yukarı

Fiat Topolino EV: Citroen Ami'nin sevimli kuzeni

Retro tarzı ağır dört tekerlekli bisiklet, Fiat 500'ün kanvas tavanlı ve kapı yerine halatlı minyatür bir versiyonuna benziyor.

01 Haziran 2023 kaynak: Fiat

Yeni 500'ün satın alabileceğiniz en küçük elektrikli Fiat olduğunu düşünüyorsanız, Fiat’ın Topolino'yu piyasaya sürmesinden sonra tekrar düşünmeniz gerekiyor. Sıfır emisyonlu dört tekerlekli motosiklet, Citroen Ami ve Opel Rocks-e'nin İtalyan versiyonu olarak yakında Avrupa pazarlarında satışa sunulacak ve farklı bir tasarıma sahip olacak.

Topolino, Mickey Mouse'un İtalyanca karşılığı ve orijinal 1936 Fiat 500'ün takma adıydı. Yeni model, yuvarlak farlar, kanvas bir tavan, retro tarzda jant kapakları, yan camlar ve kapılar yerine ipler içeren daha şirin ve daha yeni 1957 Fiat 500'den esinlenmiş. Ayrıca gösterge panelindeki süslü döşemenin bir kısmını ve koltuklardaki açık renkli dolguyu da görebiliyoruz. Fiat'ın yakında EV'nin daha fazla fotoğrafını yayınlayacağını ve böylece daha fazla açıdan görebileceğimizi umuyoruz.

Fiat teknik detaylara girmedi ancak orantılardan Topolino'nun Citroen Ami'nin yeniden tasarlanmış hali olduğu ve Opel Rocks-e'den çok daha fazla farklılaştığı açık. EV muhtemelen 8 HP elektrik motoru ve 5.5 kWh lityum-iyon bataryayı kardeşleriyle paylaşacak ve 45 km/s sınırlı bir azami hıza ve 70 km sürüş menziline izin verecek.

Otomobil üreticisi, şehir odaklı EV'nin "neşe, iyimserlik ve eğlenceden yapıldığını" açıkladı ve "en genç müşterilere bile hareketlilik ve özgürlük" vereceğini öne sürüyor. Bazı Avrupa ülkelerinde, gençlerin yerel mevzuata bağlı olarak 14 veya 16 yaşından itibaren yasal olarak ağır dört tekerlekli motosikletleri kullanabileceğini unutmayın.

Fiat Topolino'nun piyasaya sürülmesi yakın, bu nedenle yakında hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyoruz. Citroen Ami'nin Güney Avrupa pazarlarındaki başarısına bakılırsa, yeni Fiat, fiyatlandırmanın doğru olması halinde anında bir hit olabilir.