yukarı

Fiat Topolino: Araçta duş almak mı?

Yeni Topolino sadece tek bir renkte sipariş edilebilse de, otomobilde duş alma özelliğiyle geliyor.

05 Temmuz 2023 kaynak: Fiat

Fiat, 14 yaşına kadar olan sürücüler için (pazara bağlı olarak) bir scooter alternatifi olarak sunulan yeni, ufacık Topolino EV ile Z kuşağına hitap etmeye çalışacak. Sevimli tasarımı, havalı eklentileri ve opsiyonel kapıları ile bu mikro otomobil size şaşırtacak.

Yeni araç Citroën Ami ile aynı platforma dayanıyor ve bu nedenle bir dört tekerlekli bisiklet olarak kabul ediliyor. Bu durum, tam teşekküllü bir otomobil değil, sadece şehirde dolaşması gereken sürücüler için bir scooter alternatifi olarak tasarlandığı anlamına geliyor.

Sadece iki koltuğu, iki (isteğe bağlı) kapısı ve 2,53 metre uzunluğuyla Topolino, süper otomobilleri yenmek için tasarlanmış bir EV değil. Gerçekten de, azami hızı sadece 45 km/s ile sınırlı, ancak cazibesi başka yerlerde yatıyor.

Çok küçük olduğu için çok fazla batarya sığdıramıyor ve müşterilere sunmak için sadece 5,4 kWh'ye sahip. Bu durum, 75 km sürüş menzili ve dört saatlik şarj süresi için iyi. Fiat, bunun sizi şehir merkezine veya yerel plajınıza götürmek için yeterli olduğunu iddia ediyor.

İsmi orijinal Fiat 500'e verilen takma addan esinlenen ve tasarımı 500 Jolly'ye borçlu olan Topolino için bu özellikle odak noktasıydı. Daha sıcak iklimlerde yaşayan sürücüler, onu mükemmel bir yaz gezintisi haline getiren standart açılabilir kumaş tavana ek olarak kapı yerine örgülü halatlarla gelen modeli tercih edebilirler.

Seçenekler sınırlı olsa da (Topolino sadece burada gördüğünüz Verde Vita boya tonunda sunuluyor), şaşırtıcı olacaklar. Fiat, uygun bir şekilde Topolino Dolcevita olarak adlandırılan kapısız modelin yaz havasına uyması için, alıcılara plajda geçirdikleri günün ardından tuzlu deniz suyundan arınmalarına yardımcı olacak isteğe bağlı bir duş da satacak.

Buna ek olarak, bayiler müşterilere eşyalarını saklamaları için standart arka rafa takılabilen uygun bir çanta sunacak. Bir USB fan, bir Bluetooth hoparlör, bir termal su şişesi ve duştan sonra havlu olarak kullanılabilecek iki koltuk kılıfı da mevcut olacak.

Renkler tek bir renkle sınırlı olsa da, kapısız otomobil alıcıları araçlarına beyaz şeritler ekleyen bir çıkartma paketi de alabilecek. Bu arada, kapıları tercih edenler çıkartmalarıyla birlikte sahte ahşap paneller ekleyebilirler. Kapalı versiyon ayrıca sürücüleri serin tutmak için bir güneşlikle birlikte geliyor.

Modelin 2023 yılı sonuna kadar İtalya'da teslim edilmeye başlanması bekleniyor, ancak fiyatlar henüz açıklanmadı. Ancak Fiat, toplu taşımanın aylık maliyetine denk gelecek şekilde fiyatlandırılacağını açıkladı.