yukarı

Fisker Ocean: Denizleri aş da gel...

İlk denemede Karma'sı tutmayan Fisker, 2022'de elektrikli SUV'u Fisker Ocean ile dönecek...

kaynak: Fisker

Evvelce California'lı misafirlerimiz (Rivian) de oldu, güneş panelli (Lightyear One) misafirlerimiz de. Bugünkü misafirimiz hem Rivian'ın hemşerisi hem de elektrik motorunun yanı sıra, tavandaki Güneş panelinden enerji alıyor: Fisker Ocean

 

İlk girişimi olan lüks hibrit coupé Fisker Karma ile aradığı ticari mutluluğu bulamayan (çuvallayan da diyebiliriz) meşhur tasarımcı Henric Fisker, hayalinin mücadelesini vermekten vazgeçmiş değil. Zaten tekamül için hakiki bir musibetten iyisi olmasa gerek. Hem BMW Z8, Aston Martin DB9, Vantage V8, Ford Shelby GR-1 konsepti ve l’Artega GT gibi modellerde parmağımız olsaydı biz de vazgeçmezdik:)

 

Fisker Ocean arka tasarım

 

Velhasıl, dönüşünü elektrikli bir SUV olan Ocean ile yaptı Fisker. İsminin Ocean oluşu da boşuna değil: Dünyanın en "sürdürülebilir" otomobili olma iddiasında Fisker Ocean. Bunu tavandaki güneş paneli, kabin döşemelerinde tamamen vegan (evet vegan) malzemelerin kullanılması ve mesela paspasların okyanustan toplanan atıklardan üretilmesiyle açıklıyor Danimarka asıllı dostumuz.

 

Fisker Ocean güneş paneli 1.600 km menzil

 

80 kWs'lik batarya ve 300 hp'yi aşan gücüyle 480 km menzil vaadeden Fisker Ocean'ın 0-100 derecesi 2,9 saniye. Güneş paneli sayesinde yılda 1.600 km'lik bedava enerji de gerçek çıkarsa tadından yenmez! Ama Henrik Bey'in asıl iddialı olduğu rakamlar faturada... Fisker Ocean'ın ABD satış fiyatı, kendine rakip gördüğü Tesla Model Y'nin 10.000 Dolar altında, yaklaşık 37.500 Dolar olacak. 

 

Fisker Ocean sürüş

 

4,64 m uzunluk ve 1,93 m genişliğiyle Fisker Ocean 5 yetişkine bolca ferahlık sunuyor. Bagaj hacmiyse toplam 708 litre. 2 farklı menzilde radarı, 9 kamerası ve elektronik altyapısıyla otonom sürüşe hazır halde, 2021 sonu gibi yollara çıkması planlanan bu çevreci SUV, 2022'de Avrupa'ya gelecek

 

Fisker Ocean kokpit

 

Fisker Ocean'a karşı hâlâ bir kıpırdanma hissetmediyseniz California Modu işi bitirecek: Efendim, bu modda cam tavan açılıp tüm yan camlar sonuna kadar inmekle kalmıyor, bagaj kapısının camı da kayboluyor. Püfür püfür turlarken Karaoke yapasınız gelirse, en sevdiğiniz şarkı sözlerini ön cama yansıtabilirsiniz! Hayır, şaka değil.

 

Sizce de bizim TOGG'a çok ciddi rakip olmaz mı Fisker Ocean? En azından Karaoke özelliğiyle:) "Buralara - Buralara - Bura Bura - Buralara yaz günü.."