yukarı

Fiat 600e 2023: Elektrikli SUV tanıtıldı

Fiat'ın Jeep Avenger ile ortak özelliklere sahip yeni küçük crossover'ı bu yılın sonunda Avrupa'da satışa sunulacak.

12 Haziran 2023 kaynak: Fiat

Markalar genellikle yeni model lansmanlarından önce tasarımlarla dalga geçerek ve özellikleri açıklayarak heyecan yaratırlar, ancak Fiat farklı bir yaklaşım benimsiyor. İtalyan marka şaşırtıcı bir hamleyle, yaklaşmakta olan Fiat 600e'nin dış ve iç görüntülerini Vatikan'daki bir etkinlikle ilgili bir bültene gizlice dahil etti ve bunları kasıtlı olarak spot ışıklarından uzak tuttu.

Fiat 600e, mayıs ayı başlarında basın çekimleri sırasında gizlenmeden görüldüğünde yanlışlıkla ortaya çıkmıştı. Daha sonra yayınlanan resmi video, aracın dış görünüşünü çeşitli açılardan sergileyerek ve iç mekâna bakışlar sunarak araca daha kapsamlı bir bakış sağlıyor. Beklendiği gibi, küçük SUV, 500 ailesinin kendine özgü tasarım ipuçlarını benimserken, "kirpikler" gibi yeni unsurları da tanıtıyor.

İç mekânda, gösterge paneli yuvarlak şekilli dijital gösterge paneli ve öne çıkan bağımsız bilgi-eğlence ekranı ile vurgulanan temiz ve minimalist bir tasarıma sahip.

Gövde üzerindeki "600" amblemlerine rağmen Fiat'ın küçük SUV'u resmi olarak 600e olarak adlandırılıyor. Bu isimlendirme kuralı, Fiat 500e hatchback ile uyumlu ve tamamen elektrikli motorları vurguluyor. Fiat 600e'nin biraz daha büyük olan 500X modelinin yerini almasının amaçlanmadığını açıklığa kavuşturmak önemli. Söylentiler, 500X'in bir sonraki neslinde kompakt segmente geçebileceğini ve Fiat'ın araç yelpazesinde ayrı bir konumlandırmaya işaret ettiğini gösteriyor.

Fiat, yaklaşan 600e B-SUV'un spesifik teknik detayları konusunda ağzını sıkı tuttu. Ancak sektördeki spekülasyonlar, aracın platformunu Jeep Avenger ve Stellantis grubu içindeki benzer büyüklükteki diğer modellerle paylaşacağını gösteriyor. Fiat 600e'nin yaklaşık 156 HP ve 260 Nm tork üreten tek bir elektrik motoruna sahip olması bekleniyor. Güç, muhtemelen 54 kWh'lik bir batarya paketi tarafından sağlanacak ve elektrikli motorlar için gerekli enerjiyi sağlayacak.

Ayrıca, raporlar 600'ün, Jeep Avenger kuzeni gibi, İtalya da dahil olmak üzere belirli pazarlarda benzinli motor seçeneğiyle sunulacağını gösteriyor. Bu versiyonun manuel şanzımanla eşleştirilmiş 100 HP gücünde üç silindirli 1.2 turbo benzinli motorla donatılması bekleniyor.

Fiat'ın kısa filmi "Open Doors", "insan kardeşliği, açıklık ve kapsayıcılık" mesajlarını iletmeyi amaçlıyor. Video, 10 Haziran'da Aziz Petrus Meydanı'nda düzenlenen ve Vatikan Vakfı "Fratelli Tutti" tarafından organize edilen "Yalnız Değilsiniz" başlıklı Dünya İnsan Kardeşliği Toplantısı için hazırlandı. Fiat, 500e ve LCV tabanlı minivanlarının sıfır emisyonlu versiyonları da dahil olmak üzere tamamen elektrikli bir araç filosu sunarak toplantıya sponsor oldu. Model henüz piyasaya çıkmadığı için 600e filonun bir parçası değildi.

Fiat 600e için henüz resmi bir çıkış tarihi vermemiş olsa da, 500'ün 65. yıldönümüne denk gelecek şekilde 4 Temmuz'da piyasaya çıkabileceğini duyduk.