yukarı

Ford Focus 2022: İki doz gençlik aşısı tamam

Sertleşen rekabette zorlanan Ford Focus, 2022 makyajından estetik, teknoloji ve sürüş yardımcıları açısından kazançlı çıktı

15 Ekim 2021 kaynak: Ford

Kompakt sınıftaki iddialı sürüş makinesi Ford Focus 2022 için makyajlandı. Fiesta ile sadece makyaj tarihleri değil tarzları da çok yakın olan yeni Focus, cazibe ve karakterde çok gerekli yükselişi yakalamış gibi görünüyor.

Tabii bu yükselişte görsellerin en aşağı "ST Line" olmasının da payı var ama baz verisyondan daha umutluyuz bu sefer. Ön ızgaranın ortasına inen Ford logosu, yükselen kaput, genişleyen ön ızgara, yeni hava girişi tasarımları ve entegre sis lambalı yeni LED farlarıyla (tüm modellerde standart) makyaj ötesinde bir tazelenme yaşamış.

Makyajlı Ford Focus nasıl?.. arabazzi.com

LED stoplar ise daha koyu bir orta bölüm ve yeni ışık deseniyle yeni bir iç tasarıma sahip. Titanium, ST-Line ve Active versiyonlarının yanı sıra, "X" ve lüks "Vignale" paketleriyle de Focus'ta ek özelleştirmeler mümkün olacak. Her donanımda ön ızgara, tamponlar ve hava girişi tasarımlarının değiştiğini hatırlatalım.

Trend X ve Titanium serilerinde güçlü yatay çubuklarıyla ayrışan, alt ızgaradan yukarıya doğru kıvrılan yan açıklıklarla uyumlu, parlak krom çerçeveli geniş bir üst ızgara yer mevcut. Titanium serisi ayrıca üst ızgara çubuklarında sıcak damgalı krom kaplama içeriyor.

Ford Focus 2022'de neler değişti?.. arabazzi.com

Maceracı "Focus Active" ise daha güçlü bir görünüm için SUV tasarım detaylarından ilham almış. Daha geniş bir üst ızgarada öne çıkan dikey hatlar yer alırken daha derin bir alt ızgara ve daha uzun yan açıklıklar, artan sürüş yüksekliğini ve siyah gövde kaplamasını tamamlıyor.

Ford Performance esintili "ST-Line" versiyonun sportif karakterini vurgulamak için trapez üst ızgara kullanılırken, daha geniş yan açıklıklar boyunca parlak siyah bal peteği yüzey ve daha derin bir alt ızgarayla desteklenmiş. ST-Line modelleri bunların dışında yan paneller, arka difüzör ve gizli bir arka spoylere sahip.

Ford Focus makyajlandı_arabazzi

Yeni Focus serisinde beş yeni alaşımlı jant tasarımı sunuluyor. Yeni Focus’un SW (station wagon) versiyonunun bagaj hacmi 1.653 litreye çıkmış ve ıslak eşyaların konması uygun bir bölme, kolay temizlenen paspas ve bagajın kolayca düzenlenmesi için bir dikey ayraç gibi yenilikler eklenmiş.

Listenin en sonundaysa 2.3 turbo benzinli motoruyla Ford Focus ST var. Ford Performance tarafından geliştirilen yeni Focus ST, yeni sportif detaylar, Recaro'ların yerini alan Performance koltuklar, yeni alaşım jantlarla oldukça tehditkâr.

Ford Focus ST 2022_arabazzi

Arzu edenler için - yeni Puma ve Fiesta ST'de olduğu gibi - iştah açıcı yeşil (Mean Green) rengi ve SW seçeneği de sunulmaya devam ediyor. Hatta EcoBlue dizel motor seçeneği bile mevcut!

Focus ST'nin motor kaputunun altında ise 280 hp ve 420 Nm torkunu ön tekerlere ileten 2.3 litrelik EcoBoost benzinli var. Standart olarak sunulan altı ileri manuel şanzıman, devir eşleştirme teknolojili ve opsiyonel X paketiyle daha yumuşak ve tutarlı vites küçültme sağlanabiliyor. Ayrıca vites değiştirme kollu yedi ileri otomatik şanzıman seçeneği de mevcut.

Ford Focus ST 2022

Teknik anlamda yeni çift kavramalı şanzıman dışında pek bir yeniliği olmayan Focus, iç mekânda "hakikaten" büyüyen 13.2" bilgi-eğlence ekranı ile çok konuşturacak.

Yeni Ford Focus'un kabini_arabazzi.com

SYNC 4
arayüzü havalandırma sisteminin maalesef kaybedilen fiziksel kumandaları, yeni dijital gösterge paneli ve coşmuş mobil bağlantı özellikleriyle dokunmatik neslin "Like"larını alacak gibi.

Yeni Ford Focus ekran özellikleri

Bol ödüllü 1.0 EcoBoost motorlar 100, 125 ve 155 hp güce sahip. Ki son iki seçenekte 48 Volt destekli hafif hibrit teknolojisi söz konusu. 125 ve 155 hp'lik motor 6 ileri manuel ya da 7 ileri, çift kavramalı PowerShift ile eşleştirilebiliyor.

100 hp'lik EcoBoost ve 120 hp'lik EcoBlue dizel motor ise 6 ileri manuel ile sunuluyor. 1.5 lt hacimli dizel motoru 8 ileri otomatik şanzımanla edinmek de mümkün. Dizele bu kadar iyi davranan çok da bir marka kalmadı hani...

Makyajlı Ford Focus 2022'de gelecek_arabazzi.com

Son nesilde beklediği, daha doğrusu hak ettiği ilgi ve satış rakamlarını bulamayan Ford Focus, sürüşte en iyi olmasının yanına, teknoloji ve tasarımda da en modernlerden biri olmasını koymuş durumda. Sürüş üstünlüğü (bizce otomobil olmanın büyük kısmı) aramayanların da daha çok talep edeceği Focus'un kısmeti bu kapsamlı ve dişe dokunur makyajla açılır mı dersiniz?

2022 ilkbahar aylarını bekleyip göreceğiz...