yukarı

Elektrik Savaşları Sezon 2: Nissan Ariya - BMW iX3

Elektrikli SUV Galaksisi'nde ender gözlenen bir yıldız çarpışması gerçekleşti, Nissan Ariya ve BMW iX3 aynı gün lanse edildi!

29 Temmuz 2020 kaynak: BMW - Nissan

2020 Temmuz ayının tam ortası. Yeni nesil elektrikli SUV'ların ışın kılıçlarını peşpeşe çektiği 24 saat... Ne zamandır merakla beklenen BMW iX3 ve Nissan Ariya - tesadüfe bakın ki - bir gün arayla lanse edildi. Malum, evvelce ikisini de taslak bilgilerle paylaşmıştık, şimdi büyük patlamanın tadını çıkarıp yıldız fallarına bakalım.

 

Yeni BMW iX3'ün tasarımı diyor ki: Elektrik artık benim için sıradan bir durum...

 

Tasarımlardan başlarsak... Normal X3'e fazlasıyla benzeyen BMW iX3, elektrik kavramının BMW'nin kafasında nasıl normalleştiğinin göstergesi. Hastane çıkışı bebekler karışmasın diye, kendine has ön ızgara ve tamponlar, 19 inçlik özel jantlar ve meşhur i Serisi'nin elektrik mavisi detaylar da unutulmamış tabii.

 

Bu arada, elektrik motorundan yüksek voltajlı bataryaya, elektronik sistemlerden şarj teknolojisine her detayın BMW bünyesinde geliştirildiğini ve iX3'ün BMW'nin 5. nesil eDrive teknolojisinin açılışını yaptığını belirtmeden geçmeyelim.

 

Nissan Ariya daha yeni, daha cesur, daha deneysel bir SUV

 

Ariya ise Nissan'ın yeni çağ açılışı gibi. İçten yanmalı kardeşlerinden daha ince, "dar alanda yüksek enerjili" detaylarla ayrışıyor Nissan Ariya. Bumerang formlu LED'ler ise Nissan'ın "V" ön ızgarasının elektrikli yorumu. Rüzgâr tünelinde şekillenmiş gözyaşı formu ve öndeki dikey hava girişleri Ariya'nın aerodinamik takıntısının sonuçları.

 

BMW iX3 arkadan çekişle yetinmeyi tercih etmiş

 

Elektrikli olmasına rağmen 286 hp gücü arka tekerlere yollayarak marka geleneğini bozmayan BMW iX3 470 km'lik bir menzil (WLTP) iddiasında. İlginç bir şekilde, sadece Ariya değil, Mercedes EQC, Jaguar i-Pace ve Tesla Model Y gibi rakiplerinin de aksine 4x4 seçeneği sunmuyor BMW iX3. Fotoların da hep şehirli oluşundan durum anlaşılmıştır zaten. 74 kWs'lik bataryasını hızlı şarj noktasında 34 dakikada %80 doldurabiliyor iX3.

 

Nissan Ariya farklı çekiş, batarya ve motor alternatifleri sunuyor

 

Nissan Ariya'nın menüsü ise hayli zengin... Beş versiyonun üçünde her aksta birer elektrik motorlu ve 4x4 çekiş sunan Ariya, 63 ila 87 kWs’lık 2 batarya ve 218 hp ila 394 hp arası 5 farklı güç alternatifi sunuyor. En yavaş 0-100 km derecesi 7,6 sn, en hızlısıysa 5,1 sn olarak açıklandı! Menzillerse 340 km ila 500 km arasında değişiyor.

 

Nissan Ariya tasarım detayları ve yeni Nissan logosu

 

Nissan'ın e-4ORCE adını verdiği yeni 4x4 çekiş sistemi aynı anda hem hızlanma hem de fren sistemini kontrol ediyor. Sürüş dinamikleri kadar konforu da gözeten sistem, mesela ani frenlemelerde arkadaki elektrik motorunu frenleyerek burnun dalmasına engel oluyor.

 

BMW iX3'ün kokpiti tanıdık ama test edilip onaylanmış bir tasarımda

 

BMW iX3'ün bagajı normal X3'e göre -40 lt ile 510 lt. ile başarılı bir değerde. Önden çekişli Nissan Ariya'nın bagaj hacmi 468 lt iken, 4x4 Ariya 415 litreyle yetiniyor.

 

Nissan Ariya'nın kokpiti çok sade ama çok da modern

 

İç mekânda "Zamansız Japon fütürismi"ni sergileyen Ariya kalite çıtasını da hayli yükseltmiş. ProPilot 2.0 sürüş destek asistanı yönetimindeki kokpitte 12,3 inçlik iki ekran dahil tüm unsurlar yatay bir hatta toplanmış. Orta konsol ve ön paneldeki kumandalar, kullanım dışıyken görünmemek gibi bir ilginçliğe sahip. Kullanışlılığı konusunda merak içindeyiz.

 

Eletrikli Nissan Ariya kabinde de Nissan'ın yeni çağını açmış

 

BMW ise mavi dekorlar dışında kokpitte pek de cereyan çarpıcı bir hamle yapmamış ama kendi içinde tutarlı. Bulut tabanlı BMW Maps'i ve "akıllı kişisel asistan"ı da kapsayan BMW Live Cockpit Pro'yu standart olarak sunuyor iX3.

 

BMW iX3 tanıdık yüzleri mavi çizgilerle boyamış. Neden olmasın?

 

BMW iX3 70.000 ila 80.000 Euro arası etiketler sallandırırken, fiyatı henüz açıklanmayan Nissan Ariya'nın hayli aşağıda kalması sürpriz olmayacaktır. N'apıyoruz o zaman 2021'de?..