yukarı

Elektrikli Peugeot 408 resmi olarak onaylandı

Peugeot elektrikli ürün gamını genişletmeye devam ediyor. Yeni 408’in elektrikli versiyonuna da onay geldi.

06 Ekim 2022 kaynak: Peugeot

Peugeot, 2023 için elektrikli model yelpazesine 3008 ve 5008 SUV'lerin hibrit versiyonları da dahil olmak üzere yeni eklemeler açıkladı ve yakında tamamen elektrikli bir e-408'in geleceğini doğruladı. Gelecek yıldan itibaren, binek ve ticari araçlar da dahil olmak üzere tüm Peugeot serisi, en az bir hibrit, plug-in hibrit veya elektrikli güç aktarma sistemi seçeneğiyle sunulacak.

Peugeot, daha geniş bir model yelpazesine girmeden önce, başlangıçta 3008 ve 5008'de sunulacak yeni bir hibrit güç aktarma organı tanıttı. 136 HP üreten yeni bir PureTech benzinli motor (muhtemelen turbo 1.2 litrelik üç silindirli ünitenin gelişmiş bir türevi), yeni bir "elektrikli çift kavramalı şanzıman" ve 48V aküden oluşuyor. Peugeot'ya göre, bu kendi kendini şarj eden kurulum, yalnızca geleneksel motor eşdeğerine kıyasla yakıt tüketiminde yüzde 15'lik bir azalma sağlarken, şehir ortamında düşük hızlarda 1 km'ye kadar sıfır emisyonlu sürüşe izin veriyor.

Peugeot fazla ayrıntıya girmedi ancak hibrit seçeneğinin halihazırda mevcut olan plug-in hibrit modellere göre daha uygun fiyatlı bir alternatif olması bekleniyor ve BlueHDi'nin yakında sona ermesiyle birlikte gelecekte benzinle çalışan PureTech versiyonlarının yerini alma potansiyeline sahip. Peugeot model yelpazesini bir kenara bırakırsak, hibrit motor büyük olasılıkla diğer Stellantis markalarına ait bir dizi otomobil ve SUV'de kullanılacak.

Peugeot, 408'in yakında duyurulan plug-in hibrit versiyonunun yanında tamamen elektrikli bir versiyona kavuşacağını doğruladı. Elektrikli fastback crossover, yakın zamanda tanıtılan E-308, E-308 SW, e-Rifter MPV ve Peugeot'nun EV binek araç serisindeki güncellenmiş E-208’e katılacak.

Fransız marka ayrıntılara girmedi ancak EMP2 tabanlı E-408'in elektrikli güç aktarma organını ilgili E-308 ile paylaşmasını bekliyoruz. E-308, 156 HP üreten tek bir elektrik motoruyla donatılmış, 54 kWh pil ise yaklaşık 400 km'lik bir menzil için ideal.

Tıpkı diğer Stellantis minibüsleri gibi, Peugeot e-Expert Hydrogen minibüs de Aralık 2021'de ilk kez duyurulduğu gibi artık yakıt hücresi teknolojisiyle sunuluyor. Hidrojen tankları sadece 3 dakikada yakıt ikmali yapabiliyor ve 400 km'lik bir sürüş menzili sunuyor. Minibüs, 136 HP ve 260 Nm tork üreten bilindik öne monte edilmiş elektrik motoruyla donatılmış. Yük 1.000 kg ve kargo hacmi 6.1 metreküp.

Son olarak, Fransız otomobil üreticisi, Paris Otomobil Fuarı'nda 112 km'ye kadar menzile sahip elektrikli iki tekerlekli yeni Peugeot e-Streetzone'u duyurdu. Peugeot, 2030 yılına kadar tüm araç türleri (e-bisikletler, e-scooterlar, kamyonetler, binek otomobiller, SUV'ler) dahil olmak üzere Avrupa'daki satışlarının yüzde 100'ünün elektrikli olmasını istiyor.