yukarı

En hızlı McLaren'in Pirelli lastikleri Türkiye'den

Pirelli'nin Türkiye’de ürettiği yeni P Zero Trofeo R lastikler, McLaren 765LT'nin yere daha sağlam basmasını sağlıyor

kaynak: Pirelli - McLaren

McLaren gibi her koşulda üstün performansı hedefleyen bir markaysanız, yolla mükemmel bir birliktelikten şüpheniz olmamalı. Bu yüksek standartların en önemli unsurlarından birisi de bu çılgın sporcuların yerküre ile temasını sağlayan lastikler hiç şüphesiz.

Pirelli P Zero R McLaren 765 LT için Pirelli Türkiye fabrikasında üretiliyor_arabazzi.com

İngilizlerin süper spor otomobil şirketi McLaren’in bugüne dek en hızlı tur zamanına ulaşan yeni 'Super Series' otomobili McLaren 765LT. Gücü ve yetenekleri kadar tutunma ihtiyacı da sınırları zorluyor. İşte bu rekortmen McLaren 765LT’nin lastikleri Pirelli’nin Türkiye’de yer alan motor sporları fabrikası tarafından üretiliyor.

Pirelli P Zero R McLaren 765 LT için Türkiye'de üretiliyor_arabazzi.com

Pirelli’ye verilen "kuru zeminde en yüksek performans" misyonu doğrultusunda, bu yeni işbirliğinin ilk adımı olarak, pistte ve yolda en iyi performansa sahip P Zero Trofeo R lastikler seçildi.

Pirelli'ye düşen sorumluluğu netleştirmek için birkaç rakam verelim isterseniz: McLaren 765LT 4.0 litrelik çift turbolu V8 McLaren motorundan güç alıyor. 765 hp gücünde bu motor 800 Nm tork üretiyor. Bu değerlerle, 1.229 kg'lık 765 LT'nin 0-100 km hızlanması 2.8 saniyede, 200 km/s'e ulaşması ise sadece 7.2 saniyede gerçekleşiyor. Son cümleyi okumanız bile daha uzun sürmüştür muhtemelen!

Pirelli P Zero R McLaren 765 LT'nin (çok) yüksek performansına özel bir Pirelli çözümü_arabazzi.com

Pirelli’nin ünlü AR-GE merkezindeki yoğun çabaların ürünü olan ve Pirelli ile McLaren’in ortak çabalarıyla daha da rafine hale getirilen Trofeo R lastikler Türkiye’de, Pirelli'nin İzmit fabrikasında üretiliyor. Otomobillerini pist yerine yolda kullanmayı tercih eden sürücüler için ise Pirelli P Zero lastikleri göreve hazır.
 

P Zero Trofeo R: Daha yüksek güvenlik, daha hızlı tur zamanları...

"Süpersonik lüks" iddiasını karşılamak için bolca karbonfiber, titanyum egzoz sistemi ve F1 teknolojili şanzıman ile donatılan yeni McLaren 765LT'nin performansına uyum için özel olarak geliştirilen P Zero Trofeo R lastikleri, önemli miktarda yük aktaran aerodinamik tasarımıyla, otomobilin sportif amacıyla tam bir uyum içinde.

McLaren 765 LT gücünü yere aktarmak için Türkiye'de üretilen Pirelli P Zero R'ya güveniyor_arabazzi.com

Pirelli mühendisleri, McLaren’in 765LT’ye özgü bir lastik geliştirilmesi talebini karşılamak amacıyla, lastiklerin yapısı ve profili üzerinde çalışarak, özellikle kuru havada daha fazla mekanik kavrama sağlamak ve tutuşu iyileştirmek için lastiğin yolla temas alanını artırdı.

McLaren’in yüksek hedeflerini karşılamak için ele alınan bir başka unsur da sırt deseni hamuru oldu. P Zero Trofeo R'ın sırt deseni, hem düz yolda hem de virajlarda olası en iyi yol tutuşu garanti edecek, fren mesafesini kısaltacak ve yanal kavramayı maksimuma çıkaracak şekilde tasarlandı.


Lastiklerden elde edilen bu ilave performans ile McLaren 765LT’nin yenilikçi özelliklerinin bir araya getirilmesiyle, Woking fabrikasında üretilen diğer tüm araçlardan daha hızlı bir otomobil ortaya çıktı.

Pirelli P Zero R ve McLaren 765 LT_arabazzi.com

McLaren 765LT’nin, isminin de çağrıştırdığı şekilde sadece 765 adet üretileceğini ve 2020 stoklarının tükendiğini de düşünürsek, P Zero Trofeo R lastiklerin de koleksiyon değerinin olacağını düşünmek yanlış olmaz:)

Pirelli ile McLaren’in uzun yıllara dayalı ortak çalışmalarının en yeni ürünü olan yeni P Zero Trofeo R, her iki şirketin motor sporlarından edindiği engin deneyimin bir yansıması aslında.

Nitekim, Woking'deki McLaren Üretim Merkezi'nden çıkan her araç, terzi işi bir yaklaşımla o otomobil için spesifik olarak geliştirilen ve lastik yanağında özel “MC” işareti taşıyan Pirelli lastiklerle donatılıyor.


Türkiye'de üretilen Pirelli P Zero R McLaren 765 LT'nin yüksek performans lastiği_arabazzi.com

Üstelik bu lastiklerden bazıları, performansın yanında en yüksek akustik konforu garanti eden PNCS (Pirelli Gürültü Engelleme Sistemi) gibi sıradışı Pirelli teknolojilerine de sahip.

Bol silindirli motorların keyifli hırıltısı, hepimiz gibi Pirelli için de en güzel müzik sonuçta...