yukarı

Fiat 600 Hybrid: Elektrik motorunu 3 silindirle birleştiriyor

Fiat 600 Hybrid, tamamen elektrikli modeller için hazır olmayan pazarlar için tasarlandı

19 Eylül 2023 kaynak: Fiat

Tamamen elektrikli 600e'nin tanıtılmasının ardından Fiat, İtalyan otomobil üreticisinin kompakt crossover'ının çok daha az elektrikli bir versiyonu olan 600 Hybrid'i ortaya çıkardı.
 

Tamamen elektrikli Fiat 600e'ye çoğunlukla içten yanmalı bir alternatif olarak sunulan yeni hibrit versiyon, 100 HP gücündeki 1.2 litrelik üç silindirli motoru 29 HP gücünde bir elektrik motoruyla birleştiriyor.
 

Elektrikli sistem, altı vitesli elektrikli çift kavramalı şanzımanın içine yerleştirilmiş ve Fiat 600 Hybrid'in yalnızca elektrikle 30 km / s hıza kadar seyahat etmesini sağlayabiliyor. Ancak bu hızda, 48 voltluk lityum iyon pil sadece 1 km içinde tükenecektir. Bu nedenle Fiat, elektrik motoru ve bataryanın turbo gecikmesini bastırmaya yardımcı olmak için daha uygun olduğunu öne sürüyor. 600 Hybrid, 0-100 km/s hızlanmasını 11 saniyede tamamlıyor. Ayrıca elektrikli motor, araç trafikte cebelleşirken veya park halindeyken motorun gereksiz yere yakıt yakmasını önlemek için kullanılabiliyor.
 

Fiat, kayışlı marş motorunun, motordan motora geçişin kesintisiz ve sessiz olmasını sağladığını iddia ediyor. Otomobil üreticisi, motorun Miller yanma çevrimiyle birleştiğinde, elektrifikasyon sisteminin 600 Hybrid'in yakıt tüketimini azaltmasına ve CO2 emisyonlarını yüzde 15'e kadar düşürmesine yardımcı olduğunu açıkladı.
 

Fiat 600e gibi, 600 Hybrid de 4,17 metre uzunluğunda ve 385 litre bagaja ek olarak kabin boyunca 15 litre depolama alanına sahip. Ayrıca, beyaz desenli özel geri dönüştürülmüş kumaş döşeme üzerinde dinlenebilen beş yolcu için oturma yeri mevcut. Siyah biyo-bazlı plastik gösterge paneli, aracın çevreci hedeflerini daha da vurgulamaya yardımcı oluyor.
 

İçeride, sürücüler hareket halindeyken enerji akışlarını göstermek için vites değiştiricilere ve bir Güç Ölçere de sahip olacaklar. Daha yüksek donanım seviyesine sahip La Prima modelini tercih edenler, sürüş yükünü hafifletmek için Seviye 2 destekli sürüş teknolojisine sahip olacak.
 

2024 Fiat 600 Hybrid, İtalya'da ve elektrikli araçların benimsenmesinin 600e'ye bir alternatif gerektirecek kadar yavaş olduğu diğer pazarlarda satışa sunulacak.