yukarı

Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye Rallisi için son geri sayım...

130 çılgının Dünya Ralli Şampiyonası'nda Marmaris'i zıngırdatmasına günler kala, heyecan tırmanışta...

kaynak: TOSFED - WRC - FIA - Red Bull Content Pool

Önümüzdeki hafta ekran başında bol tozlu topraklı, uçmalı, yoldan çıkmalı ve adrenalin yüklü üç gün  geçireceğiz.

 

Zira, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOSFED) tarafından düzenlenen 2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası 5. yarışı Türkiye Rallisi, Sebastien Loeb gibi efsanelerin de katılımıyla Marmaris'te gerçekleştirilecek. Hem de bizzat WRC'nin deyimiyle, sezonun en sert ve acımasız yollarında...

Pandemi nedeniyle maalesef seyircisiz düzenlenecek olan yarış, son iki yıldır Türkiye'nin ev sahipliği yaptığı en büyük spor organizasyonu.

 

Aynı zamanda Türkiye Ralli Şampiyonası’nın da ilk iki yarışına ev sahipliği yapacak olan ralli, 155 televizyon kanalından canlı yayınlarla tüm dünyaya ulaştırılacak.

 

WRC Türkiye Rallisi 2020_arabazzi

 

18 Eylül Cuma günü Marmaris Atatürk Meydanı’ndaki startla başlayacak 2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye Rallisi, 707 km'lik zorlu bir etapta gerçekleştirilecek. 3 gün boyunca Marmaris, Ula ve Datça bölgelerindeki 12 özel etapta yaşanacak mücadele, 20 Eylül Pazar günü Asparan’daki ödül töreniyle son bulacak.

 

WRC Ralli lideri Sebastien Ogier Marmaris'te

 

WRC tarafından onaylanan katılımcı listesinde 26, WRC sınıfında ise toplam dokuz araç yer alıyor. Son durumda Toyota takımından Sebastien Ogier 2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası'ndaki liderliğini korurken, yine Toyota'dan Elfyn Evans ikinci sırada yer alıyor.

 

Estonyalı sürücü Ott Tanak ise, geçen hafta kendi evinde düzenlenen Estonya Rallisi'ni takım arkadaşı Craig Breen'in sadece 22.2 saniye önünde de olsa kazanarak genel sıralamadaki üçüncülüğü korudu.

 

Ralli efsanesi Sebastien Loeb de Türkiye Rallisi'nin yıldızlarından_arabazzi

 

Bu arada, Marmaris'te düzenlenecek Türkiye Rallisi, efsane pilot Sebastien Loeb'ün 2020 başındaki Monte Carlo Rallisi'nden bu yana Hyundai i20 Coupe WRC'nin direksiyonuna geçtiği ilk ralli olacak.

 

WRC Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye Rallisi 2020'yi seyircisiz geçirecek

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesine alınan 2020 FIA Dünya Ralli Şampiyonası Türkiye Rallisi'nde, Türkiye'den Yağız Avcı - Onur Vatansever (Citroen C3), Burak Çukurova - Burak Akçay (Skoda Fabia) ve Uğur Soylu - Mehmet Köleoğlu (Skoda Fabia) ikilileri, RC2/Rally2 sınıfında mücadele verecekler.

 

Dünya Ralli Şampiyonası'nın Türkiye Rallisi 18-20 Eylül'de düzenlenecek

 

Şampiyonada belirleyici olmaya aday Türkiye Rallisi'ne Toyota takımı lider olarak geliyor. Ama bakalım turkuvazla yeşili birleştiren güzel Marmaris'in taşlı parkurları, podyum için hangi takımı seçecek...