yukarı

Euro NCAP'te en iyi olmak için kıyasıya çarpıştılar!

Araba alırken Euro NCAP sonuçlarına bakmak aklımıza gelmez pek. Peki videosunu izlemeye ne dersiniz?

kaynak: Euro NCAP

"Kötü araba" diye bir şey kalmayalı çok oldu. Tüm modellerin göreceli olarak "biraz daha iyi - biraz daha kötü" olduğu günümüzde işinizi görmeyecek bir seçenek yok gibi. Geriye kalıyor zevkiniz, marka sempatiniz, araçların genel kalitesi ve belki de en önemlisi güvenlik.

 

Gönül ister ki hiç yaşanmasın ama kaza anında neyle karşılaşabileceğimizi de hesaplamalıyız. Bu konuda rehber edinmek açısından, Euro NCAP çarpışma testleri dünyadaki belki de en önemli güvenlik referansı. 

 

Araçlarda standart bulunması istenen aktif ve pasif güvenlik donanımları geliştikçe da kriterler zorlaşıyor. Birkaç yıl önce üç yıldız almayı başarmış Fiat Panda gibi parlak modeller bile güncellenen testten "sıfır" çekerek ayrılabiliyor.

 

İşte o Euro NCAP, kendi sınıf sistemine göre "2018'in En İyileri"ni açıkladı ve yukarıda izlediğiniz videoyu yayınladı. Liste bu yıl piyasaya sürülen araçların testleri sonucunda derlenmiş.

 

Video sessiz ama kafamızda Şampiyonlar Ligi müziğini çaldık, güzel oldu, tavsiye ederiz...

Mercedes A Serisi "Küçük Aile Arabası" sınıfının en iyisi olurken, Lexus ES hem "Büyük Aile Arabası" hem de "Hibrit-Elektrik" sınıflarının büyük kazananı. En güvenli "Büyük SUV" ise Euro NCAP testine katılan hidrojen yakıt hücreli model olan Hyundai NEXO.

 

"İyi de diğer sınıfların en iyileri nerede?" diyenleri, 2017 yılının en iyilerinin sıralandığı alttaki videoyu tıklamaya davet ediyoruz. Kendi sınıflarının muzaffer modelleri VW Arteon, Volvo XC60, VW T-Roc, VW Polo, Opel Crossland X, Subaru XV ve Subaru Impreza olmuştu. Hepsini alkışlamayı görev biliriz!

"Yılın komik spor olayları" kıvamında olmasa da kendinizi o kuklaların yerine koyup tekrar izlemekte fayda var. Ve tabii, seçim yaparken güvenliğinizi önemseyen markaları ödüllendirmekte. 

 

Kazasız ve sağlıklı yolculuklara!