yukarı

Fisker Pear 2025: Yüksek performans, iddialı tasarım

Fisker'in 30 bin doların altındaki elektrikli crossover'ı 2025 ortasından itibaren tek ve çift elektrikli motorlarla sunulacak.

01 Eylül 2023 kaynak: Fisker

Yeni bir dizi resmi fotoğrafta daha da vurgulanan Fisker Pear'ın tasarımına zaten aşinayız. 4.550 mm uzunluğuyla Tesla Model Y'den 200 mm daha kısa olan araç, kompakt gövdesi, geniş çaplı jantları (standart olarak 20 inç veya opsiyonel olarak 22 inç), ayrık farları, saran ön camı, tavana monte güneş panelleri ve arka camı çevreleyen LED arka lambalarıyla oldukça modern görünüyor. Resimde görülen örnek üretime hazır bir araç olmasa da Fisker, halen inceleme aşamasında olan ayna yerine geçen kameralar haricinde hemen hemen aynı görüneceğini iddia ediyor.

Bagaj kapağının arka tamponun içinde kaybolduğu (Fisker Alaska pikabındaki bölmeye benzer) ve kargo alanına daha kolay erişim sağlayan "Houdini" bagajı belirgin bir özellik. Fisker, bagajın üretim versiyonunda prototipe kıyasla çok daha hızlı çalışacağını iddia ediyor. Şirketin "froot" (ön bagaj) olarak adlandırmayı tercih ettiği çekmece benzeri bagajda eşyalar için daha fazla alan bulunabilir, bu da isteğe bağlı olarak yiyecek veya içecek taşıyabilmeniz için yalıtılmış olacak.

İç mekan, maliyet verimliliğini ve dayanıklılığı artıran hareketli parçaların yokluğu ile basit bir düzene sahip. Model, her zaman iki sıra koltuklu olmak üzere 5 koltuklu ve 6 koltuklu düzenlerde sunulacak. Mavi boyalı gösterge panelinde büyük bir tepsi ve ortada dijital gösterge paneli olarak da kullanılabilen küçük bir dokunmatik bilgi-eğlence ekranı bulunuyor. İsteğe bağlı olarak 17.1 inçlik döner ekran ve tüm koltukların katlanarak dinlenme veya eğlence için geniş bir alan oluşturduğu "Lounge Modu" da sunulacak. Kabinde kullanılan malzemeler geri dönüştürülmüş ve biyo-bazlı olup, modeli segmentteki en sürdürülebilir araç haline getirmeyi amaçlıyor. Pear'ın araç paylaşımı ve "çocuklu meşgul aileler" düşünülerek tasarlandığını unutmayın.

Pear çelik bir şasiye dayanıyor ve kendi boyutundaki geleneksel bir EV'ye kıyasla %35 daha az parça içerdiği iddia ediliyor. Tek motorlu RWD veya çift motorlu AWD versiyonları bulunacak, ancak Fisker henüz çıkış rakamlarını açıklamadı. AWD 0-100 km/s hızlanmasını 6,8 saniyede tamamlayacak ancak şirket bundan daha da hızlı olacak yüksek performanslı bir "Extreme" versiyonunu da doğruladı. Fisker, Pear için sırasıyla 290 km ve 515 km menzile sahip iki batarya seçeneği sunacak ve WTLP konfigürasyona bağlı olarak 320-560 km arasında bir menzil tahmin ediyor.
 

Pear aynı zamanda şirketin Fisker Blade adlı yüksek performanslı bilgisayarını tanıtan ilk model olacak. Modüler ve yükseltilebilir ünite 6,2 TFLOP'a kadar bilgi işlem gücü sunmakta olup verimli ve siber güvenli olacak şekilde tasarlanmış. Aracın tüm sistemleri "çoklu gigabit dahili Ethernet ağı" üzerinden bu bilgisayara bağlanarak arıza teşhisi yapabilmesini sağlıyor.
 

Fisker, Pear'ın "üretim amaçlı" bir versiyonunu 4-10 Eylül tarihleri arasında Almanya'nın Münih kentinde sergileyecek. EV'nin üretimi Foxconn'un ABD'deki Ohio fabrikasında gerçekleştirilecek ve ilk teslimatların Temmuz 2025'te yapılması planlanıyor.