yukarı

Ford Fiesta 2022: Yolu açalım gençler...

Ford’un küçük sürüş ustası Fiesta kapsamlı bir makyaj geçirdi. Hafif maceracı Fiesta Active'den, çılgın Fiesta ST'ye tüm detaylar

kaynak: Ford

Özellikle Stellantis Grubu’nun küçük sınıf temsilcileri Peugeot 208 ve Opel Corsa’nın yeni nesli segmentlerinde bomba etkisi yaratmayı başarmıştı. Yılların referans modeli Polo’yu bile geride bırakmayı başaran bu ikili karşısında da Fiesta oldukça yaşlı hissettiriyordu.

ford fiesta türkiye'ye ne zaman gelecek?

Yedinci nesil Ford Fiesta 2020'de hafif hibrit EcoBoost motor, bağlantı ve güvenlik özellikleri de dahil olmak üzere bir dizi yenilik kazanmıştı fakat hem donanım hem de teknolojik altyapı olarak rakiplerine yetişemedi. 2022 yılı için ise Ford, Fiesta modeline çok daha kapsamlı bir yenilime operasyonu gerçekleştirdi.

ford fiesta'da hangi motor seçenekleri var?

2022 model yılı için yapılan makyajla birlikte yeni ön tampon, artık Ford amblemini bütünleştiren daha büyük bir ızgaraya sahip. LED farlar artık tüm donanımlarda standart olarak sunuluyor ve isteğe bağlı olarak “Parlamayan Uzun Far” özelliğine sahip Matrix LED teknolojisi bulunuyor. Profil, 17 inç ve 18 inç jantlar dahil yedi yeni alaşım jant tasarımının yanı sıra iki yeni renk dışında aynı görünüyor. Arkada tek fark, stoplardaki siyah çerçeveler ve isteğe bağlı LED'ler oluyor.

ford fiesta kaç para?

Active modelini diğer modellerden maceracı karakterini ortaya koyan sert çizgilere sahip tasarım detayları ayırıyor. Parlak siyah renkteki geniş üst ızgara, daha yüksek ve çıkıntılı yan havalandırma ızgaraları, Active serisinin crossover duruşunu yansıtıyor.Kabinde görünümü seçilen sürüş modlarına göre değişen ve "tamamen yapılandırılabilir" 12,3 inç dijital gösterge paneli var. Bununla ilgili olarak, normal Fiesta'nın Normal, Spor ve Eco modları, Active için ek Trail ve Slippery modları ve ST için özel bir Track modu sunuluyor.

8 inçlik merkezi dokunmatik ekran, navigasyon, sesli komutlar ve Apple CarPlay / Android Auto uyumlu SYNC 3 bilgi-eğlence sistemine sahip. FordPass Connect modemi kullanılarak, araç verilerine erişirken akıllı telefon aracılığıyla Fiesta uzaktan çalıştırabiliyor ve kapıları kilitlenip, açılabiliyor.

Ford orta konsola akıllı telefonlar için kablosuz şarj pedi de ekledi. Müzik tutkunları, entegre bir subwoofer ve 575-watt Dijital Sinyal İşleme Amplifikatörüne sahip isteğe bağlı 10 hoparlörlü B&O ses sistemini de tercih edebilecek.Otoyollarda sesli ve görsel uyarılarla “Girilmez” işaretlerini tespit etmenize yardımcı olacak Yanlış Yön Uyarısı eklenerek güvenlik donanımı zenginleştirildi. Diğer güvenlik sistemleri arasında Dur & Kalk özellikli Adaptif Hız Sabitleyici, Çapraz Trafik Uyarılı Kör Nokta Bilgi Sistemi, Şeritte Kalma Yardımı, Aktif Park Yardımı ve Hız İşareti Tanıma bulunuyor.ST versiyon, Puma ST'den yenilenmiş bir turbo 1,5 litrelik EcoBoost üç silindirli motoru ödünç alıyor. Üç silindirli motor, 200 HP güç üretiyor, 320 Nm tork değerine sahip. Güç, altı vitesli manuel şanzıman aracılığıyla ön tekerleklere iletiliyor. Fiesta ST 0-100 km/s hızlanmasını önceki modelle aynı olan 6,5 saniyede tamamlıyor. Track modu çekiş kontrolünü devre dışı bırakıyor.

Sportif gövde kitinin, difüzör üzerindeki çift egzoz çıkışının ve 17 inç jantların yanı sıra Ford, Fiesta ST için yeni Mean Green renk seçeneğini de sunuyor. İçeride daha fazla yan desteğe, entegre koltuk başlıklarına, kırmızı dikişleriyle 14 yönlü ayara sahip revize edilmiş performans koltukları görüyoruz. Düz tabanlı direksiyon simidi ve ön paneldeki karbon efektli kaplama, sportif atmosferi güçlendiriyor.Motor yelpazesi, 100 HP güç üreten turbo 1,0 litre EcoBoost üç silindirli motorla başlıyor. Ardından, 48 volt hafif hibrit teknolojisine sahip 1,0 litre EcoBoost Hybrid geliyor. Bu motor 125 HP ve 155 HP üreten iki güç çıkışına sahip.

125 HP’lik versiyon altı ileri vitesli manuel şanzıman veya yedi ileri vitesli çift kavramalı Powershift şanzıman ile kombine edilebilirken, daha güçlü versiyon sadece manuel olarak sunuluyor. Ford, atmosferik 1,0 litre benzinli motordan veya 1,5 EcoBlue dizelden bahsetmiyor, bu yüzden ikisinin de artık sunulmayacağını düşünüyoruz.