yukarı

Fiat Egea HB Cross: Test

Fiat Egea HB Cross, Limited Edition paketi ve dizel-otomatik kombinasyonuyla konuğumuz oldu.

06 Kasım 2023 kaynak: Fiat

Büyük bir aile otomobili olan Egea, küçük SUV'ların yanı sıra normal hatchback'lerle de mücadele etmek zorunda. Ne yazık ki, her iki cephede de rekabet edemiyor çünkü sürüşü o kadar eğlenceli değil ve her iki sınıfta da beklediğiniz teknolojiye sahip değil. Bununla birlikte Egea pratiklik ve sürüş konforu açısından bazı puanları geri kazanıyor.

Egea, 2020'nin sonlarında ızgarada görünen yeni bir Fiat rozeti, yeni bir LED far seti ve diğer bazı dış ince ayarlarla makyajlandı. Ancak en büyük değişiklik, burada test ettiğimiz SUV esintili Cross modelinin eklenmesiyle geldi. Cross, yerden yüksekliğinde yedi santimetrelik bir artış, daha güçlü görünen ön ve arka tamponlar, yeni bir radyatör ızgarası, tekerlek kemerleri ve yan etekler için siyah plastik gövde çıtaları ve tavan raylarına sahip.

Cross'un Limited Edition donanımı kör nokta asistanı, ısıtmalı ön koltuklar, anahtarsız geçiş, adaptif hız sabitleyici, sürücü yorgunluk algılama ve şerit asistanı standart olarak sunuluyor. Ayrıca bir yol işareti algılama sistemi de var, ancak yedi inçlik sürücü ekranındaki sembolleri görmezden gelmeniz en iyisi, çünkü çok güvenilir değiller ve düzenli olarak navigasyon ile çakışıyorlar. Arka park kamerası kalitesi de çok net değil. Test ettiğimiz Limited Edition versiyonu, bakır rengi şeritli koltuklar, bakır rengi bir gösterge paneli, benzersiz kapı panelleri ve bakır rengi boyalı yan ayna kapakları ile geliyor. İç kısımda, Bluetooth bağlantısına sahip yedi inçlik bir dokunmatik ekran göze çarpıyor. Gezinmesi yeterince kolay, ancak piyasadaki en hızlı bilgi-eğlence sistemi değil.

Egea Cross’un kalbinde yatan 1.6 litrelik dizel motor 130 HP güç ve 320 Nm torkuyla oldukça canlı ve seri bir karaktere sahip. 0’dan 100 km/s hızlanması 10.2 saniye ve maksimum hız ise 200 km/s. Otomatik şanzımanla uyum ise yeterince iyi değil. Şanzımanın vites değişimleri biraz gecikme yaşayabiliyor ve yüksek torka uyum sağlamakta zorlanıyor. Benzinli motorlarda çok daha iyi çalışacağını tahmin ediyoruz.  

Fiat Egea’nın sürüş kalitesi Ford Focus veya Volkswagen Golf ile aynı seviyede değil, ancak hiçbir noktada sert hissettirmiyor. Yükseltilmiş süspansiyon, yol kusurlarından kaynaklanan sarsıntıları uzak tutabiliyor ve koltuklar destekleyici ve rahat. Egea’nın rakiplerine kıyasla zayıf kaldığı yer ise virajlar. Beklediğiniz kadar yuvarlanmasa da direksiyon inanılmaz derecede hafif ve fazla geri bildirim vermiyor. Yavaş gaz kelebeğini ayarlamak da zor, bu nedenle Egea’yı fazla zorlamamak en iyisi.

Cross modelinde pratikliğin daha iyi olduğunu söylemeye gerek yok, önde bol miktarda alan ve iyi bir arka diz mesafesi ve baş mesafesi sunuyor. Ayrıca 440 litrelik bagaj kapasitesi sınıfının en büyüklerinden biri ve Peugeot 308'in 412 litrelik ve VW Golf'ün 380 litrelik bagajlarını rahatlıkla geride bırakıyor. Bagajın ağzı biraz derin olduğundan ağır bagajları içeri ve dışarı almak zor olabilir.