yukarı

DS Aero Sport Lounge: Paris'ten geleceğe...

Gelecekten haberler getiren DS Aero Sport Lounge ile sayısız cesur detay arasında yol almak için 3 - 2 - 1

kaynak: DS

Paris'teki tasarım stüdyosunun konsept eseri DS Aero Sport Lounge, Gabriel Voisin'in 1935'te ürettiği efsanevi C28 Aerosport'a bağlılığını ismine kadar taşımış. Tabii bu yıl 50. yaşını kutlayan Citroen SM'ye saygılarını sunmayı da ihmal etmemiş.

 

DS Aero Sport Lounge 2020 ya da zamanda yolculuk makinesi

 

SUV kullanışlılığıyla limuzin konforunu buluşturmayı hedefleyen DS tasarımcıları, Auro Sport Lounge'ı (kendisine kısaca ASL diyeceğiz) yeni bir devrin ilk temsilcisi olarak görmek istiyorlar. 

 

Baktığınız açıya göre avcı uçağıyla sportif coupé arasında gidip gelen bu 5 metrelik SUV (pardon ASL), eğimli tavan çizgisinden 23" jantlarına kadar, her kıvrım ve hava girişinde aerodinamik bir estetiğe adamış kendini.

 

DS Aero Sport Hava Yolları

 

680 hp gücündeki elektrik motoru ve 110 kW'lık bataryasıyla 650 km'lik bir menzile sahip DS ASL. Sıfırdan yüze ulaşma süresiyse sadece 2,8 saniye. Nasıl olsa konsept araba, sallayıp duruyorlar gibi düşünceler aklınızdan geçtiyse, DS'in Formula E'nin (Formula 1'in elektriklisi) son şampiyonu olduğunu hatırlatalım.

 

2025'ten itibaren diğer DS modelleri de Aero Sport'a benzeyebilir

 

Kendi koltuklarını üreten ender markalardan olan DS, masaj ve klima mekanizması da içeren koltuklarını pamuk saten kumaşlarla kaplamış. Ekran çılgınlığı yaşanan bir devirde DS ASL'nin ön kapılardaki iki kontrol ekranıyla yetinmesiyse tam bir ters köşe

 

DS Aero Sport sadece köşelerdeki iki kontrol ekranıyla yetinmiş

 

Sürüş bilgileri ön cama yansıtılırken, diğer işlevler ön konsola yansıtılan animasyonlar ve (Lexus LF-30 konseptinde olduğu gibi) el hareketleriyle yürütülecek.

 

DS Aero Sport'u anladık da Lounge nerede diyenlere...

 

Ön ızgarayı yayalar ve diğer sürücelerle iletişim ekranı olarak yorumlayan, direksiyonuyla Air France'ın rahmetli Concorde uçaklarını anımsatan DS ASL gerçeğe dönüşür bilinmez ama 2025'e kadar diğer modellerdeki yansımalarını göreceğimizi söylüyor DS. 

 

DS kendi koltuklarını üreten ender markalardan

 

Projenin başında, 2002'de Renault Avantime'ı hayata geçiren Thierry Metroz ve DS 5'in tasarımcısı Frédéric Soubirou olduğuna göre, biz inandık, siz de inanın:)