yukarı

Genesis GV70: Alman gibi düşün, Amerikalı gibi yaşa...

Yabancıların pek sevilmediği Avrupa premium SUV pazarında son deneme Hyundai'nin Genesis'ten geliyor

kaynak: Genesis

İsteyince her şeyi canavar gibi yapan Hyundai, "ağzıyla kuş tutsa premium algılanmama" sorununu aşmak için 2015'de Genesis'i kurmuştu. Daha ziyade ABD tüketicisinin gözüne ve gönlüne hitap etmekle geçti ama Genesis'in Avrupa'yla ilgili cüretkâr planları var.

Operasyonun başındaki isimse, Audi'nin satıştan sorumlu eski başkanı Dominique Boesch. Niyetin ciddiyetini siz düşünün artık.

Genesis GV70 Avrupa yollarında

Bu aralar Genesis'in duvarlarında Mercedes GLC, BMW X3, Audi Q5'in resimleri asılı olduğu ve gelen geçenin kulak bıyık çizdikleri konuşuluyor kulislerde!.. Sebepse, markanın Avrupa çıkarmasındaki en büyük silahı olan orta boy SUV GV70.

Genesis'in tüm diğer modelleri gibi GV70 de 4x4 ve küçük motorlarda arkadan çekiş (ya da itiş:) seçeneğiyle sunulacak. Ne kadar da Almansı! 4.72 m uzunluk, 1.63 m yükseklik ve 1.91 m genişliğiyle GV70, motor seçeneklerinde ise hafiften Amerikanımsı olmaya devam ediyor.

Prestij SUV Genesis GV70 Almanalara karşı

210 hp - 450 Nm'lik 2.2 turbo dizel motor ile başlayan macera, 304 hp - 430 Nm'lik 2.5 turbo benzinli ve 380 hp - 540 Nm'lik 3.5 V6 ile sürüyor... Sonuncu canavarın ortalama tüketimi 100 km'de 11.6 lt, dizel GV70'inki 7.3 lt gibi makul seviyelerde.

Genesis GV70 Avrupa kalitesi, Amerika zevki...

Canavar demişken, 3.5 V6 GV70'in 0-100 km derecesi, Porsche Macan S ile aynı efendim: 5,1 saniye! "Launch control"lü kalkışın ardından, virajlardaki kıvraklığı artırma amaçlı arka tekerlere müdahale eden e-LSD diferansiyel sistemi ve farklı yol koşullarında yüksek tutunma için, Multi Terrain Control isimli çekiş kontrol sistemiyle donatılmış yeni Genesis GV70.

Genesis GV70_arabazzi.com

Sekiz ileri otomatik şanzıman ile Eco, Comfort, Sport ve Custom sürüş modlarını da anmadan geçmeyelim. Tabii ki "Sport Package" için kartı bir kez daha uzatırsanız, bir de "Sport +" modunuz olacak. Bu daha da ekstra donanım ve paketlerle Genesis GV70 ne kadar da Almansı değil mi!

Genesis GV70 8 ileri otomatik

Otomotiv dilinde genellikle motorun para soğutmalı olduğunun işareti olan dev ön ızgara ve çift LED çizgili dörtlü farlar Genesis'in karakteristik imzalarından. Atlatiğin iki tarafında da beğenilmek için, GV70 sanki Mazda ile Cadillac arası bir çizgi tutturmuş gibi geldi ama sorun bizde de olabilir. İşin garibi kokpitte de aynı tadı alıyoruz... Doktor?

Genesis GV70 kore mimari esintili

Direksiyondaki logoyu hariç tutarsak, eliptik yörüngede hareket eden kabin tasarımı, panoramik ekran ve fiziksel kumandaları hararetle takdir ettik. Söylediklerine göre bu tasarım, Kore mimarisinden esinlenen "Beyaz boşluğun güzelliği" konseptiden izler taşıyormuş. Hmmm...

Genesis GV70 büyük hacimli motorlarıyla Türkiye'ye gelir mi?..

Bakalım Brexit krizindeki Jaguar-Land Rover biraderler, Volvo ve Lexus'tan sonra, prestijli orta boy SUV sınıfında Almanya'ya karşı yeni bir rakip olabilecek mi Genesis?