yukarı

Ford Ranger Raptor 2023: Avrupa’ya sadece 288 HP

Ford, Ford Performance tarafından geliştirilen yeni nesil Ranger Raptor'u tanıttı.

22 Şubat 2022 kaynak: Ford

Yeni Ranger, daha büyük F-150 Raptor ve Bronco Raptor'un yanında mevcut Raptor ailesine üçüncü eklemeyi yapıyor. Bugün, Avrupa ve Avustralya spesifikasyonlu modellere bir göz atıyoruz, ancak gelecek yıl tanıtılacak olan 2023 Ranger ailesinin bir parçası olarak Kuzey Amerika versiyonu da onaylandı.Tasarımdan başlayarak, çoğu kişi Raptor'u ya spor salonundan çıkan güçlendirilmiş bir Ranger ya da ağabeyi F-150 Raptor'un daha sofistike bir yorumu olarak görecek. Genişletilmiş tekerlek kemerleri ön ile yerden yükseklik artırılırken büyük 32 inçlik arazi lastikleriyle donatılmış yeni 17 inç jantlar dikkat çekiyor. Ayrıca alüminyum yan basamaklar, Ford harfli özel bir ızgara, kaput kepçeleri ve Raptor çıkartmaları da var. Gövde altı koruması, 2,3 inç kalınlığında yüksek mukavemetli çelikten yapılmış daha büyük bir ön darbe plakası ve ayrıca motor ile transfer kutusu için ekstra kalkanlar ile geliştirilmiştir. Son olarak, her iki uçtaki çift dereceli çeki kancaları, sürpriz bir takılma durumunda kurtarmaya yardımcı olacaktır.İçeride Ford, daha fazla destek sunan jet avcı uçaklarından ilham alan çift spor koltuk ekledi. Diğer benzersiz dokunuşlar arasında kırmızı dikiş, magnezyum kulakçıklara sahip ısıtmalı birinci sınıf deri direksiyon ve ortam aydınlatması yer alıyor. Ayrıca matrix LED farlar, 12,4 inç dijital gösterge paneli, Ford'un SYNC4 bilgi-eğlence sistemine sahip 12 inçlik büyük bir merkezi dokunmatik ekran ve 10 hoparlörlü B&O ses sistemi gibi standart donanım özelliklerini de bulacaksınız.Raptor, selefinin bi-turbo 2.0 litrelik dört silindirli dizeliyle gelecek yıldan itibaren Avrupa da dahil olmak üzere belirli pazarlarda hala mevcut olacak olsa da, ikinci neslin öne çıkan özelliği yeni ikiz turbo 3.0 litrelik EcoBoost V6 benzinli motor seçeneği. Avrupa spesifikasyonunda, V6 288 HP ve 491 Nm tork üretiyor, ancak Avustralya versiyonu aynı motordan 397 HP güç ve 583 Nm tork üretiyor.Ford'a Avrupa ve Avustralya arasındaki güç çıkışındaki önemli farkı sorulduğunda bunun emisyonla ilgili pazara özel ayarlamayla ilgisi olduğunu söylediler. Bir Ford sözcüsü “Diğer OEM'ler gibi katı AB emisyon standartlarını karşılamak için homologe ediyoruz” dedi. "V6 EcoBoost benzinli motoruyla yeni Ranger Raptor, mevcut dizelden yaklaşık %30 daha fazla performansa sahip."

Performanstan bahsetmişken, marka belirli rakamlar vermedi ancak program baş mühendisi Dave Burn, yeni motorun "Ranger Raptor'a daha sert performans tutkunlarını bile tatmin edecek farklı bir dinamik" getireceğini iddia etti. Raptor'un program süpervizörü Justin Cappichiano, Avustralya'daki 10 km'lik uzunluğundaki test parkurunda yeni Raptor'un selefinden tam bir dakika daha hızlı olduğunu açıkladı ve onu "hot hatch kadar hızlı" olarak nitelendirdi.Önceki Ranger Raptor'da olduğu gibi, güç, 10 vitesli otomatik şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe de aktarılıyor. Kalıcı dört tekerlekten çekiş sistemi, iki vitesli bir transfer kutusuna, ön ve arka elektronik diferansiyel kilitlerine ve arkadan çekişe geçme seçeneğine sahip. Sürücü, birçok farklı parametreyi değiştirerek Normal, Spor, Kaygan, Kaya, Çamur/Yollar, Kum ve Baja (yüksek hızlı arazi dublörleri için ideal) olmak üzere yedi sürüş modu arasından seçim yapabilir.Ek olarak Raptor, Sessiz (sabah erken başlangıçlar için), Normal (günlük kullanım), Spor (daha yüksek sesle) ve Baja'ya (yol dışı için tasarlanmış düz geçiş stili) ayarlanabilen aktif valfli çift borulu bir egzoz sistemi ile birlikte geliyor. Son olarak, önceki nesil F-150 Raptor'da piyasaya sürülen Trail Control sistemi, arazi sürüşü için uyarlanabilir hız sabitleyicinin eş anlamlısı. Sürücü, hızı 32 km/s'nin altında bir hıza ayarlar ve o direksiyona odaklanırken aracın hızlanma ve frenlemeyi yönetmesine izin verir.Ford mühendisleri, Ranger'ın şasisini güçlendirerek onu Raptor için daha güçlü ve daha dayanıklı hale getirdi. Ağır hizmet tipi süspansiyon, alüminyumdan yapılmış yeni üst ve alt kontrol kollarından, önceki modele kıyasla %50 daha az sürtünme sunan yeni bir Ford Performance ayarlı aktif FOX 2.5 inç Canlı Valf amortisör setinden ve iyileştirilmiş bir Watt'ın bağlantı geometrisinden oluşuyor. Süspansiyon hareketi önde 290 mm'ye ve arkada 250 mm'ye yükseltildi.

İkinci nesil Ford Ranger Raptor, 2022 yazının sonlarında Avrupa bayilerine ulaşacak. Bu, yeni Ranger'ın Avrupa'da satışa sunulacak ilk çeşidi olacağı ve 2023 baharında Wildtrak'ın takip edeceği anlamına geliyor. Ranger'ın dizel çeşidi Raptor 2023'te gelecek, ancak yalnızca belirli pazarlarda satışa sunulacak. Ford fiyatlandırmayı açıklamadı, ancak yeni Raptor V6'nın sadece dizel selefinden muhtemelen daha pahalı olacağını varsaymak doğru olabilir.