yukarı

Honda Civic Prototype: Yeni yine küçük Accord

Honda, bir kez daha radikal değişimler geçiren 11. nesil Honda Civic’e dair çarpıcı ipuçları yayınladı...

kaynak: Honda

1972'den beri Honda'nın sempati merkezi olan Civic, son birkaç nesildir tarzdan tarza savrularak, farklı uçlarda dolaşarak hep şaşırttı bizi. Bazı nesiller arasında hemen hiç bağlantı kurmamak özellikle Japonlarda rastlanabilen bir tutum ama "Bu bir Civic" dedirtebilmek de önemli olsa gerek.

Performanslı motorları, dizel-otomatik kombinasyonu, zengin donanımı ve sportif tasarımıyla Türkiye için biçilmiş kaftan olan 10. nesil Honda Civic, sunduklarının karşılığını sınıf liderliğine oynayan satış rakamlarıyla da aldı.

Şimdi sıra yavaş yavaş yeni Civic'e gelirken, "Honda Civic Prototype" lansmanıyla 11. nesil Civic ile ilgili neler beklemek gerektiğini gayet net anlamış bulunuyoruz.Honda, başarılı 10.nesil Civic’in sportif tasarımını daha da ileriyle götürmek için 11. nesil Civic'i yaratırken, eski modelden daha sofistike ve daha lüks bir tasarımla popüler sedana daha yere yakın ve geniş bir duruş kazandırmış.

Kimse söylemese, ön tarafın Civic'liğinden emin olamazdık ama en azından Honda'lığı konusunda şüphe yok. Benzetmek gibi olmasın, profilden BMW 3 Serisi tadı almadık dersek yalan olur. Arka taraf da bildiğimiz Civic çizgisinden uzak ama yeterince orijinal.

Honda Civic Prototype 2022'de yollara çıkacak Civic hakkında çok net ipuçları veriyor_arabazzi.com

Tabii bu görsellerde gördüğümüz aracın Amerika edisyonu olduğunu, Avrupa edisyonun biraz daha farklı görünebileceğini belirtelim.

Nihayetinde, sportifliği kaybetmeden daha sofistike ve "premium" bir sedana dönüşmüş 11. nesil Honda Civic. Bu sayede, pek çok pazarda üstlendiği Accord rolünü de daha kolay oynayacak. Solar Flare Pearl rengiyle lanse edilen yeni Civic'e bakınca, Peugeot 508'e Japonya'dan sıkı bir rakip geliyor diyebilir miyiz?Japon otomobil üreticisinin tasarımcıları, 10. nesil modelde daha yere yakın bir kaput ve ön çamurlukların yanı sıra alçak yatay bir kemer hattı içeren yeni bir "ince ve hafif" tasarım metodu uygulamışlar.Ön tarafta yeni bir dikey ızgara ve ayırt edici farlar bulunurken, diğer önemli tasarım öğeleri arasında keskin bir yatay omuz çizgisi ve yeni stoplara sahip bir arka kısım yer alıyor.Honda Civic Prototype’in iç mekânı henüz gizemini koruyor olsa da kokpitin bir taslağı yayınladı. Mevcut modelden daha minimalist bir tasarıma işaret eden görseldeki direksiyon retro hisler uyandırıyor. Yeni elektrikli minik Honda e'nin etkisi de yok değil.

9 inç ekranlı bilgi-eğlence sistemi, dijital gösterge paneli ve havalandırma girişlerini gizleyen bal peteği dekor son derece sade ön panel boyunca sıralanmış.

Tasarımın ötesine de bakan Honda, Yeni Civic'in yükseltilmiş Honda Algılama Güvenliği ve sürücüye yardımcı teknolojiler gibi birden çok yeni aktif ve pasif güvenlik sistemi sunacağını ve ayrıca yeni hava yastığı tasarımları da içereceğini söylüyor.Ayrıca, Honda’nın yolcu ve yaya çarpışma korumasını iyileştiren gövde yapısına sahip yeni Honda Civic. Yeni normlar yolcular kadar yayaları da önemsiyor malum.

Yeni Civic'in yeni jenerasyonu yakalama konusundaki kararlılığını anlamak için, lansmanın e-spor tutkunlarının Youtube'u Twitch'de yapılmasına bakmak yeterli. Etkilendik mi yeni jenerasyon?Honda, Civic 2022’nin Kuzey Amerika'da üretileceğini ve Civic Hatchback'in ise şirketin Greensburg, Indiana fabrikasında hattan çıkacağını doğruladı.