yukarı

Ford Mustang Mach-E: Elektriklisi de efsane olur mu?

Amerikan rüyası sembolü Mustang'in genlerini ışınlayan Ford Mustang Mach-E hazır!

16 Nisan 2020 kaynak: Ford

Koronavirüsün izinden giderek, otomotive renk katanları anlatıp konuyu bir nebze dağıtma çalışmalarına devam ediyoruz.

 

Çok zor günler geçiren ABD'de uzun yola çıkmak şu aralar pek mümkün değil. Üstelik her şeyi büyük yaşayan Amerikalıları, eyaletler arasında elektrikli otomobille yolculuğa ikna etmek kolay olmasa gerek. Ford'un bu zorlu görev için hazırladığı nefer Amerikan rüyasının sembollerinden Ford Mustang'in genlerini geleceğe ışınlayan Ford Mustang Mach-E.

 

Ford Mustang Mach-E yanlış zamanda doğan elektrikli bir bebek

 

Tasarımdan menzile her konuda iddialı gelen Mustang Mach-E, işte bu yüksek beklentileri karşılamak için hazırlanmış. Tesla'nın memleketinde elektrik partisine bu kadar geç katılıyorsanız, haliyle büyük oynamak gerek. Dünya'yı seri üretimle (Model T) tanıştırmış Ford'un da büyük oynamakla ilgili bir sıkıntısı olmasa gerek.

 

55 yıl sonra yeni bir kasa tipine kavuşan efsane Mustang ismi, sportif coupé SUV tasarımlı Mach-E ile %100 elektrik diyarına adım atmış oldu. Uzun motor kaputu, arka kanatlar, keskin bakışlar ve üç parçalı stoplarla Mustang'e saygı kuşağı da elbette unutulmamış.

 

Ford Mustang Mach-E coupe SUV tasarımıyla iddialı

 

 

Ford Mustang Mach-E Güç - Menzil - Batarya seçenekleri

 

Madem "büyük oynamak" dedik, güçte en iddialı seçenekten başlayalım... 465 hp ve 830 Nm'lik Mustang "Mach-E GT" 0'dan 100 km'ye 5 saniyenin altında ulaşıyor. Şimdiki patron Bill Ford'un Mustang Mach-E'yi "Hızlı, eğlenceli ve özgürlüğün eş anlamlısı" şeklinde özetlemesi boşuna değil.

 

Menzil listesinin zirvesinde ise 600 km ile yüksek kapasiteli batarya ve arkadan itiş kombinasyonlu 337 hp ve 565 Nm'lik "Mustang Mach-E Select" var.  

 

Mustang'in mirasını gururla taşıyan Ford Mustang Mach-E

 

Tüm Mustang Mach-E'ler 4x4 ve arkadan itişten oluşan iki çekiş alternatifi ve 75,7 kWs ile 98,8 kWs'lik iki farklı batarya seçeneğine sahip olacak.

 

Yüksek hızlı (150 kW) şarj noktalarında, bu yüksek kapasiteli bataryaya 10 dakikada 93 km menzil yüklenebilecek. Aynı şarj noktasında 38 dakika geçirirseniz standart bataryada %80 doluluğa ulaşıyorsunuz.

 

Ford Mustang Mach-E bolca batarya ve çekiş alternatifine sahip

 

Üç farklı sürüş modu seçeneğiyle damaklarda üç farklı tad bırakacak Ford Mustang Mach-E: "Engage" dinamik ve eğlenceli, "Whisper" sessiz ve tasarruf odaklı, "Unbridled" ise sportif kopmaların yaşandığı sürüşlerin startını verecek.

 

Mustang Mach-E'nin kokpitinde Tesla etkisi

 

Teknik kombinasyonlar beyinleri yeterince yakmadıysa devamı da var! Zira Ford Mustang Mach-E, elektriğe giriş yapan çoğu markanın aksine, epey kafa karıştırıcı bir motor-çekiş-batarya menüsüyle çıkacak karşımıza... 

 

İyisi mi şimdilik teknik veri bataklığında boğulmayıp dev ekranda kaybolalım!

 

 

Ben ekran gördüm!

 

15,5 inçlik "dev" ekranı görünce Tesla'nın kulaklarını çınlattık! Sizin de gözünüzden kaçmamıştır eminiz:) 

 

Bulut tabanlı çalışacak yeni SYNC arayüzünü kullanan bu dikey ekran beklendiği üzere hemen tüm işlevleri yerine getirecek. Sürücünün tercih ve alışkanlıklarına uyum sağlayan yapay zekâ destekli bu yeni SYNC, sesli komutla çalışan bir kişisel asistan gibi davranacak. İnşallah diyelim.

 

Ford Mustang Mach-E sevenlerini ekran başına çağırıyor

 

Apple CarPlay, Android Auto ve AppLink gibi mobil bağlantı uygulamalarının standart olacağı Mustang Mach-E, kendi kendini uzaktan güncelleyecek. #EvdeKal günlerimizde kulağa hoş gelen detaylar bunlar.

 

 

İç hacim açısından Mustang Mach-E

 

Bataryasını zemin altına gizleyen yeni Ford Mustang Mach-E, 5 yetişkin ve eşyalarını sorunsuzca taşıma iddiasında. 

 

Mach-E'nin iki parçalı bagajı büyük olmasa da kullanışlı

 

Toplam 502 lt bagaj hacmine sahip Mustang Mach-E, bu hacmi önde 100 lt., arkada 402 lt. şeklinde ikiye bölmüş. Ön taraftaki kabin tipi bir valizi rahatça ağırlamakla kalmıyor, yeni Ford Puma'dan da hatırladığımız su geçirmez ve tıpalı bir küvet işlevi de görüyor. Kamyon kasasını havuza çeviren yurdum insanının bu ön gagajda çok yaratıcı kullanımlara imza atacağına eminiz.

 

Ford Mustang Mach-E'nin bagajı sınıf ortalamasında

 

402 litrelik arka bagaj hacmi, arka koltuk sırtlıkları yatınca 1.420 litreye kadar genişleyebiliyor.

 

 

Ford Mustang Mach-E ne zaman gelir?

 

Ford Mustang Mach-E'nin lansman tarihi için 2020 sonu verilmişti ama... 2020 sonunda dünyanın nasıl bir yer olacağını bilmediğimiz için, şimdilik "inşallah" demekle yetinelim. 

 

Mustang Mach-E'nin Avrupa'daki açılış fiyatları 48 990 Euro  ila 69 500 Euro arasında değişecek.

 

Ford Mustang Mach-E de koronavirüs kurbanı olur mu?

 

Ford Mustang Mach-E "Mustang" efsanesini yeni çağa taşır mı, şimdiden söylemek zor. Ama en azından, Ford'un elektrikli otomotiv girişimi Rivian'a o kadar parayı (500 milyon dolar) boşuna yatırmadığını öğrenmiş olduk.