yukarı

Ford Everest 2023: Yeni nesil Everest tanıtıldı

Ranger platformunu kullanan yeni nesil Ford Everest tanıtıldı. Eskisinden daha yetenekli olmayı vaat ediyor.

01 Mart 2022 kaynak: Ford

Ford, yeni nesil Everest’in Avustralya pazarı için ayrıntılı bilgilerini paylaştı ancak aynı model Asya Pasifik ve Afrika'daki ülkelerde de sunulacak. Everest daha uzun bir aks mesafesine ve eskisine göre 50 mm daha geniş bir iz genişliğine sahip. Ford, Everest'i şehirde ve otoyolda sürmeyi daha keyifli hale getirmek için genişlettiğini açıkladı ancak bu genişleme, arazi sürüş yeteneklerinde de iyileştirmeler yapılmadığı anlamına gelmiyor.

Tüm Everest modelleri, gövde altı koruması, arka kilitleme diferansiyeli, seçilebilir arazi sürüş modları ve önde iki fonksiyonel çeki kancası ile donatılmış. Everest ayrıca 800 mm sudan geçme derinliği sunarken, çekmeyi her zamankinden daha kolay hale getirmek için tasarlanmış bir dizi özellikle donatılmış. Örneğin, entegre bir treyler fren kontrolörü içeren ve 3.500 kg çekme kapasitesi sunan isteğe bağlı bir Çekme Paketi mevcut. Ayrıca yükleri taşırken ideal güç dağıtımını ve motor frenini korumak için vites değiştirme zamanlamasını optimize etmek için özel bir Çekme sürüş modu ve ayrıca araç sahiplerinin bir römork bağlarken SUV'larını pozisyonlarına yönlendirmelerine yardımcı olacak bir kamera da var.Avustralya pazarı için, her ikisi de 10 vitesli otomatik şanzımanla eşleştirilmiş 2.0 litrelik bi-turbo dizel dört silindirli ve 3.0 litrelik turbo dizel V6 olmak üzere iki motor sunulacak. Bu motorlar için güç ve tork değerleri açıklanmadı, ancak giriş seviyesi Ambiente ve Trend donanımlarının arkadan çekişli olarak sunulacağını biliyoruz. Diğer tüm donanımlarda elektronik olarak kontrol edilen bir sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi var.
 

Ford'un tasarım ekibi Everest'in dışını yeniden tasarlamanın yanı sıra iç mekanı da elden geçirdi. Ambiente donanımında 10,1 inç ve Trend, Sport ve Platinum modellerinde 12 inç boyutunda, dikey büyük bir bilgi-eğlence ekranı hemen göze çarpıyor. Ayrıca Ambiente, Trend ve Sport donanımlarında 8 inç dijital gösterge paneli bulunurken, Platinum 12,4 inç daha geniş bir ekrana sahip. Ekranlar Ford'un en yeni SYNC 4A sistemini çalıştırıyor.Diğer önemli iç özellikler arasında kablosuz telefon şarjı bulunurken Sport ve Platinum'da ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar yer alıyor. Amiral gemisi Platinum'un alıcıları ayrıca 10 yönlü güç ayarı ve hafızalı sürücü koltuğunun yanı sıra ısıtmalı ikinci sıra koltuklar ve ısıtmalı direksiyonun keyfini çıkarabilir. İkinci sıra, 60:40 oranında bölünmüş koltuk arkalığına sahipken, Platinum modellerde, bir düğmeye dokunarak katlanabilen 50:50 oranında bölünmüş üçüncü bir sıra bulunuyor.Bir dizi güvenlik özelliği de standart olarak geliyor. Everest, sürücü ve ön yolcu arasına yerleştirilmiş bir orta hava yastığı dahil olmak üzere en az dokuz hava yastığına sahip. Diğer özellikler arasında Ford'un şerit merkezleme, Stop & Start ve yönlendirmeli direksiyon desteğine sahip akıllı uyarlanabilir hız sabitleme sistemi yer alıyor. Ayrıca yeni bir geri fren yardımı işlevi, kavşak işlevine sahip çarpışma öncesi yardımcısı ve römork kapsama alanına sahip bir kör nokta bilgi sistemi de var.