yukarı

Genesis GV70 2022: Hyundai’den gövde gösterisi

Hyundai’nin lüks markası Genesis SUV ürün gamını genişletmeye devam ediyor.

kaynak: Hyundai,Genesis

Uzakdoğulu otomobil üreticileri lüks modellerini genellikle farklı markalar altında satışa çıkarmayı tercih ediyorlar. Toyota-Lexus, Nissan-Infiniti gibi Hyundai de Genesis markasıyla özellikle Amerika ve Çin pazarından pay kapma niyetinde…

Bu sebeple ürün gamını genişletmeye devam eden Genesis, GV70'i oluştururken "Atletik Zarafet" tasarım felsefesini kullandığını açıkladı. Aracın ön ucuna baktığımızda markanın Crest Grille'ini içerdiğini görürken aynı zamanda G70, G80, G90 ve GV80 gibi diğer yeni Genesis modellerini andırması için, benzer dörtlü lambalar kullanılmış.

Yandan bakıldığında GV70, farların tepesinden başlayıp aracın yanından aşağıya inen bir "Parabolic Line" içeriyor. Coupe benzeri tavan çizgisi de oldukça çarpıcı ve eğimli C sütunlarının hemen arkasına yerleştirilmiş bizim kelebek camı diye tabir ettiğimiz açılı pencereler de var.

Arkaya doğru döndüğünüzde, diğer Genesis modellerine benzer dörtlü stopların yanı sıra tamponda bir G-Matrix deseni göze çarpıyor. Standart GV70 modellerinde dikey şekilli susturucu ve gövde renginde difüzör bulunurken, amiral gemisi GV70 Sport modeli 21 inç jantlara, kişiselleştirilebilir bir ön tampona ve dairesel egzoz çıkışlarına sahip.Kabine gelince, standart GV70 modelleri iki kollu bir direksiyon simidi ve şirketin en yeni geniş ekran bilgi-eğlence sistemini kullanıyor. Minimalist ve şık iç mekân, Alman rakiplerine meydan okuyacak cesarete sahip. GV70 Sport’un ise kabini standart versiyonla oldukça benzer, üç kollu direksiyon simidi…Genesis herhangi bir teknik bilgi yayınlamasa da, G70 ile aynı platformu kullandığını ve bu nedenle standart arkadan çekiş ve isteğe bağlı dört tekerlekten çekişli olarak piyasaya sunulmasını bekliyoruz. Giriş seviyesi modelde turboşarjlı dört silindirli motor yer alacak, ancak bu noktada şirketin bilindik 250 hp 2.0 litrelik motoru mu yoksa yeni 2.5 litrelik 300 hp’lik motoru mu kullanacağı henüz net değil.

Sport'un da yaklaşık 365 hp güç üreten 3,3 litrelik çift turbo V6 ya da yaklaşık 375 hp güç üreten 3,5 litrelik çift turbo V6 motoru sunması bekleniyor. Güney Kore dahil Kuzey Amerika dışındaki diğer pazarlar da 200 hp ve 441 Nm tork üreten 2.2 litrelik bir turbo dizel motor da sunulabilir.