yukarı

Hamilton: İmkânsız bir şeyi 100 kez başarmak...

Üstün yetenek ve doğuştan şansın muhteşem karması Lewis Hamilton, Rusya Grand Prix’sinde 100. Formula 1 zaferine ulaştı!

27 Eylül 2021 kaynak: Mercedes-Benz

2021 Formula 1 sezonunun on beşinci yarışı olan Rusya Grand Prix’si, 53 tur boyunca süren kıyasıya bir mücadeleyle sonuçlandı. Sochi Autodrome’da 20 pilot ve 10 takım yarışırken, 19 pilot damalı bayrağın altından geçmeyi başardı.

Ama bu pilotlardan biri, Mercedes-AMG Petronas takımından Lewis Hamilton, o bayrağın altından 100. kez ilk sırada geçiyordu.

Lewis Hamilton'un 100. F1 zaferi_arabazzi

Yarışın başlarında beşinci sırada kalan tecrübeli pilot, beladan uzak ve sabırlı bir şekilde beklediği fırsatı yağmurun gelişiyle birlikte bulmuş oldu. Sonrası, tükenmeyen kazanma iştahıyla gelen bir zorlu zafer daha.

Lewis Hamilton 100. F1 zaferine ilerlerken...arabazzi.com

Yarış sonunda aldığı 25 puanla F1 tarihinin 4.000 puan barajını geçen ilk sürücüsü olan Hamilton, Mercedes takımıyla da 79. zaferine imza atmış oldu. Mercedes-AMG Petronas takımının diğer pilotu Valtteri Bottas ise Rusya Grand Prix’sini beşinci sırada tamamladı.

Lewis Hamilton 4.000 puana ulaşan ilk F1 pilotu_arabazzi.com

Muzaffer pilot yarışı ve kazandığı zaferi şu sözlerle yorumladı: "Bugün zordu... Başlangıçta çok yer kaybettim, sadece beladan uzak durmaya çalıştım. Sabırlıydım ve sonunda yağmur yağdığında Lando'nun boks yaparak gitmesine izin vermek istemedim. Tabii ki yağmurun ne yaptığını bilmiyordum, sadece hislerime kulak verdim. Ama bugün yaptıkları iş için strateji ekibine inanılmaz minnettarım. Burada ve fabrikada emek veren kadın ve erkeklerin sıkı çalışması olmadan 100'e yakın zafere ulaşmak mümkün olmazdı, onlara minnettarım. Ve bu çok özel hissettiriyor..."

Lewis Hamilton 100. zaferine Mercedes ile ulaştı_arabazzi


Formula 1 2021 sezonun bir sonraki yarışı 10 Ekim tarihinde Türkiye’de koşulacak. Hatırlarsanız, Lewis Hamilton 7. F1 şampiyonluğunu geçen yıl Türkiye'de ilan etmişti...