Yine de bu hibrit versiyon bile keskin bir elektrik hissi veriyor; motor doğrudan tekerlekleri tahrik etmek yerine bir çift motora güç veriyor, böylece ayağınızı gaza bastığınızda hoş bir ataklık elde ediyorsunuz. Bununla birlikte, 4x4 sistemi gevşek yüzeylerde bile sıfır çekiş kaybı ile işleri kontrol altında tutuyor. 

Standart olarak sunulan 18 inç alaşım jantlar bol miktarda kauçukla kaplanmış, bu nedenle sürüş iyi bir yastıklama hissi veriyor, ancak yol gürültüsü yüksek hızlarda fark ediliyor. Bununla birlikte, özellikle şehir içinde rafinelik çok iyi. 

Hibrit sistem genel olarak iyi çalışıyor. Yenilikçi kademeli şanzıman CVT'den ziyade geleneksel bir otomatik şanzımana benziyor, ancak tam güç istediğinizde yine de bir otomatik şanzıman gibi ses çıkarıyor. Aksi takdirde, motor sadece rölantide devreye girdiğinde gerçekten fark ediliyor ancak bu sadece uzun süreli beklemelerde veya özellikle yoğun trafikte gerçekleşiyor. 

Ancak çok büyük miktarda gövde yuvarlanması olmamasına rağmen, direksiyon bariz bir şekilde hissiz o kadar ki, sürüş deneyimine asla büyük ölçüde bağlı hissetmiyorsunuz. Bu, içine girip gidebileceğiniz bir otomobil, ancak hızlı sürmekten zevk alacağınız bir otomobil değil. Bir BMW X3 (evet, şimdi boyut ve fiyat açısından eşit) çok daha keskin. 

Yine de hata yapmayın CR-V artık etkileyici derecede pratik bir otomobil. 579 litrelik bagajı hala bu sınıftaki en büyüklerden biri. İçeride devasa bir his veriyor ve arka kapılar neredeyse 90 dereceye kadar açılıyor bu da çocukları (ve yetişkinleri!) arkaya yüklemeyi inanılmaz derecede kolaylaştırıyor. 

Kalite biraz karışık. Artık daha fazla yumuşak malzeme var, ancak kapılar CR-V'nin yeni keşfedilen premium fiyat etiketinden uzaklaşan bir sesle kapanıyor. Kabin düzeni uygun şekilde kullanıcı dostu, ancak küçük ekran pazarın bu bölümünde yetersiz kalıyor. Örneğin Volvo XC60'ın Google destekli portre ekranı yer yer eskidiğini gösterse de daha üst sınıf bir hava veriyor. 

Tüm araçlarda yukarıda bahsedilen 18 inç jantlar ve Apple CarPlay ve Android Auto özellikli dokunmatik ekranlı bilgi-eğlence sisteminin yanı sıra çift bölgeli klima kontrolü, ısıtmalı ön koltuklar, LED ışıklar ve panoramik tavan bulunuyor. 

Diğer dikkat çeken özellikler arasında baş üstü ekranı, 360 derece kameralar, havalandırmalı ön koltuklar ve ısıtmalı arka koltukların yanı sıra Bose premium stereo da bulunuyor. 

Honda CR-V'nin fiyatı sadece boyutlardaki artışı değil, aynı zamanda üst sınıfa geçişi de yansıtıyor. Bununla birlikte, neredeyse 3 milyon TL ile müşteriler haklı olarak BMW X3 ve Volvo XC60 gibi rakipleri bir araya getirebilir ve bu noktada Honda'nın amiral gemisini haklı çıkarmak zorlaşır. Geniş ve konforlu, ancak bunun dışında herhangi bir alanda öne çıkmakta zorlanıyor. Hâlâ ilgileniyor musunuz? Kesinlikle standart donanımdan yoksun kalmayacaksınız, CR-V'nin içi ve dışı son derece iyi planlanmış.