yukarı

Ford E-Transit Custom: Yerli Custom 380 km menzil sunacak

Ford, bu yılın başlarında ortaya çıkan tamamen yeni elektrikli E-Transit Custom'ın detaylarını açıkladı.

08 Eylül 2022 kaynak: Ford

Elektrikli minibüs, WLTP krtiterlerine göre 380 km menzil sunan 217 HP ve 415 Nm torka sahip 74 kWh bir bataryaya sahip olacak. E-Transit Custom, 2 milyar dolarlık bir yatırımın ardından Ford'un Türkiye'deki fabrikasında 2023 sonbaharında üretime başlayacak. Markanın yakın zamanda oluşturulan ticari araçlar bölümü olan Ford Pro'nun çalışmalarında yer alan dört tamamen elektrikli araçtan ikincisi konumunda.

ford e-transit custom

E-Transit Custom, tam boyutlu E-Transit'i takip ederken, aynı zamanda Avrupa'nın en çok satan minibüsünün tamamen elektrikli halefi olarak yollara çıkmaya hazırlanıyor. Ford, Custom'ı sıfırdan inşa ettiğini açıkladı. E-Transit Custom, özellikle küçük hacimli işletmeleri ve KOBİ’leri hedef müşterileri olarak seçiyor. Dizüstü bilgisayarlar veya tabletler için bir stand olarak kullanılabilen eğilebilir bir direksiyon içeren bir Mobil Ofis seçenek paketini sunulacak. Ayrıca yemek veya yazı yazmak için üstü düz bir masa ve muhtemelen sizi iş havasına sokmak için parlaklığı kısılabilir LED aydınlatma pakete dahil olacak.

ford e transit custom

Bu arada, Teslimat Yardımı özelliği, sürücülerin bir günde birden fazla durak işaretlemesine yardımcı olmayı amaçlıyor ve sıkışık bir programla başa çıkma sürecini kolaylaştırıyor. Etkinleştirildiğinde otomatik olarak dörtlü flaşörleri çalışıyor, açık pencereleri kapatıyor ve sürücü minibüsten ayrıldığında kapıyı kilitliyor. E-Transit'te olduğu gibi, ProPower Onboard, kabin ve yük alanındaki soketler aracılığıyla 2,3 kW'a kadar güç sunarak elektronik aletleri çalıştırmak için büyük bir pil olarak kullanılmasını sağlıyor.

ford e transit custom

Ford mühendisleri, ağırlıktan ve yerden tasarruf etmek için aküyü tabana entegre etti ve diğer alt gövde parçaları akünün etrafına sığacak şekilde konumlandırıldı. Bu yerden tasarruf sağlayan önlemlere, aynı zamanda konforu ve yol tutuşunu da iyileştiren bağımsız bir yarı arka kollu arka süspansiyonun eklenmesi katkıda bulunuyor. Bu kurulum, E-Transit Custom'ın Transit Custom'dan daha yere yakın olmasına neden olurken, EV'nin toplam yüksekliği otoparklara erişmesine izin vermek için iki metrenin altında kalıyor.

ford e transit custom

Panelvan konfigürasyonundaki E-Transit Custom, Opel Vivaro-e'den 126 kg daha düşük olan 1.100 kg'a kadar taşıma kapasitesi, 2.000 kg çekme kapasitesi ve 3.450 mm maksimum yük uzunluğu sunuyor. E-Transit Custom, minibüste çift kabin ve kombi gövde stillerinin yanı sıra kısa ve uzun dingil mesafesi seçenekleri, alçak veya yüksek tavan konfigürasyonları ile de sunulacak. Beş yolcu için oturma alanı ve daha uzun eşyaları barındıracak şekilde tasarlanmış bir yük alanı bölümü sağlayan ayrı bir L şeklinde bölme de mevcut olacak.

ford e transit custom

Ford, WLTP kriterlerine göre 380 km'lik menzile ulaşmayı başardı. Bu rakam, Opel Vivaro-e'nin 320 km menzili, Volkswagen ABT e-Transporter'ın 131 km menzili ve Mercedes-Benz eVito'nun 260 km menzili dahil olmak üzere çoğu rakibi geride bırakıyor.

ford e transit custom

Ford mühendisleri, verimliliği artırmak için ellerinden geleni yaparken malzemelere ve ağırlığa özel önem verdiler. Düz bir zemin, benzersiz bal peteği ızgarası ve aerodinamik tekerlek tasarımları sayesinde yüzde 10 daha iyi aerodinami elde ettiler. Stoplar bile aerodinamik özellikleri nedeniyle tercih edilmiş.

ford e transit custom

Ayrıca, bir elektrikli araca ilk kez buhar enjeksiyonlu bir ısı pompasının dahil edilmesi de enerji tasarrufuna yardımcı oluyor. Enerjiyi optimize etmek amacıyla Ford Mustang Mach E'de bulunan tek pedallı sürüş teknolojisinin aynısını araçta yer alıyor. Ek olarak, araç sahipleri, optimum menzil için enerji tasarrufu sağlamak üzere çalışmadan önce E-Transit Custom'ın aküsünü ve kabinini ısıtılacak veya soğutulacak şekilde Programlanmış Ön İklimlendirme programlayabiliyor.

ford e transit custom

E-Transit Custom, 136 HP ve 217 HP’lik iki farklı güç seçeneği sunuyor. Her iki güç seçeneği de 415 Nm torka sahip. E-Transit Custom, 41 dakikada yüzde 15’den yüzde 80 şarj için 125 kW'a kadar hızlı şarjı destekliyor. Avrupalı müşteriler, sunulan 12 aylık ücretsiz abonelik ile Blue Oval şarj ağından da yararlanabilecekler. Arıza süresinin en aza indirilmesi açısından, E-Transit, programlanabilir OTA güncellemeleriyle sunulacak ve her araç sekiz yıllık 160.000 km garantiye sahip olacak.