yukarı

Ford Puma 2020: ''Hep bir SUV gibi hissettim''

Önceki hayatında küçük bir coupé olan Ford Puma, 2020'de çıkacak yeni hali için küçük SUV oldu!

kaynak: Ford

Yeni küçük SUV haliyle sevenlerini şaşırtan Puma'nın, 97 doğumlu ilk Puma'yla belki de tek benzerliği, yine Fiesta'nın platformunu kullanıyor oluşu. Gerçi kullanıyor kullanmasına da, bunu 46 mm daha uzun, 54 mm daha yüksek ve 71 mm daha geniş bir gövdede yapıyor yeni Ford Puma.Ayıptır söylemesi, bir yandan da istenilen başarıyı bir türlü elde edemeyen EcoSport'un acısını dindirmek istiyor gibi yeni Puma. Zira EcoSport'un aksine, bu sefer beyaz bir sayfada, beklentisi yüksek Avrupa'ya uygun bir başlangıç bu.

Önemli olan dış görünüş

Arkadan oldukça sportif görünen yeni Ford Puma, ön far tasarımıyla coupé atasına, ST Line'daki LED gündüz farlarıyla çılgın sporcu Ford GT'ye selam yolluyor (Porsche Macan'ı da hatırlamadık değil).

Ayrıca, ön ızgara dışında Ford'un diğer SUV'larından farklı bir çizgisi var Puma'nın. Nitekim, Ford'un Avrupa tasarım şefi George Saridakis, yeni Puma'nın ürettikleri hiçbir modele benzemediğini ve hatta markanın yeni tasarım dilinin habercisi olduğunu söylemiş.

 

Yoksa iç görünüş mü?

İçeride daha ferah, daha yüksek ve biraz daha kaliteli bir Fiesta'da bulacaksınız kendinizi. Ki bu - hafiften sıkıcı olmakla birlikte - kötü bir durum sayılmaz.8 inçlik ekranıyla Sync 3 bilgi-eğlence sistemi, Apple Car Play/Android Auto bağlantısı ve 12,3 inçlik (opsiyonel) dijital gösterge paneli de kabinde hazır bulunuyorlar.Başka? Bolca saklama alanı, arkada hafiften darlayan hacim ve çılgın pratik özellikleriyle nefis bagaj ilk dikkat çekenler.

 

Bagaj mı dedik!

O bagaj ki 456 lt. ile küçük SUV sınıfının yeni lideri. Yaklaşık 80 litrelik dev zeminaltı bölme, üç kademeli zemin ve hatta su gideri gibi manşetlik özelliklere sahip Ford Puma'nın bagajı.Çamurlu botlarınızı ya da uzun çiçeklerinizi dertsiz tasasız taşıyacağınız kaç küçük SUV var ki şu hayatta?

Ve motor!

Motor vitrininde 1.0 benzinliyi baz alan 48 voltluk piliyle hibrit destekli EcoBoost Hybrid (125 ve 155 hp) olacak. Bu hibrit motorla, hem yumuşak ve seri hem de az tüketen bir seçeneğe dönüşecek gibi Puma. Bizce tutar...

125 hp
'lik 1.0 Ecoboost'un yanı sıra, hâlâ dizel takıntısı olanlar için de bir seçenek sunacak Ford Puma. 7 ileri ve çift kavramalı otomatik şanzıman da Puma'nın "Gelecek Program" kadrosunda.

 

Opsiyonel teknoloji akını

Şerit takip, kör nokta uyarısı, trafik işareti tanıma, sıkışık trafik uyarısı ve aktif park yardımcısı gibi sürüş destek teknolojileri konusunda eli güçlü Ford Puma'nın. Çoğu opsiyon listesinde olması beklenen bu teknolojiler 12 ultrasonik sensör, 3 radar ve 2 kameradan da destek alacak.

 

 

Rekabete gel!

Ford'un Romanya tesislerinde üretilecek yeni Ford Puma'nın yıl sonuna doğru yollara çıkması ve isminin sıklıkla Ford Kuga ile karıştırılması bekleniyor.

 

Ford EcoSport'un Renault Captur, Seat Arona, Volkswagen T-Cross gibi rakiplere yaşattığından çok daha zor anlar yaşatacak gibi Ford Puma.

 

Ford'un eli SUV konusuna epeyce ısındı ne de olsa...