yukarı

Ferrari 12Cilindri: V12 motor, 830 HP…

Yeni model, Ferrari'nin 1950'li ve 60'lı yıllardaki Gran Turismo otomobillerinden ilham alıyor.

03 Mayıs 2024 kaynak: Ferrari

  • Gücü artırmak için firmanın amiral gemisi 6.5 litrelik doğal emişli V12'de çeşitli modifikasyonlar yapılmış.
     
  • Elden geçirilen dış ve iç tasarımlar 12Cilindri'ye selefinden daha rafine bir tasarım kazandırıyor.
     
  • İtalyan marka, Coupe ve Spider modellerinin ABD'deki fiyatlandırma detaylarını henüz açıklamadı.
     

Ferrari
'nin en yeni ve en büyük önden motorlu grand tourer'ı geldi ve adını kalbinden alıyor: doğal emişli V12 motor. 12Cilindri ("12 silindir" için İtalyanca) olarak adlandırılan araç, markanın ürün gamında 812 Superfast'in yerini alıyor. Hem Coupe hem de Spider versiyonları Miami Beach'te düzenlenen özel bir etkinlikte tanıtıldı. 

Adından da tahmin edebileceğiniz gibi 12Cilindri, İtalyan markasının amiral gemisi olan 6.5 litrelik doğal emişli V12'den güç alıyor. Bu motorun kapasitesi yeni model için artırılmadı, ancak üzerinde yapılan değişiklikler 9.500 devire kadar devir yapmasına ve 830 hp ve 678 Nm tork üretmesine olanak tanıdı. 

V12'de yapılan önemli bir yükseltme, çelik koni çubuklarına kıyasla dönen kütleyi %40 oranında azaltan titanyum koni çubuklarının benimsenmesi olmuş. Ferrari ayrıca pistonlar için yeni bir alüminyum alaşım kullanıyor ve yeniden dengelenmiş ve hafif bir krank mili taktı. Formula 1'den türetilen çelik valf mekanizması kayar parmak takipçileri de sürtünme katsayısını azaltan ve motorun mekanik verimliliğini artıran Elmas Benzeri Karbon kaplama ile donatılmış. 

Değişiklikler bununla da bitmiyor. Manifold ve plenum daha kompakt hale getirilmiş, tork eğrisi tüm motor devirlerinde optimize edilmiş ve seçilen vitese bağlı olarak mevcut maksimum torku ayarlamak için yeni bir yazılım yüklenmiş. 6,5 litrelik üniteye sekiz vitesli çift kavramalı bir şanzıman eşlik ediyor.
 

Ferrari, 12Cilindri Coupe'nin 100 km/s hıza 2,9 saniyede, 200 km/s hıza 7,9 saniyede ulaşabildiğini ve 340 km/s hıza çıkabildiğini söylüyor. Spider biraz daha yavaş olup 100 km/s hıza 2,95 saniyede, 200 km/s hıza ise 8,2 saniyede ulaşıyor. Coupe kuru ağırlığı 1.560 kg iken Spider kuru ağırlığı 1.620 kg.
 

12Cilindri diğer güncel Ferrari modellerinden oldukça farklı görünüyor. Önden bakıldığında keskin farları, DRL'leri ve farlar arasındaki parlak siyah unsuruyla ikonik 365 GTB/4 Daytona'yı hatırlatıyor. Ferrari, yeni otomobilin temiz hatlara ve kaslı oranlara odaklanan 812Superfast'tan daha "sofistike" bir tasarım diline sahip olduğunu söylüyor. Çok sayıda aero hilesi de mevcut.
 

Örneğin, arka tarafta bastırma kuvvetini artırmak için 60 km/saat ile 300 km/saat arasında çalışan aktif aero elemanları var. Ferrari ayrıca alt gövdeyi verimli dikey yük üretimini en üst düzeye çıkaracak şekilde tasarlamış ve motor bölmesindeki aşırı basıncı azaltmak için ön tekerleklerin arkasına panjurlar yerleştirmiş. Tıpkı 812 Competizione'de olduğu gibi ön tarafın altında da üç çift girdap jeneratörü bulunuyor.
 

Diğer Ferrari modellerinde olduğu gibi, 12Cilindri'nin iç mekanına da büyük ekranlar hakim. Gösterge panelinin ortasında 10,25 inçlik bir bilgi-eğlence ekranı bulunurken, direksiyon simidinin arkasında 15,6 inçlik devasa bir sürücü ekranı yer alıyor. Yolcuların keyif alması için de 8.8 inçlik bir ekran yerleştirilmiş. Ferrari ayrıca 296 ile aynı tartışmalı kapasitif direksiyon simidi düğmelerini de korudu, ancak bu düğmeler artık girintilere sahip. V12 senfonisinin keyfini çıkarmak yerine müzik dinlemeyi tercih eden alıcılar, otomobillerini 15 hoparlörlü Burmester ses sistemi ile seçebilirler.
 

Telli fren sistemi 12Cilindri'ye standart olarak takılmış. Ferrari benzer bir sistemi SF90 Stradale ve 296'da kullanmış. Slide Slip Control 8.0 (SSC 8.0) da, sürücünün bir virajda ne kadar kayma açısı istediğini ayarlamasına olanak tanıyan karmaşık yazılım yığınının en son yinelemesi olarak öne çıkıyor. Ferrari bu sistemin optimize edildiğini ve artık direksiyon çevirirken lastik-yol tutuşunu tahmin edebildiğini, böylece gerçek zamanlı tutuş seviyelerini hızla öğrenebildiğini söylüyor.
 

Ayrıca 812 Competizione'de olduğu gibi dört tekerlekten bağımsız bir direksiyon sistemi de kuruldu. Ferrari yeni otomobili Michelin Pilot Sport S5 veya Goodyear Eagle F1 Supersport lastiklerle satacak; bu lastiklerin her ikisi de otomobil için özel olarak geliştirildi ve önde 275/35 ZR21, arkada ise 315/35 ZR21 ebatlarında. 12Cilindri'nin dingil mesafesi de 812'den 20 mm daha kısa ve otomobil %48,4 ön ve %51,6 ağırlık dağılımına sahip.
 

ABD için fiyatlar açıklanmamış olsa da, 12Cilindri Coupe'nin İtalya'da 395.000 €'dan başlayacağını biliyoruz, Spider ise 435.000 €'dan fiyatlandırıldı.