yukarı

Honda Çin'e bağlı olmayan tedarik zinciri oluşturacak

Honda, sıkı COVID karantinaları ve artan küresel gerilimlerin ardından tedarik zincirini Çin'den ayırmaya çalışabilir.

26 Ağustos 2022 kaynak: Arabazzi

Japon gazetesi Sankei, herhangi bir özel kaynağa atıfta bulunmadan, Honda'nın Çin'de araç üretmeye ve bu araçlar için yurt içinde parça tedarik etmeye devam ederken, ülke dışında üretilen araçlar için ayrı bir tedarik zinciri kuracağını bildirdi.

Bir Honda sözcüsü, marka tarafından bir kararın açıklanmadığını, ancak tedarik zincirini riskten korunmak çeşitli seçenekleri gözden geçirdiklerini açıkladı. Reuters'in bildirdiğine göre, Honda'nın otomobil üretiminin yaklaşık yüzde 40'ı, şirketin son mali yılında Çin'de yapıldı ve bu muhtemelen tam ayrılmayı zorlaştıracak. Japon hükümeti daha önce şirketlere üretimi ada ülkesine geri getirmeleri için teşvikler teklif etmişti, ancak oradaki otomobil üreticileri hızlı hareket etmenin zor olacağını savundu.

Kapsamlı COVID karantinaları bu yıl Çin'deki birçok fabrikada üretimi yavaşlattı ve ülke şu anda tarihindeki en kötü sıcak hava dalgalarından birini yaşıyor ve bu da üretimi daha da yavaşlattı. Bu arada, jeopolitik gerilimler, dünya çapında bir dizi üreticinin tedarik hatlarını stabilize etmenin yollarını aramasına neden oldu.

Örneğin Mazda, bu ay tedarikçilerinden Japonya'daki stoklarını artırmalarını ve tedarik zinciri kesintilerinin ilkbaharda yerli üretimini durdurmasının ardından Çin dışında parça üretmelerini istediğini söyledi. Bu arada Volkswagen ve Mercedes, kısa süre önce EV'ler için gerekli kaynakların tedarikini desteklemek için Kuzey Amerika'ya döndü.