yukarı

Ford Puma ST: Yüksek Fiesta Mühendisi

Fiesta'nın yerden yüksek halinin sportifi Ford Puma ST, Ford'un aradığı kıvılcım olabilir mi?

kaynak: Ford

Karşınızda Ford Puma ST!.. Hani şu Türkiye fiyat listesinde olmayıp da "Avrupa'nın en çok satan Ford"u olan Fiesta'nın platformunda yükselen Puma ST!.. Ki sürüşseverler bunun çok iyi bir kombinasyon olduğunu hemen anlayacaktır.

Zaten içinde Ford, Fiesta, Puma ve ST geçen bir formül keyfisiz olabilir mi? Sevgili geçmiş zaman coupé'si Puma'nın ismini taşıyan bu şehir SUV'u, son zamanlarda Ford'un sanki biraz ihtiyaç duyduğu kıvılcım olabilir.

Ford Puma ST küçük ve sportif bir SUV isteyenlere_arabazzi.com

Gerçi yerden birkaç santim yükselmekle SUV olunmuyor ama yeni Puma'nın olayı bu değil malum. Hem çoğu şehirli bu görsellikte aradığı SUV tadını fazlasıyla bulacaktır.

Ford Puma ST, her şeyden önce, oval mavili markanın hemen her modelinde konuşturduğu ve Puma'da da yeterince fark yaratan sürüş keyfini birkaç kademe yükseltme iddiasında.

Ford Puma ST özünde yüksek ve sportif bir Fiesta_arabazzi.com

Gücünü 200 hp ve 320 Nm'lik 1.5 Ecoboost benzinliden alıyor Ford Puma ST. Bu gücü virajlara gereken kalitede aktarmak için, Puma ST'nin torsiyon çubukları, savrulma önleyici barlar ve amortisörleri elden geçirilmiş, arka süspansiyonlar %50 serteştirilmiş.

Ford Puma ST 200 hp ve 320 Nm'lik 1.5 Ecoboost benzinli motordan güç alıyor_arabazzi.com

Fiesta ST'de de kullanılan 6 ileri manuel şanzımanla, bu küçük vahşi Puma'nın 0-100 km hızlanma derecesi 6,7 saniye, son hızı ise 220 km. Silindir kapama teknolojili ilk 3 silindirli motoru kullanması Puma ST'yi daha da özel yapıyor.

Ford Puma ST, burun tasarımında Ford GT'den de izler taşıyor_arabazzi.com

Normal Puma'ya kıyasla direksiyonu %25 daha direkt hale getirilen ve frenleri %17 genişleyen Puma ST, 19" jantlarına özel Michelin Pilot Sport 4S lastikleri kuşanmış.

Ford Puma ST'nin bagaj spoyleri aero kit'in önemli bir parçası_arabazzi.com

Hızlanan havayla daha uyumlu bir çift olmak için, siyah ön ızgaranın motiflerini, yeni tampon altı splitter ve difüzörler dahil aero kitinin yapısı değiştiren Puma ST, tavan spoyleri ve şişen çamurluklarıyla hınzır-agresif görüntüsünü pekiştirmiş.

Ford Puma ST'nin Rekaro koltukları virajlarda sevdiklerine sıkıca sarılacak_arabazzi.com

Kabindey başrolü ST logolu ısıtmalı Recaro koltuklar kaparsa şaşırmayız. Bu özel destekli spor koltuklar Miko Dinamica isimli ve daha iyi kavrayan özel bir maddeyle kaplanmış. Visko yatak gibi düşünün ama yüksek dansitelisinden... Tamamen atıyoruz.

Ford Puma ST kokpiti kıvamında bir sportiflik sergiliyor_arabazzi.com

Özel ST direksiyon ve vites topuzu gibi beklenen hareketler dışında, 8 inç ekranlı bilgi ve eğlence sisteminin Apple CarPlay ve Android Auto'yu desteklediğini belirtelim. Ama normal Puma'ya da bakarak, standart teknolojik donanımlarda bir Uzakdoğulu cömertliği olmadığını söyleyebiliriz.

Kabin ferahlığı arka sıradaki yetişkinlerin boyutuna bağlı olmakla beraber, başarılı bir iç hacim söz konusu. Tabii ki bir Skoda Kamiq'in alanına girmeden konuşuyoruz...

456 bagaj Ford Puma ST'nin güçlü taraflarından_arabazzi.com

Ama hacim konusunun en keyifli kısmı 456 litrelik bagajda ve bagaj zeminindeki Ford MegaBox isimli derin haznede yer alıyor.

Ford Puma ST'nin bagaj altı haznesi çok kullanışlı ve inanmazsınız ama tıpalı_arabazzi.com

Bu 80 lt kapasiteli ve tahliye tıpalı hazneye ister eşyalarınızı yerleştirin, ister su doldurup çamurlu botlarınızı yıkayın. Azmederseniz mini bir Alabalık çiftiğine bile dönüştürebilirsiniz bu MegaBox'ı!

Tavan spoyleri yüksek ağırlık merkezli Ford Puma ST'yi asfalta bastırmaktan sorumlu_arabazzi.com

Gelelim fiyatlara... Sportif görünümlü Puma ST Line'ın fiyatı bile - absürd vergilerimiz sağolsun - bu kadar uçmuşken (Style donanım x 2!!!), Avrupa'da 2021 başında 30.000 - 35.000 Euro bandında beklenen Puma ST için yeşillenmenin alemi yok tabii ki.

Ford Puma ST'nin fiyatları 30.000 - 35.000 Euro aralığında bekleniyor_arabazzi.com

Ama Hain Yeşil (Mean Green) Puma ST'yi tanımak da güzeldi! Hem belki bir gün her şey birazcık da olsa normale döner...

Bu güze yeşil Puma ST'nin bu ÖTV oranlarıyla Türkiye'ye gelmesi sürpriz olur_arabazzi.com