yukarı

Honda Accord'dan Türkiye sürprizi

Yeni nesil Honda Accord, güçlü 1.5 turbo motoru ve 540.000 TL'den başlayan fiyat listesiyle 16 Ekim'de Türkiye'de...

15 Ekim 2021 kaynak: Honda

Bir kez sevenlerin "Yerine koyamadım kimseyi" şarkıları mırıldandağı ender otomobillerden Honda Accord, son nesliyle 16 Ekim'de Türkiye'de de satışa sunuluyor.

İki donanım seviyesiyle satışa sunulan Honda Accord fiyat listesi 540.000 TL ile 561.000 TL'lik iki seçenekten ibaret.

Honda Accord Türkiye'de_arabazzi.com

Dünyanın önemli bir kısmında sedanlar, hele ki büyük boy olanları cazibelerini önemli ölçüde kaybetmiş olabilir. Ama sahada kalanlar içinde işini en iyi bilenlerden biri, belki de birincisi Honda'nın Accord'u. Bunu 2020'de 500.000 adet Honda Accord satılmış olmasından da anlamak mümkün.

Honda Accord fiyat listesi_arabazzi.com

"Accord'un sırrı nedir?" derseniz, normal kullanıcının sorduğu hemen tüm sorulara doğru cevaplar vermesi, hatta sormayı akıl edemediği soruları bile cevaplaması diyebiliriz.

Anahtarı yanlışlıkla bagajda unutursanız, bagaj kapağının siz durumu anlayana kadar açılıp durması ya da uzaktan motoru çalıştırarak içerinin ısısını ayarlama gibi detaylar...

Honda accord kokpit tasarımı_arabazzi.com

Anahtarda önce Lock, sonra da Motor düğmesine basarak motor uzaktan çalıştırıldığında silecekler, aydınlatma ve ses sistemleri kapalı kalırken güvenlik sistemi çalışma devam ediyor ve yabancı kişilerin araca girişi engellenmiş oluyor.

Honda Accord fiyatları ve özellikleri_arabazzi

Avrupa'da sadece Türkiye'ye gelecek olan 2018 doğumlu "yeni" nesil Honda Accord, yıllar önce vergi mağduriyeti nedeniyle kaybettiği toprakları, bu sefer güçlü, tutumlu ve 1.5 i-VTEC Turbo benzinli motoruyla geri almak istiyor.

Şimdilik 1000 adetlik hedef iddialı gelmeyebilir ama geçen sene Avustralya'ya sadece 150 adet Accord gönderildiğini eklemeden geçmeyelim. Böyle de kapsamlı araştırırız:)

Honda Accord 1.5 iVTEC turbo motoru_arabazzi.com

190 hp güç ve 260 Nm torkuyla dikkat çeken bu turbo motor, 4.90 m uzunluğunda ve 1.539 kg ağırlığındaki Honda Accord'u 0'dan 100'e 8.9 saniyede çıkarıyor. Karma yakıt tüketimindeyse 8-9 litre civarını bekleyebiliriz. Hayatınız dur-kalk ile geçiyorsa 10 litrenin üstü de şaşırtmasın.

Halihazırda tazeliğini bir miktar yitirmiş olsa coupé-liftback karması çizgisiyle çekiciliğini koruyan yeni Accord'u sevenleri bağrına basacaktır ama tutkuyla bir aşık olurlar mu, biraz şüpheli.

Honda Accord'un Coupé-liftback karışımı tasarımı_arabazzi

Rekabetçi de olsa bünyeyi zorlayabilecek fiyatlar, şehir hayatını zorlaştırabilen boyutlar, "fazla Civic" ön yüz, fazla tanıdık kokpit tasarımı, yarısı dijital gösterge paneli, beklenenden fazla yol sesi ve beklenenden iyi olsa da CVT şanzımanlı oluşu Honda Accord'un bazı ufak pürüzleri.

Honda Accord yaşını belli etse de modern_arabazzi.com

Ama sonuçta, gerçek hayatta deneyimleyip alıştıkça kendisine derinden bir sadakatle bağlanılmak gibi bir özelliği var Accord'un. 45 yıllık başarının sırrı tam da burada belki de.

Önde ve arkada fazlasıyla ferah bir hacim sunan Honda Accord'un bagaj hacmi ise 570 litre. Hacim açısından yeterli olsa da şekil itibariyle ve yükleme eşiği nedeniyle ideal bir bagaj sayılmaz.

Honda Accord'un bagaj özellikleri_arabazzi

16 Ekim'de Türkiye'deki Honda showroom'larında yerini alacak olan Honda Accord, Executive ve Executive+ olmak üzere iki donanım paketiyle satışa sunuldu. Hayli dolu gelen bu Accord'ların fiyatları ise sırasıyla 540.000 TL ile 561.000 TL.

Şimdilik sadece 21.000 TL'nin ayırdığı iki donanım arasındaki farklar (Kör nokta uyarı sistemi, çapraz trafik uyarısı, premium ses sistemi, anahtarsız giriş ve çalıştırma, ısıtmalı arka koltuklar, 17" yerine 18" lastikler...) Executive+'ı ön plana çıkarıyor.

Honda Accord arka sıra hacmi_arabazzi

2021'in bitmekte olduğu bir dönemde ve bu fiyatlara "anahtarsız giriş ve çalıştırma" özelliği bulunmayan bir Accord ağızda çok da iyi bir tat bırakmıyor maalesef. Hele ki standart olarak deri koltuk sunuluyorsa! Halbuki, tatlı sert olduğu söylenen sürüş konforunu artırmak için, Executive+'ta da 17" çapında olanları tercih edebilirdik. Ah şu büyük ebatların cazibesi!.. Bu arada, jantlar gürültü seviyesini 6 db azaltacak şekilde tasarlanmış.

Güvenlik cephesinde de oldukça kalabalık bir kadroya sahip Honda Accord. Tamamını anmak imkânsız olsa da  sürücüyü uyararak ve belirli koşullar altında sürücünün bir çarpışmadan kaçınmasını veya çarpışmanın şiddetini hafifletmesini sağlıyan Honda SENSING'den bahsetmek gerek.

Honda Sensing güvenlik sistemi sensörleri_arabazzi

Yeni Accord’da sunulan Honda SENSING özellikleri arasında Çarpışma Hafifletici Fren Sistemi ve onunla entegre çalışan Çarpışma Uyarı Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi'yle birlikte çalışan Şeritte Tutma Asistanı ilk öne çıkanlar. Kısmi otonom sürüş opsiyonu sunan bu teknolojilerin Honda Accord'a güvenlik ve konfor kattığına şüphe yok.

Yeni Accord, Platin Beyaz, Meteor Gri, Kristal Siyah ve Kuvars Mavi olmak üzere 4 farklı renk seçeneğiyle 16 Ekim 2021 tarihinde Honda bayilerinde yerini alacak.