yukarı

Google Haritalar: Yakıta göre rota

Google Haritalar, yeni özelliğiyle yakıt türüne göre en uygun rotayı sunmaya hazırlanıyor.

28 Eylül 2022 kaynak: Google

Yaklaşık bir yıl önce Google, Haritalar'a ABD ve Kanada'daki sürücülerin yakıt açısından en verimli rotayı aramasına olanak tanıyan yeni bir özellik sundu. Şimdi de Google bu özelliği Avrupa'da kullanıma sunuyor.

Geçen ay Almanya'da tanıtılan özellik artık Fransa, İrlanda, Polonya, İspanya ve Birleşik Krallık dahil 40 Avrupa ülkesinde kullanılabilecek. Teknoloji şirketi, ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı'ndan (NREL) gelen verileri kullandı. Avrupa Çevre Ajansı, daha az yakıt kullanan rotaları bulmak için eğitilmiş makine öğrenimi modelleri geliştirmek için kendi sürüş trendleri verileriyle birleştirildi.

Avrupa kullanıcılar artık daha verimli bir rota elde etmek için ne tür bir araç kullanacaklarını seçebilecekler. Dizel motorların otoyol hızlarında daha verimli olması ve hibritlerin şehir içinde daha emisyonsuz bir sürüş sunması Google’ın bu özelliği geliştirmesine sebep oldu.

Google, örneğin Athlone'dan İrlanda'nın Limerick kentine giden bir sürücünün dokuz dakika daha hızlı olan veya yaklaşık yüzde 30 daha az yakıt kullanan bir rota arasında seçim yapabileceğini açıkladı. ABD ve Kanada'da, piyasaya sürülmesinden bu yana yarım milyon tondan fazla karbon emisyonu tasarrufu sağladığı tahmin ediliyor, bu da 100.000 geleneksel motorlu aracı yollardan çıkarmaya eş değer.. .

Yönlendirme seçeneklerine ek olarak Google Haritalar, elektrikli araç sürücüleri için yeni hizmetler de sundu. Google Haritalar'da "EV şarj istasyonu" yazarak, yalnızca yakınlarda bulunan istasyonları görmekle kalınmıyor, aynı zamanda bağlantı noktası türleri, şarj hızları ve hatta bazı durumlarda hangi bağlantı noktalarının kullanılabilir olduğu gibi yararlı ayrıntılar uygulamada gösteriliyor.

Google, otomobil kullanmaktan kaçınmak istiyorsanız, sizi doğru yöne yönlendirmek için telefon ekranınıza video oyunu tarzı bir AR oku eklemek için yürüme yönlerini de geliştirdi. Belirli bir ulaşım şeklinin ne kadar yoğun olacağı, tekerlekli sandalye erişimine uygun rotaların olup olmadığı ve durağınıza nasıl gideceğiniz dahil olmak üzere toplu taşıma hakkında daha fazla bilgi de artık mevcut.