yukarı

Honda Accord 2023: Karşınızda yeni Accord!

Bugüne kadarki en gelişmiş nesil olmayı vaat eden 11. nesil Honda Accord tanıtıldı. Öncelikle ABD'lilerin gözü aydın!

11 Kasım 2022 kaynak: Honda

Zaman su gibi akıp geçiyor, nesiller birbirini kovalıyor... Sonuncusu bize bir hayli geç gelen Honda Accord'un 11. nesli de tanıtıldı bile.

Tasarım anlamında, son Civic'in başladığını bitiriyor ve aynı çizgide gidiyor gibi yeni Honda Accord. Selefinden daha muhafazakar görünen yeni Accord, LED farlarla çevrili daha geleneksel siyah örgü motifli ızgaraya sahip. Bunlara, otomobilin genişliğini vurgulamaya yardımcı olan geniş girişe sahip daha kıvrımlı ön tampon eşlik ediyor.

Aşağı indiğimizde, daha uzun kaput ve nispeten ince karakter çizgisine sahip aerodinamik gövde görüyoruz. Daha temiz tasarımdan bahsetmişken, arka kısım, ıstakoz pençesi stopların yerini otomobilin merkezine doğru uzanan daha ince LED üniteleri ile değiştirildiği için selefinden önemli ölçüde ayrılıyor. Entegre arka spoylere sahip oldukça büyük bagaj kapağı da dikkat çekiyor.Tüm ayrıntılar lansmana daha yakın bir zamanda açıklanacak, ancak model gövde rengi yan aynaları ve 17 inç alaşım jantlarla standart olarak geliyor. Sport donanım, siyah difüzör, siyah kaplamalı yan aynalar, siyah arka spoyler ve siyah 19 inç alaşım jantlar ile ayırt ediliyor. En üst donanım olan Touring ayrıca siyah vurgulara ve siyah 19 inç jantlara sahip, ancak daha prestijli bir görünüm için gümüş renkli kaplamalarla birleştirilmiş.Boyutlara baktığımızda yeni Accord, 4,971 mm uzunluğunda, 1,862 mm genişliğinde ve 1450 mm yüksekliğinde. 2.830 mm de aks mesafesine sahip. Bu boyutlar, yeni modeli öncekinden 69 mm daha uzun yapıyor.

Giden Accord'un iç mekanı övgü alan bir noktaydı, bu nedenle 2023 için yapılan değişiklikler konusunda biraz mesafeli duruyor. Bununla birlikte, sedan, 10.2 inç dijital gösterge grubuna ve 7 inçlik bilgi-eğlence sistemli son Civic benzeri kabine sahip. Hatta, belki de biraz fazla benzeri...

Baz donanımda kablolu Android Auto ve Apple CarPlay desteği mevcut. Sport, Sport-L, EX-L ve Touring dahil olmak üzere üst donanımlarda ise kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto ile daha büyük 12,3 inç bilgi-eğlence sistemine sahip olunabiliyor. O baz donanım buralara gelmesin lütfen!Bilgi-eğlence sistemlerinden bahsetmişken, kablosuz güncellemeler artık destekleniyor ve en üst donanım Touring, yerleşik Google entegrasyonuna sahip. Sonuç olarak müşteriler, müzik, podcast ve sesli kitapların yanı sıra uygulamaları indirmek için Google Haritalar, Google Asistan ve Google Play'e erişebiliyor.

Ekranları bir kenara bırakırsak yeni Accord, havalandırma kanallarını gizleyen şık metal örgü desenli evrimsel bir gösterge panosuna sahip. Müşteriler ayrıca daha uzun sürüşlerde daha az yorgunluk vaat eden piyano siyahı kaplama, güncellenmiş kumanda donanımı ve yeni ön koltuklara sahip olabilecekler.

Honda ayrıca müşterilerin önemli temas noktalarında birinci sınıf malzemeler ve öncekinden 10 mm daha fazla olan 1,036 mm arka koltuk diz mesafesi bulacağını açıkladı. Alandan bahsetmişken, Accord, 473 litrelik bagaj hacmiyle sınıfının en iyisi olmayı vaat ediyor.Giriş seviyesi Accord LX az sayıda donanıma sahipken, EX, 8 yönlü elektrikli sürücü koltuğu, ısıtmalı ön koltuklar, çift bölgeli klima kontrol sistemi ve açılır tavan sunuyor. Accord Sport, siyah döşeme, alüminyum pedallar ve deri kaplı direksiyon simidi kazanıyor.

Daha fazla lüks arayanlar, deri ve dört yönlü elektrikli ön yolcu koltuğu ile birlikte gelen EX-L veya Sport-L'yi tercih edebilir. En üst donanım Touring, ısıtmalı ve havalandırmalı deri ön koltukların yanı sıra ısıtmalı arka koltukları da ekliyor. Sürücüler ayrıca baş üstü ekranı, kablosuz akıllı telefon şarj cihazı ve 12 hoparlörlü Bose ses sistemi bulabilecekler.

Kaputun altında, Accord LX ve EX, yenilenmiş VTEC değişken valf teknolojisi, yükseltilmiş doğrudan enjeksiyon sistemi, yeni soğuk aktif katalizör, yüksek sertlikte krank mili ve revize edilmiş 1.5 litrelik dört silindirli motora sahip. Değişikliklere rağmen, motor 195 HP ve 260 Nm tork üretmeye devam ediyor. Motor, daha sessiz ve daha iyi performans vaat eden geliştirilmiş sürekli değişken şanzımana bağlı. Bu durum da bizi kötü habere getiriyor: ne yazık ki turbo 2.0 litrelik dört silindirli motorun gücü şanzıman ile uyum açısından düşürüldü. Motor artık 256 HP ve 370 Nm tork ürettiyor.

Honda ayrıntılara girmedi ancak Accord'un markanın gelişmiş küresel mimarisine dayandığını açıkladı. Otomobil üreticisi, modelin artan şasi sağlamlığından, daha sert gövde desteklerinden ve sürüş, yol tutuşu ve genel iyileştirmeleri destekleyen yeni ön destek çubuklarını kullanmaya devam ediyor.

Yeni ön amortisör montaj yatakları ve bilyeli mafsallar ile yeniden ayarlanmış dört tekerlekten bağımsız süspansiyon sunuluyor. Honda, bu sistemin daha ilgi çekici bir sürüş deneyimi sunacağını açıkladı. Model aynı zamanda Accord'u sürmeyi daha eğlenceli hale getirmeyi vaat eden direksiyon geliştirmelerinden de yararlanıyor.

Güvenlik cephesinde, Accord, açılı önden çarpışmalarla ilişkili ciddi beyin travması potansiyelini en aza indirecek şekilde tasarlanmış yeni sürücü ve yolcu ön hava yastıklarına sahip. Alıcılar ayrıca standart olarak diz ve arka yolcu yan hava yastıklarını ve 90 derecelik daha geniş görüş alanına sahip yeni kameradan yararlanan güncellenmiş Honda Sensing sürücü destek sistemleri paketini bulacaklar.

Diğer güncellemeler, artık 25 metre uzaktaki nesneleri algılayabilen gelişmiş kör nokta bilgi sistemini içeriyor. Ayrıca, Adaptif Hız Kontrol sistemi ve Şeritte Kalma Asistanı sistemi daha doğal tepkiler verecek şekilde yeniledi. Daha da önemlisi, tamamen yeni Trafik Sıkışıklığı Asistanı sistemi var ve bu sistem sürücünün, sıkışık trafik koşullarında yaşanabilecek, daha düşük hızlarda seyahat ederken şerit konumunu korumasına yardımcı oluyor.