yukarı

Ford Kuga 2020: İçimde tatlı bir Focus var

Yeni Ford Kuga tasarımda sert bir viraj alarak, SUV irtifasında Focus tarzı bir hayat seçti...

17 Ekim 2019 kaynak: Ford

Hayır yanlışınız yok, bu yeni Ford Kuga. Yeni tasarımı gizlemek için Focus postu giydirilmiş Kuga olduğunu düşünmüş olabilirsiniz ama değil. Bizzat yeni Kuga bu. 

 

Çirkin mi, tabii ki değil. Daha oval, daha köşesiz, daha sportif, ama uzlaşmacı ve tehlikesiz bir Kuga bu. Daha az "SUV" mu desek acaba? Tövbe! 

Dışarıda "Kuga" de bana

 

Tasarımcılar durumu rasyonalize etmek için bir araba açıklama yapsa da eminiz onlar da daha özgün bir Kuga tasarlamayı tercih ederdi. Keşke global müdürler sipariş verirken Focus yerine, bizce modern klasiklerden olan ilk nesil Ford Kuga'yı hatırlasalardı...

 

Sadece tasarımı değil, platform ve kokpitini de Focus ile paylaşıyor yeni Kuga. Ki bu birçok açıdan güzel bir başlangıç. 90 kg hafifleyen gövde %10 daha dirençli hale gelmiş ki bu büyük ihtimalle daha keskin bir sürüş anlamına geliyor. 

Daha fazla Kuga

 

Uzunluğu 9 cm artan yeni Ford Kuga 4,61 m'lik boyuyla bir üst sınıfa da el atmış görünüyor. Her zaman olduğu gibi, bu işten en çok kârlı çıkanlar arkadaki yetişkinler ve bacakları olacak. 

 

2 cm daha alçak, eğimli ve sportif bir tavan çizgisi olsa da yeni Kuga'nın arka baş mesafesi 3,5 cm artmış...  

523 litreye çıkan bagaj hacmi, 15 cm ileri-geri kayan arka koltuklarla birlikte memnuniyet verici yenilikler hanesinde. İnanmazsanız, arka koltuğu ittiren hanımefendinin yüz ifadesine bakın.

 

 

Daha çok teknoloji

 

Şerit takip, kendi kendine park, 12.3 inç ekran ya da araç içi wi-fi gibi teknolojik oyuncaklar ve sürüş destek sistemlerinde de güncel Focus'ta ne varsa Kuga'dan da bekleyebilirsiniz. Tıpkı türünün zirvesinde sürüş özellikleri ve keyif gibi. 

Bu hibritler bize uzak

 

Gerçek yeniliği ise motorlara bırakmış yeni Ford Kuga. Beklendiği ve modaya uygun şekilde hibrit motorlar vitrinde olacak. Ama maalesef ve ne yazık ki, yeni şarj edilebilir hibrit (225 hp) Kuga, 2.5 lt. motor hacmi nedeniyle ülkemizde vitrin süsü olarak kalacak muhtemelen...  

Neyse ki 3 silindirli ve 1.5 lt.lik EcoBoost benzinli 120 ve 150 hp'lik iki versiyonuyla göreve hazır olacak. Dizeller menüsünde 120 hp'lik 1.5 ve 180 hp'lik 2.0 motorun yanı sıra, kalkışlarda 48 Volt destekli bir "az hibrit" (2.0 - 150 hp) de mevcut.

 

Amerika'da çok ufak farklarla Escape adıyla lanse edilen ve 2020'de yollara düşecek olan yeni Ford Kuga hakkında daha fazla bilgiyle buluşmak üzere...