yukarı

DS 7 Crossback 2022: 360 HP’lik versiyonuyla makyajlandı

Stellantis’in premium markası DS, en popüler modeli DS 7 Crossback’i makyajladı.

27 Haziran 2022 kaynak: DS Automobiles

DS, modern tasarım özellikleri, daha fazla teknoloji ve DS Performance tarafından daha güçlü bir plug-in hibrit güç aktarma organı ile geliştirilen yeni bir versiyon kazanan makyajlı DS 7 Crossback'in örtüsünü kaldırdı.

DS 7 Crossback, Stellantis SUV kardeşlerinin (Peugeot 3008, Citroen C5 Aircross, Opel Grandland) en premiumu olarak statüsünü koruyarak hemen kendini fark ettirmeyi başarıyor. Selefine göre en dikkat çekici değişiklik, DS 4'e benzer şekilde ön tamponda daha fazla yer kaplayan “DS Light Veil” adlı yeni LED DRL'ler.Ön tasarım aynı zamanda DS Pixel LED Vision 3.0 teknolojisine sahip ancak dönen elemanları kaybetmeyen yeni matrix LED farlardan da yararlanıyor. Son olarak, revize edilmiş ızgara daha köşeli bir şekil ve yeni bir ağ deseni ile büyümüş, sis farları ve yan tampon girişleri gitmiş.

Profil, donanım seviyesine bağlı olarak 18 ila 21 inç arasında değişen yeni alaşım jantlar dışında aynı görünüyor. Arka tarafta X şeklindeki deseni koruyan daha uzun LED stoplar, plaka tutucusunun üzerinde ekstra dinamik bir çizgi ve dekoratif şerit üzerinde yeni bir DS Automobiles yazısı ile yeniden tasarlanmış. Arka tampon, krom kaplamalı sahte egzoz boruları ile difüzör tarzı tasarım elemanlarını koruyor.Güç aktarma organları açısından, DS 7 Crossback, Puretech benzinli, BlueHDi dizel ve E-Tense PHEV aromalarıyla mevcut olmaya devam ediyor, ancak geleneksel benzinli, daha katı emisyon düzenlemeleri nedeniyle yalnızca Avrupa dışında satılacak.

Büyük haber, DS Performance tarafından geliştirilen DS 7 E-Tense 4×4 360 versiyonunun eklenmesi oldu. Sistem 200 HP güç üreten turboşarjlı 1.6 litre benzinli motor, 110 HP güç üreten öne monte edilmiş bir elektrik motoru ve 112 HP üreten arkaya monte edilmiş bir elektrik motorundan oluşuyor. Birlikte, sekiz ileri otomatik şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe de aktarılan ve 5.6 saniyede 0-100 km/s'ye izin veren toplam 360 HP güç üretiyorlar.En güçlü model, bir dizi özel 21 inç Brooklyn jant, DS Performance rozetleri ve parlak siyah dış aksamlarla görsel olarak ayırt edilebiliyor. Daha güçlü aktarma organının yanı sıra, daha iyi yol tutuşu için bir dizi şasi ince ayarına sahip. Süspansiyon 15 mm alçaltılmış, paletler önde 24 mm ve arkada 10 mm daha geniş, frenler ise 380 mm çapında daha büyük.

Amiral gemisi DS 7 E-Tense 4×4 360'ın yanı sıra, DS 7 Crossback serisi, FWD tarzında 225 HP ve AWD modunda 300 HP ile bilinen plug-in hibrit versiyonlarını koruyor. Tüm plug-in hibrit modeller, WLTP karma döngüsünde 65 km'ye kadar veya şehir içi sürüşte 81 km'ye kadar yalnızca elektrik menziline izin veren yeni 14,2 kWh pili kullanıyor. Pil, 7,4 kW'lık bir şarj cihazı kullanılarak iki saat içinde tamamen şarj edilebiliyor. Elektrikli olmayan seçenekler arasında 130 HP'lik 1.5 BlueHDi dizel, aynı güce sahip 1.2 Puretech benzin veya 215 HP veya 225 HP'lik 1.6 Puretech benzin yer alıyor.İçeride, revize edilmiş grafikler, 12 inçlik bir merkezi dokunmatik ekran ve yeni bir 12 inçlik dijital gösterge paneli ile yeni DS Iris bilgi-eğlence sistemi sunuluyor. DS 7 ayrıca, öndeki yolu kusurlar için tarayan ve her bir tekerleğin amortisörünü bağımsız olarak ayarlayan bir kamera ile DS Aktif Tarama Süspansiyon sistemi ile donatılmış.

Güvenlik açısından SUV, Seviye 2 otonom sürüş sunan DS Drive Assist'e sahip. Paket, sürücünün yüzünü ve göz kapağının hareketini takip etmek için iki kamera kullanan DS Driver Attention Monitoring sistemini ve gösterge panelindeki bir kızılötesi kameradan gelen akışı gösteren DS Night Vision'ı içeriyor.

DS, Stellantis'in premium markalarından biri, bu nedenle kabin içinde çok sayıda kişiselleştirme ve yüksek kaliteli döşeme seçeneği sunuyor. Modele bağlı olarak, DS 7 Crossback, Nappa deri, Claudia deri veya Alcantara döşeme, inci dikiş ve daha fazlasıyla donatılabiliyor.

DS 7 Crossback, 11 Temmuz'dan itibaren Fransa'da sipariş edilebilecek ve ilk örneklerin Eylül ayında DS showroomlarına ulaşması bekleniyor. SUV, yerel pazar için Fransa'nın Mulhouse kentinde ve Çin'in Shenzen kentinde üretilecek.