yukarı

Genesis GV80: Amerikan tarzı lüks SUV

Coğrafi ve boyut anlamında bize uzak olsa bile, yeni lüks SUV Genesis GV80 aslında yabancı değil...

12 Şubat 2020 kaynak: Genesis

Genesis, daha çok Kuzey Amerika ülkelerini hedef alan, Honda'nın Acura'sı, Toyota'nın Lexus'u, Nissan'ın Infiniti'si kıvamında bir Hyundai girişimi. 2015'te yola çıkıp GV80 ile dört modele ulaştılar. 

 

Genesis'in temel amacı Hyundai'yi yeterince havalı bulmayan Amerikan ahalisine lüks, rahatlık, genişlik ve teknoloji banyosu yaptırmak. Güney Kore ve Çin halkları da nasibini alacak tabii.

 

Genesis GV80 tasarım arabazzi

 

Uzakdoğulu markaların lüküs şubelerini sıraladık ama BMW X5Range Rover Sport ya da Mercedes GLE gibileri de Genesis GV80'in suikast listesinde. 4,95 m'lik uzunluğunda büyük bir SUV olan GV80 5 ya da 7 koltuk opsiyonuyla satışa sunulacak.

 

Dışarıdan ilk dikkat çekenler Cadillac'vari zenginlik alameti dev ön ızgara ve markanın imzalarından dörtlü far tasarımı. Ön ve arkadaki çift LED çizgi de markanın diğer karakteristik hareketi. Hani olur ya, bagaj kapağındaki dev Genesis yazısını görmeyip Bentley zannedersiniz falan!

 

GV80 design

 

Hazır bagaj demişken, arka silecek yuvasındaki düğmeye basıp (güzel fikir) kapağı açalım ve içeri dalalım. 5 koltuklu düzende 727 litrelik dev bir bagaj sunuyor Genesis GV80. Bagajdaki düğmeleri kullanarak son iki sıradaki koltukları kapatıp açmak mümkün. 3. koltuk sırası hafiften kıl kaptığınız yetişkinler ya da çocuklar için uygun diyebiliriz.

 

Genesis GV80 arka tasarım

 

Orta sıra ısıtmalı ve havalandırmalı koltuklar dahil "premium" bir markadan beklenen hemen her oyuncağı sunarken, kokpit mahali deri, ahşap, alüminyum karması kaliteli malzemelerle şımartıp ve sadeliğiyle şaşırtıyor. 

 

Genesis GV80 kabin arabazzi

 

Orta konsoldaki Jaguar/Land Rover ve ekranlardaki BMW çağrışımları dışında gayet orijinal bir tasarıma sahip Genesis GV8014,5 inç genişliğindeki bilgi ve eğlence ekranı ise wide screen'in kavramının bile ötesine geçmiş. Trafik işareti tanıma, yapay zekâ destekli 3D navigasyon vs. derken Güney Kore'li üreticinin geldiği noktayı alkışlamak gerekiyor.

 

Santa Fe boyutlarını hatırlatsa da kendi özel şasisi üzerinde ve giriş seviyesinde arkadan itişli olarak yola çıkacak GV80. Artan fiyatlarla birlikte 4x4 çekiş sistemine geçmek de tabii ki mümkün. 

 

Lüks görünmekle yetinmeyen Genesis GV80, her türlü sürüş asistanı bir yana, uzaktan kontrol ve güncelleme hizmetleri de sunacak. Kör nokta uyarısında ışık ve sesli uyarının ötesine geçen GV80, sinyal verip şerit değiştirirken dijital gösterge paneline o kör noktanın kamera görüntüsünü de yansıtıyor. 

 

Genesis GV80 kabin

 

Kamerayla öndeki yolu tarayıp süspansiyonlarını ayarlayarak sakinlerini çukur ve tümseklerin sarsıcı etkilerinden koruyan bu SUV, 22 inç ve ince yanaklı lastiklere rağmen Alman markalarını zora sokacak bir konfor düzeyi sunmayı başarıyor. 

 

Motorlar konusunda konsept aşamasında "hidrojen yakıt hücresi" lafları dolanmıştı ama dünyanın petrol emicisi Amerika'da enerji devrimini lüzumsuz bulmuş olabilir Güney Koreliler. 

 

Genesis GV80 süspansiyon sistemi

 

Farklı pazarlarda 2.5 lt. 4 silindir3.5 lt. V6 benzinli (375 hp) ve 3.0 dizel motorlarla satılacak Genesis GV80. 8 ileri otomatik şanzımanın en az 300 hp güce hükmetmesini bekleyebiliriz.

 

Türün meraklılarına "Genesis GV80Türkiye'ye gelecek mi?" cevabını veremiyoruz ama Infiniti'nin Avrupa'daki çuvallaması çok da iyi bir tecrübe sayılmaz. 2020 yazında umut verici bir haber vermezsek, Lexus RX şuracıkta duruyor sonuçta...