yukarı

Ford Bronco - Wrangler Rubicon: Tesadüfün zarifliğine bakar mısınız!

"Vallahi tesadüf!" serimizin ikincisinde, safkan 4x4'ler Ford Bronco ve Wrangler Rubicon 392 karşı karşıya...

kaynak: Ford - Jeep

Elektrikli SUV camiasını çalkalayan BMW iX3 - Nissan Ariya piştisinden sonra, safkan 4x4'ler Ford Bronco ve Wrangler Rubicon 392'nin denk gelişiyle karşınızdayız. Bizde pek tanınmasalar (özellikle Bronco) ya da %60 ek vergi sayesinde yaşam şansı bulamasalar da Bronco - Wrangler mücadelesi Kuzey Amerika'nın geleneksel 4x4 derbilerinden.

 

Yeni Ford Bronco'nun hemen ardından Wrangler Rubicon 392 çıktı sahneye

 

20 yıl sonra sahalara dönen Ford Bronco, logosundaki rodeo atını Wrangler ve Defender gibi rakiplerden daha vahşi arazilere sürme iddiasında. Jeep Wrangler ise, sanki biraz da Bronco'nun yarattığı gündemden rol kapmak için, çılgın rakamlarla dolu Rubicon 392 konseptini vitrine yerleştirdi.

 

Yeni Ford Bronco retro tasarımıyla can yakıyor

 

Retro tasarımını 2 kapı ve 5 kapılı formatlarda modern çağa çok güzel uyarlamış Ford Bronco. Kapıları ve tavanı (Wrangler'da olduğu gibi) sökülebilen, tüm parçaları çamura dayanıklı, tente tavan opsiyonlu Ford Bronco, 4x4 maceraları için 200'den fazla aksesuara sahip.

 

Ford Bronco Sport küçük motora rağmen Avrupa ve Türkiye'ye gelmeyecek

 

Zeminle arasına 28 cm mesafe koyan Bronco, maksimum yaklaşma, uzaklaşma açılarının yanı sıra, 7 ileri manuel, 10 ileri otomatik şanzıman ve 35 inç lastikleriyle dağları aşmaya hazır. Ona güç veren motorsa Focus ST ve Mustang'den tanıdık 270 hp'lik 4 silindirli 2.3 Ecoboost ve 310 hp'lik 2.7 V6 Ecoboost.

 

Ford Bronco ve Ford Bronco Sport

 

Aynı kübik tasarımda ama asfalta daha uyumlu, daha kompakt ve uysal bir SUV isteyenleriyse, Kuga temelli 1.5 (181 hp) ve 2.0 (245 hp) Ecoboost motorlu Bronco Sport teskin edecek. Bronco Sport'un Avrupa'ya göçüne dair bir ara umutlanmadık değil ama Ford'un açıklaması beklentileri boşa çıkardı.

 

Ford Bronco'nun kabini de dışı kadar enerjik

 

Wrangler Rubicon 392 ise 40 yıl aradan sonra yeniden kalbine yerleştirdiği 6.4 lt. V8 motoruyla, gerçeğe dönüşmek için müşteri ilgisi köpürtmekte. "392" rakamı gücü değil, motor hacminin inç cinsinden kübik hacmini ifade ediyor.

 

Jeep Wrangler Rubicon 392 araziye çıkmak için gün sayıyor

 

456 hp ve 610 Nm torkla 0-100 km hızlanması 5 saniyenin altında tamamlasa da Wrangler Rubicon 392, her iki aksta otomatik kilitlenebilen diferansiyel, zeminden 33,6 cm (standart Wrangler +5 cm) yükseklik ve 37 inç lastikleriyle vahşi doğaya keyif katma peşinde.