yukarı

Fiat 2023'te tamamen yeni iki elektrikli araç piyasaya sürecek

Yeni modeller muhtemelen bir supermini ve küçük bir SUV olacak.

22 Şubat 2023 kaynak: Fiat

Fiat ürün gamı Avrupa'da tamamen elektrikli olsa da, 500e dışında tüm modeller hibrit. Ancak, İtalyan markanın 2023'ün ikinci yarısında iki yeni EV'nin piyasaya sürüleceğini doğrulamasıyla bu anomali değişmek üzere.

Duyuru, Stellantis'in 2022 yılına ilişkin tüm yıl mali sonuçlarının sunumunda yer aldı. Sunum, EV'lerin gövde stili hakkında herhangi bir ayrıntı vermezken, Fiat CEO'su Olivier François tarafından yapılan önceki yorumların yanı sıra Avrupa medyasından gelen çeşitli raporlar, yaklaşan lansmanlar hakkında daha fazla bilgi sunuyor.

Geçtiğimiz yıl Fiat CEO'su, 2027 yılına kadar bir süpermini ve üç crossover dahil olmak üzere dört EV ilavesini doğruladı. Bunlardan ilki Fiat Punto'nun halefi olacak ve 2023 yılında piyasaya sürülmesi beklenen iki modelden biri olacak. Henüz ismi açıklanmayan model, Fiat ürün gamında 500e'nin üzerinde yer alacak ve halihazırda mevcut olan Peugeot 208 ve Opel Corsa kardeşlerinin yanı sıra yeni nesil Citroen C3 ve yakında piyasaya sürülecek Lancia Ypsilon ile aynı altyapıyı paylaşacak. Yukarıda bahsi geçen modellerde olduğu gibi, Fiat'ın yeni küçük hatchback'i için hem elektrikli hem de hafif hibrit motor seçenekleri sunacağı bildiriliyor.

2023'te piyasaya sürülmesi beklenen ikinci elektrikli araç ise uzun süredir dedikodusu yapılan Fiat 600. Bu yüksek model, kompakt bir ayak izini geleneksel hatchback'lerden daha fazla pratiklikle birleştirerek son derece popüler B-SUV segmentinde rekabet edecek. Fiat 600'ün Jeep Avenger ile yakından ilişkili olması ve Polonya'nın Tychy kentindeki aynı fabrikada üretilerek yine geleneksel motor ve EV formlarında sunulması bekleniyor. Bunun, boyutlarının büyüyeceği söylenen yeni nesil Fiat 500X'ten farklı bir model olduğunu unutmayın.

Fiat, tamamen elektrikli 500e'yi Avrupa'daki ilk çıkışından dört yıl sonra, 2024'ün ilk çeyreğinde Kuzey Amerika'ya getirecek. Şehirli elektrikli araç hatchback, cabriolet ve 2+1 gövde seçenekleriyle sunulurken, geçen yıl Abarth 500e de performans odaklı bir seçenek ve akrep markasının ilk tamamen elektrikli hot hatch'i olarak bu modellere katıldı.