yukarı

Fisker Alaska: Elektrikli pikap 2025’te yollara çıkıyor

EV, çoğu orta boy pikaptan daha küçük, ancak uzatılabilen bir kasaya sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

17 Ağustos 2023 kaynak: Fisker

Fisker, 3 Ağustos'ta Kaliforniya'da düzenlenen Ürün Vizyon Günü etkinliğinde ilk kez görücüye çıkan yeni Alaska pikap hakkında daha fazla fotoğraf ve ayrıntı yayınladı. "Dünyanın en sürdürülebilir pikabı" 547 km kadar elektrikli menzil, genişletilebilir kasa ve sportif sürüş dinamikleri vaat ediyor.

Elektrikli kamyonet 5.304 mm uzunluğunda olup Toyota Tacoma ve Ford Ranger gibi orta boy kamyonlardan daha kısa ve Tesla Cybertruck ve Ford F-150 Lightning gibi tam boy EV kamyonlardan 23 584 mm daha kısa. Ölçüleri 20 ila 22 inç arasında değişen alaşım jantlar, şık tavan çizgisi, ince LED aydınlatma üniteleri ve yüksek kemer çizgisi ile birlikte pikabın sportif oranlarını artırıyor.

Markanın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Henrik Fisker'e göre Alaska, "yenilikçi" genişletilebilir kasası sayesinde "orta boy bir pikabın özelliklerini tam boy bir pikabın yetenekleriyle birleştirdiği için mevcut herhangi bir segmente uymuyor". Kargo alanı, arka koltukların arkasındaki "Houdini" kaybolan bölme kullanılarak standart uzunluk olan 1.372 mm’den 2.286 mm’ye kadar büyüyebiliyor veya elektrikli bagaj kapağını indirerek maksimum 2.804 mm kadar daha fazla da büyüyebiliyor. Ayrıca, ön tarafta ekstra bir "yalıtımlı" saklama bölmesi ve daha fazla alana ihtiyaç duyanlar için tavan rayları yer alacak.

Resmi iç mekan fotoğrafları, orta konsoldaki devasa bir "gulp bardak tutucunun" önünde ve modern gösterge panelinin altında saklanan uzatılabilir bir yolcu tepsisinin yanında dikey yönde büyük bir bilgi-eğlence dokunmatik ekranını ortaya koyuyor. Koltuklarda süet tarzı ekler ve sırtlarında keseler bulunurken, arka sıranın üstündeki tavanda bir "kovboy şapkası tutucusu" ve orta kol dayanağının altında "el feneri ve kalemler" için saklama alanı bulunuyor.

Pikap, Fisker Ocean'ın alt yapısının genişletilmiş bir versiyonuna dayanıyor ve "sportif kullanım ve sürüş dinamiklerini" "lüks SUV konforu" ve müşterilerin bir pikaptan beklediği her şeyle birleştirmeyi vaat ediyor. EV, 75 kWh ve 113 kWh kapasiteli iki farklı batarya paketi ile sunulacak ve şarjlar arasında 370-547 km arasında bir sürüş menzili sunacak. Fisker elektrik motorlarının detaylarını vermedi ancak Alaska'nın 0-100 km/sa hızlanmasını versiyona bağlı olarak 3,9 ila 7,2 saniye arasında tamamlayacağını açıkladı. Marka ayrıca Alaska'nın "dünyanın en hafif elektrikli pikabı" olacağını iddia ediyor ancak hedef ağırlık rakamından bahsetmiyor.

 

Fisker Alaska, 2025 yılının ilk çeyreğinden itibaren Amerika Birleşik Devletleri'nde üretilecek ve teslimatların aynı yıl içinde başlaması bekleniyor. İlan edilen 45,400 $'lık başlangıç fiyatına uygun teşviklerin hiçbiri dahil değildir. Fisker, ilk ünite için 250 $ depozito ve ikincisi için iade edilebilir 100 $ depozito ile ön siparişleri şimdiden kabul ediyor.