yukarı

Fiat Egea 2022: Otomatik beklerken hibrit sürprizi

Türkiye'nin yıldızı Fiat Egea, hibrit motorlu versiyonlarıyla dünya yollarını, bu sefer tüketim avantajıyla fethetmek istiyor

16 Şubat 2022 kaynak: Fiat

Fiat Egea, Sedan, Hatchback, Cross ve Cross Wagon gövde tiplerinde sunulacak yeni nesil hibrit motor seçeneğiyle nisan ayından itibaren showroom'lardaki yerini alacak.

Tofaş’ın ürettiği, Fiat Egea 2022 yılına yeniliklerle başladı. Ocak ayında lansmanı yapılan Cross Wagon’dan sonra hibrit motor seçeneğiyle de dünya yollarına çıkmaya hazırlanıyor.

Yeni nesil hibrit motor seçeneğine sahipken, otomatik vitesli Fiat Egea’lar da nisan ayından itibaren Türkiye’de ve dünya pazarlarında Fiat bayilerindeki yerlerini alacak.Yeni nesil hibrit teknolojisi

Egea’nın yeni hibrit versiyonu, 130 hp güç ve 240 Nm torkluk 1.5 litrelik 4 silindirli turbo benzinli FireFly motor ile 48 Volt bataryaya sahip 15 kW’lık elektrik motorundan alıyor.

Egea Hybrid’de BSG (Belt Start Generator) ve 15KW’lık elektrikli motor 130 beygirlik içten yanmalı motoru destekliyor. Bu gelişmiş hibrit teknolojisi, “%100 elektrikli” sessiz çalıştırma, park etme ve tamamen elektrikli sürüşe imkân veriyor.

Egea Hybrid, elektrik motoru sayesinde, içten yanmalı motorun ısınma fazında oluşan yakıt tüketimi ve emisyonun düşürülmesi sağlanıyor. Egea’daki hibrit teknolojisi aracın sessiz, akıcı, yakıt harcamadan, %100 elektrikli modda kalkış yapabilmesine ve düşük devirde tamamen elektrikli modda ilerlemesine imkân sağlıyor.

Egea Hybrid, sadece elektrik motorun gücü ile yoğun ve sıkışık trafikte kısa mesafelerde gaz pedalına basmadan ilerleyebiliyor.

Egea Hybrid
tamamen elektrik modunda park edilebiliyor. Hem frenleme hem de yavaşlama esnasında enerji geri kazanımı ile bataryasını şarj edecek şekilde geliştirilen Hibrit Egea, elektrikli ve benzinli motorları arasındaki geçişleri kullanıcısına hissettirmemeyi hedefliyor.

Egea Hybrid ile birlikte 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman da Fiat markasında ilk defa satışa sunulacak. Otomatik vitesli Egea Hybrid, 0-100 km hızlanmasını 9 saniyede tamamlarken yakıt tüketiminde de önemli bir avantaj sağlıyor ve şehir içi kullanımda 100 km’de 4,7 lt’lik bir tüketim değerine sahip.

Egea’daki hibrit teknolojisi, yine Fiat modellerinde bir ilk olarak, sürüş sırasında benzinli motoru tamamen kapatarak WLTP çevriminin yüzde 47’sinin benzinli motor çalıştırılmadan tamamlanabilmesini sağlıyor. Bu oran şehir içi çevrimde yüzde 62’ye kadar çıkabiliyor.

Sonuç olarak, yeni 48-Volt hibrit benzinli motor, şehir içi kullanımda hem benzinli, hem de dizel motorlara oranla daha düşük yakıt sarfiyatı sağlıyor.


Gelişmiş aktif güvenlik sistemleri

İleri sürüş destek sistemleri ile donatılan hibrit motorlu Egea, ailenin tüm üyelerinde olduğu gibi, ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı’,’ Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi’, ‘Akıllı Uzun Far’ ve ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’ gibi güvenlik donanımlarını Urban (orta) donanım seviyesinden itibaren seçilebilir hale getiriyor. “Anahtarsız giriş ve çalıştırma”, “kablosuz akıllı telefon şarjı”, “kablosuz multimedya bağlantısı” ve (Sedan gövde tipinde) “otomatik bagaj açma sensörü” gibi özellikleri ise yine Lounge versiyonunda sunulmaya devam ediliyor.