yukarı

Fiat 600e 2023: Fiat’ın yeni elektriklisi

Yeni Fiat 600e 156 HP gücünde elektrik motoruyla yollara çıkmaya hazırlanıyor.

05 Temmuz 2023 kaynak: Fiat

Yeni Fiat 600e nihayet ortaya çıktı ve 500e'nin büyük kardeşi, elektrikli olmak isteyen Fiat müşterileri için daha fazla alan, daha fazla menzil ve daha fazla kapı sunacak. İtalya'da 5 Temmuz'dan itibaren sipariş edilebilecek olan yeni crossover'ın fiyatı 35.950 Avro'dan başlıyor.

Fiat, 600'ün en yeni nesli için 54 kWh batarya ile donatılmış tamamen elektrikli modelle başlamaya karar verdi. Bu motor, EV'ye WLTP döngüsünde 400 km menzil sağlamak için yeterli.

Buna ek olarak, bataryasını hızlı bir şekilde doldurmaya yardımcı olan 100 kW'lık bir şarj sistemine sahip. Fiat, 600e'nin hızlı şarj istasyonunda 30 dakikadan kısa bir sürede yüzde 80'e kadar doldurulabileceğini iddia ediyor. Yeni model ayrıca daha yavaş prizler için 11 kW'lık bir yerleşik şarj cihazı ile birlikte geliyor ve bu da bataryayı altı saatten daha kısa bir sürede tamamen doldurabiliyor.

Fiat, daha sonraki bir tarihte plug-in hibrit versiyonun da sunulacağını söylese de, 600e şimdilik yola 156 HP güç sağlayan tek bir motor ile sunuluyor. Bu da crossover'ı rahat bir şekilde dokuz saniyede 100 km/s hıza ulaştırmaya yetiyor.

Bu etkileyici bir hızlanma rakamından daha az olsa da, Fiat 600e gerçekten hız ile ilgili değil. EV daha çok müşterilerine la Dolce Vita sunmaya odaklanmış. Başlangıç olarak, temel model, RED donanım ve en üst düzey La Prima donanım olarak sunulacak.

İlk donanım, misyonu AIDS ile mücadele olan organizasyondan esinlenen benzersiz bir kırmızı boya tonuyla geliyor. Siyah ve beyaz renklerde de sunuluyor, ancak iç döşemesi ne olursa olsun kırmızı ve özel geri dönüştürülmüş kumaş koltuk döşemesiyle birlikte geliyor.

La Prima modeli ise estetik meraklıları için daha fazla tasarım özgürlüğü sunuyor. Sadece dört dış renk seçeneği mevcut ve bu renklerin hepsi crossover'ın menşe ülkesinden ilham alıyor: İtalyan Güneşi Turuncusu, İtalyan Deniz Yeşili, İtalyan Kara Kumu ve İtalyan Gök Mavisi.

Fiat bu aracı "kromoterapi" LED aydınlatma ile sunulan ilk kompakt araç olarak adlandırdığı için içeride çok daha geniş bir renk çeşitliliği sunuluyor. Bu özellik, araç sahiplerinin kabinin farklı bölümlerinde parlamak için küratörlü kombinasyonlarda karıştırılıp eşleştirilebilen sekiz vurgu aydınlatma rengi arasından seçim yapabilecekleri anlamına geliyor. Toplamda, sürücüler kendilerine en uygun olanı bulmak için 64 farklı kombinasyon arasından seçim yapabilecekler.

Ayrıca model, ısıtma ve masaj fonksiyonlarına sahip elektrikli ayarlı koltuklarla sunulacak. La Prima modelinde koltuklar turkuaz desenli fildişi sentetik deri ile döşenmiş.

Fiat 600e ayrıca çeşitli USB ve USB-C bağlantı noktalarının yanı sıra mobil cihazlar için kablosuz şarj özelliği ile birlikte geliyor. Bu cihazdaki bir uygulama yardımıyla sürücüler klima kontrolü, korna, ışıklar ve kilitler gibi özellikleri uzaktan kontrol edebilecekler.

Yolda güvende olmalarını sağlamak için 600e'de kör nokta izleme ve otomatik acil frenleme gibi özellikler mevcut. Ayrıca, 360 derecelik sensör paketi sayesinde uykulu sürücü algılama ve uyarlanabilir hız sabitleyici ile birlikte geliyor.

Sürücüler araçlarını hem Apple CarPlay hem de Android Auto ile uyumlu 10,25 inçlik bilgi-eğlence ekranı üzerinden kontrol edebilecekler. Navigasyon, sürücülere park etme ve şarj etme gibi konularda bilgi sağlayabilen Tom Tom destekli bir GPS sistemi tarafından gerçekleştiriliyor. Direksiyonun arkasında, yedi inçlik bir ekran sürücüyü hızları ve daha fazlası hakkında bilgilendiriyor.