yukarı

Ford da elektrik trendine uydu: Hedef 2030

2030'a kadar tüm modellerinin elektriklenmesi kararını açıklayan son marka (bu haftalık:) Ford oldu

kaynak: Ford

Pandeminin etkisi midir bilinmez, otomotiv devleri birer birer tam elektrikli otomobil projeleri ya da elektriklenme  stratejilerini açıklamaya başladılar. Kervana katılan son marka ise Ford oldu ama siz bu haberi okuduğunuzda biz yeni elektrikli marka haberleri geçiyor olabiliriz!

Ford, gerçekleştireceği dönüşümün merkezini Almanya’nın Köln kenti olarak açıklarken, 1 milyar dolarlık bir yatırımdan da söz etti. Ford, Avrupa’da 2030 yılına kadar tüm binek araçlarını tam elektrikli hale getirmeyi planlıyor. Tabii bu geçiş bir anda olacak iş değil…

Bu sebeple modellerini tam elektrikli hale getirmeden önce plug-in hibrit versiyonlarını da satışa sunmuş olacak. Marka 2026 yılının ortasına gelmeden sıfır emisyon kapasitesine sahip olacağını iddia ediyor.

Buna ek olarak, Ford’un ticari araç yelpazesi de 2024 yılına kadar sıfır emisyon özellikli (tamamı elektrikli veya plug-in hibrit) olacak ve otomobil üreticisinin ticari model yelpazesinin üçte ikisinin 2030 yılına kadar EV’ler ve plug-in hibritler olması bekleniyor.

Ford Avrupa, Almanya’nın Köln kentindeki üretim merkezini ve genel merkezini modernize etmek için 1 milyar dolar harcayacak. Yatırım, 2023’te burada üretilecek olan ilk Avrupa odaklı seri üretim tamamen elektrikli modeli ile tesisi ‘Ford Köln Elektrifikasyon Merkezi’ne dönüştürecek.

Yeni elektrikli Ford modeli, Volkswagen ile yapılan platform paylaşım anlaşmasının ardından VW ID.3, ID.4 ve daha fazlasının temelini oluşturan MEB modüler platformunda yer alan ilk model olacak. Ford, burada üretilen ikinci bir elektrikli otomobil için “potansiyel” olduğunu ve ayrıntıların daha sonraki bir tarihte izleneceğini ekledi.

"Yaşasın Yeşil Mutabakat!" diyor ve gelişmeleri heyecanla bekliyoruz…