yukarı

Ford'un yatırım planı: Ford Otosan kilit role sahip

Ford, 2024 yılına kadar üç yeni crossover ve dört yeni ticari araçla Avrupa'daki elektrikli araç yelpazesini genişletiyor.

14 Mart 2022 kaynak: Ford

Paylaşılan görsele baktığımızda yedi tamamen elektrikli, tam bağlantılı binek araç ve ticari araçların karanlık silüetleri ile LED farları dikkat çekiyor. Ford, tamamen yeni beş koltuklu orta boy crossover'ın 2022'de 500 km menzille piyasaya çıkacağını açıkladı. Almanya'daki Ford Köln Elektrifikasyon Merkezi'nde 2023'te üretimine başlanacak. Puma'nın elektrikli versiyonu, Craiova, Romanya'da geleneksel motorlu kardeşi ile birlikte 2024 yılında üretilecek.

LCV cephesinde Ford, 2023'te yeni nesil Transit / Tourneo Custom'ın elektrikli versiyonlarını ve 2024'te daha küçük Transit / Tourneo Courier'i piyasaya sürecek. Bu modellerle mevcut e-Transit amiral gemisinin yanındaki ürün yelpazesini genişletecek. VW Caddy ile mekanik olarak ilişkili olan yeni Transit/Tourneo Connect'in görselde eksik olduğunu ve bu nedenle yakında bir elektrikli motor kullanmayacağına da dikkat çekiyoruz.
 

Ford, Almanya'daki Köln fabrikasında altı yıl boyunca 1,2 milyon elektrikli araç üretmek istiyor. Orta büyüklükteki crossover, 2023'te Köln Elektrifikasyon Merkezi'nden çıkan ilk elektrikli olacak ve 2024'te yeni bir pil montaj tesisi faaliyete geçecek. Romanya'daki Craiova fabrikası da elektrikli model üretiminde önemli bir rol oynayacak ve Ford Otosan, Romanya'daki üretim tesisleri ile işin mülkiyetini üstlenecek. Üretilecek elektrikli modeller arasında Transit/Tourneo Courier ve 2024'ten itibaren Puma'nın elektrikli versiyonları olacak.

Ford ayrıca, Türkiye'de bir LCV akü üretim tesisi inşa etmek için Koç Holding ile bağlayıcı olmayan bir mutabakat anlaşması imzaladı. Yeni pil tesisi, yıllık 30-45 Gigawatt saat kapasiteli pil dizisi modüllerine montaj için yüksek Nikel NMC hücreleri üretecek.