yukarı

Ford Explorer 2024: Ekran büyüdü ama hibrit gitti

Makyajla birlikte Ford Explorer BlueCruise eller serbest sürüş sistemi seçeneğini kazanıyor.

01 Şubat 2024 kaynak: Ford

Ford'un 2019 yılında altıncı nesil Explorer'ı tanıtmasının üzerinden neredeyse beş yıl geçti ve orta boy SUV sınıfının en popüler modellerinden biri oldu. Explorer, 2024 model yılı için, sektörde orta dönem makyaj olarak bilinen ve beraberinde yeni bir yüz ve tamamen elden geçirilmiş bir iç mekan getiren bir model aldı.

Ford Explorer'ın dış tasarımındaki değişiklikler ince ve Çin spesifik Explorer ile benzerlik gösterirken, iç mekanda 13,2 inçlik daha büyük bir bilgi-eğlence dokunmatik ekranı ile vurgulanan önemli bir revizyon yapıldı. Ford ayrıca SUV'un donanım yapısını da sadeleştiriyor. Motor seçeneklerinin çoğu tutarlı kalsa da, hibrit versiyon durduruldu.

Dış tasarımın göze çarpan özelliği, daha küçük LED farlar ve revize edilmiş tampon girişleri ile çevrelenmiş önemli ölçüde daha büyük bir ızgara sergileyen güncellenmiş ön taraf oldu. Profil eski Explorer'dan taşınmış, ancak arka lambalar daha keskin grafiklere sahip ve yeniden tasarlanan bagaj kapağına kadar uzanıyor.

Yeni model yılı Explorer Active, ST-Line, Platinum ve ST donanımlarıyla sunuluyor ve her biri benzersiz ızgaralara ve farklı jantlara sahip. Timberline donanımı şu anda seride yer almasa da Ford, arazi odaklı bir donanımın yakında tanıtılacağını açıkladı.
 

2024 için yeni olan Vapor Blue Metalik boya Platinum dışındaki tüm donanımlarda mevcut. Ayrıca ST, siyah tavan seçeneği ve Magnetite kaplamalı yeni bir 21 inç jant seti kazanıyor. ST ve ST-Line donanımlarını satın alanlar Ford Performans Yarış Okullarında (Park City, Utah veya Asheville, Kuzey Carolina) özel bir programa katılarak sportif görünümlü Explorer'larının sınırlarını keşfedebilirler.
 

Tipik olarak makyajlı modellerde iç mekanda küçük değişiklikler yapılır, ancak 2024 Ford Explorer, ön yolcular için daha fazla alan yaratarak öne doğru itilen tamamen yeniden tasarlanmış bir gösterge paneli ile kalıpları kırıyor.
 

Aracın merkezinde, 12,3 inçlik dijital gösterge paneli ile birlikte yatay yönde 13,2 inçlik yeni bir bağımsız merkezi dokunmatik ekran yer alıyor. Çin spesifik Explorer'ın tam genişlikteki kurulumundan daha ince görünen yeni ekran düzeni standart donanım ve yeni Google tabanlı "Ford Digital Experience" bilgi-eğlence sistemini entegre ediliyor. Sistem kablosuz Apple CarPlay / Android Auto ile uyumlu ve sesli komutlar için Google Assistant veya Alexa Built-in'i destekliyor. Yolcular ana ekranda video izleyebilir veya video oyunları oynayabilirken, dijital gösterge paneli artık haritayı görüntüleyebiliyor.
 

Ford ayrıca Explorer'ın üç sıralı yedi koltuklu kabinindeki malzemelerin kalitesini de artırdığını söylüyor. Ek olarak, orta konsola çift kablosuz şarj pedinin yanı sıra sekiz USB-C bağlantı noktası ve üç 12 Volt çıkış ekleyerek yolcuların hareket halindeyken bağlantıda kalmalarını ve güç almalarını sağladı.
 

Orta boy SUV standart olarak kapsamlı bir ADAS paketi (Ford Co-Pilot360 Assist+) ile geliyor. Bununla birlikte, önemli haber, Ford'un BlueCruise sisteminin dahil edilmesi, bu da otoyolda eller serbest sürüş kabiliyeti ekliyor. BlueCruise'in abonelik tabanlı bir planla sunulduğunu ve ilk 90 günlük ücretsiz denemenin ardından yıllık 800 dolar veya satın alma sırasında yıllık 700 dolarlık indirimli bir fiyatla sunulduğunu belirtmek gerekiyor.
 

Görsel ve teknolojik yükseltmelere rağmen Ford mühendisleri Explorer'ın temelinde çok az değişiklik yaptı. Devralınan turbo 2.3 litrelik dört silindirli Ecoboost motor Active, ST-Line ve Platinum modellerinde 304 HP ve 420 Nm tork üretiyor. ST modelinde ise 406 HP güç ve 563 Nm tork üreten 3.0 litrelik Ecoboost V6 bulunuyor. Daha güçlü motor artık isteğe bağlı olarak lüks Platinum donanımda (önceden standarttı) sunuluyor.
 

EcoBoost motorların her ikisi de özel olarak "yeniden kalibre edilmiş" 10 vitesli otomatik şanzımanla eşleştirilmiş ve ST'de vites değiştiriciler bulunuyor. Arka tekerlekten çekiş tüm donanımlarda standart, 4WD ise opsiyonel olarak sunuluyor. Yukarıda da belirtildiği gibi Explorer Hybrid artık yok, bu da elektrikli araç tutkunlarının popüler SUV'un yeni neslini beklemek zorunda kalacağı anlamına geliyor.