yukarı

Honda CR-V 2023: e:PHEV seçeneği ile Avrupa'da görücüye çıktı

Yeni Euro-spec Honda CR-V kendi kendini şarj eden hibrit ve plug-in hibrit seçenekleriyle sunuluyor.

12 Mayıs 2023 kaynak: Honda

Altıncı nesil Honda CR-V, hibrit (e:HEV) ve plug-in hibrit (e:PHEV) mıotor seçeneklerine sahip AB spesifikasyonlu versiyonuyla bugün tanıtıldı. Otomobil üreticisinin Eski Kıta'da sunduğu ilk PHEV, Honda'nın Offenbach, Almanya'daki Avrupa Ar-Ge merkezinde düzenlenen bir medya etkinliğinde tamamen elektrikli e:Ny1 ve hibrit ZR-V ile birlikte detaylandırıldı.Tahmin edilebileceği gibi, Avrupa Honda CR-V, Temmuz 2022'de tanıtılan ABD spesifik modeline benziyor. Tampon kaplamasındaki küçük değişiklikler, biraz farklı bir ızgara ve benzersiz rozetler e:HEV'yi e:PHEV versiyonlarından ayırmaya yardımcı oluyor. Ön çamurluğa monte edilen şarj portu ile değişim daha da farklılaşıyor.CR-V'nin Avrupa ve Kuzey Amerika serileri arasındaki en büyük fark sadece geleneksel motor bulunmaması. Honda'nın Avrupa'da sadece elektrikli modeller sunma taahhüdünü takiben, CR-V kendi kendini şarj eden hibrit ve plug-in hibrit seçenekleriyle sunuluyor. Avrupalı müşteriler için ilk plug-in hibrit Honda olan ve 82 km'lik tamamen elektrikli sürüş menzili sunan e:PHEV versiyonu öne çıkıyor. Batarya sıcaklığı 25° derece olduğunda tam şarj 2,5 saatte tamamlanabiliyor.Her iki elektrikli motorda da verimlilik ve performans artışı için revize edilmiş doğal emişli 2.0 litrelik dört silindirli benzinli motor ve iki adet "hafif ve yüksek çıkışlı yerleşik elektrik motoru" bulunuyor. Honda, iki versiyon arasında güç çıkışında bir fark olup olmayacağını açıklamadı, ancak e:PHEV büyük olasılıkla e:HEV'ye kıyasla daha büyük kapasiteli bir lityum-iyon bataryaya sahip olacak. İkincisi ayrıca bagaj kapağında Honda'nın dört tekerlekten çekiş sistemi ile geleceğini gösteren bir AWD rozeti ile birlikte geliyor.İç mekan da oldukça tanıdık görünüyor ve Honda, geliştirilmiş kaliteli malzemeler sayesinde premium bir his getirdiğini öne sürüyor. Sunum modeli daha büyük 9 inçlik dokunmatik bilgi-eğlence ekranı, 7 inçlik dijital gösterge paneli, çift bölgeli klima kontrolü ve 12 hoparlörlü Bose ses sistemi ile birlikte geliyor. Daha da önemlisi, güvenlik donanımı Avrupa için bir ilk olan yeni çok yönlü Honda Sensing 360 paketini içeriyor.

Yeni nesil SUV, selefine kıyasla tüm boyutlarda büyürken, 40 mm daha uzun dingil mesafesi iç mekana fayda sağlıyor. Honda, arka yolcular için 16 mm daha fazla diz mesafesi ve %18 daha büyük bir bagaj olduğunu iddia ederken, arka koltuk sekiz kademeli yaslanma ayarı sunuyor. Otomobil üreticisi ayrıca geniş cam yüzeyler sayesinde sürücü ve yolcular için her yönden görüş alanıyla övünüyor.

Honda CR-V'nin Avrupa'da bu yılın sonlarına doğru piyasaya sürülmesi planlanırken, fiyatlandırma da bu tarihe yakın bir zamanda açıklanacak. Rakipleri arasında Toyota RAV4, Nissan X-Trail, Subaru Forester ve yakında çıkacak olan Skoda Kodiaq yer alıyor.