yukarı

DS 4 2021: Cazibe x Teknoloji x Standart cömertlik

Tasarım ve teknoloji üssü yeni DS 4, hem hatchback hem de SUV sınıfından prestijli modellerin canını fena sıkacak

07 Şubat 2021 kaynak: DS Automobiles

DS markasına adeta yapışan "Hadi bize güzel bir şeyler yap" vazifesinin son ürünü DS 4, seçkin marketlerde 2021'in son çeyreğinde yollara çıkacak.

Fransız kompakt güzel, normal DS 4, SUV esintili "DS 4 Cross" ve sportif karakterli "DS 4 Performance Line" ile farklı zevklere hitap eden üç alternatif menü hazırlamış.

DS 4 2021 kompakt DS güzeli

4.40 m uzunluk, 1.83 m genişlik ve 1.49 m'lik ölçülere bakarak örneklemek gerekirse, hem 1 Serisi ya da A Serisi hem de X1 ya da GLA'ya niyetlenenlerin gönlünü çelmek istiyor DS 4. Tabii kompakt sınıf satış lideri Golf'ün ve İskandinav güzeli XC40'ın da suikast listesinde olduğuna hiç şüphe yok.

DS 4 2021 4.40 m uzunluğunda

Evet, büyük SUV DS 7 ile işler tıkırında ama daha küçük DS 3 Crossback'in aynı başarıyı tekrarladığını söylemek zor. Lakin, markanın nicedir boş bıraktığı kompakt sınıfta DS 4'ün doping etkisi yapması kesin gibi görünüyor, ne dersiniz?

DS 4 Cross SUV esintili kompakt Fransız

SUV-Crossover trendini hiçbir versiyonda ıskalamamak için normalden biraz daha yüksek olmakla beraber, daha da yüksek algılanmak için bir takım görsel hilelere başvurmuş DS 4. Alt kısımda içbükey hatlar, 19" jantlar (hatta 20") ve gövdenin altındaki siyah dekorlar gibi...

DS 4: DS Aero Sport konseptini gerçek dünyaya taşımış

Enlemesine krom detaylar, geniş ön ızgara ve iki yandaki dikey LED tasarımıyla hem havalı hem de heybetli bir kompakt model yelpazesi DS 4. DS Aero Sport konseptinin gerçek hayattaki ilk tezahürü de diyebiliriz.

DS 4 ve çift açılı LED gündüz farları

Tampon boyunca inen gündüz sürüş LED'leri ve matrix farların standart olduğu DS 4, keskin kat yerleri ve geometrik çizgilerini arkaya doğru coupé tarzı bir kapanışta buluşturmuş.

DS 4 coupe tarzı eğimli tavanıyla Paris semalarında

Normal DS 4 siyah tavanıyla, DS 4 Cross ise daha yüksek algılanmasını sağlayan siyah tavan barları, gövdeyle aynı renk tavan ve kapılardaki Cross logosuyla ayrışıyor.

DS 4'ün gövdeye gizlenen kapı kolları

Baktıkça görünür hale gelen ince detaylar gözü yormadan etkilemeyi başarırken, stoplardaki mücevher işçiliği ve gövdeye gizlenen kapı kolları gibi ayrıntılar DS'in elitist tavrını yanısıtıyor. Premium'luktaki samimiyeti göstermek için metalik boya da standart listeye eklenmiş. Nihayet bunu da gördü gözlerimiz, sağolasın DS!

DS 4'ün DS motifli stopları

Tabii bu cazibeli hatların iç mekânda bir bedeli olacaktır. Arka sıra baş mesafesini çözebilecek olduklarını düşünsek de geri görüşün kısıtlı olacağı kesin gibi. Lakin matrix farları bile standart veren cömert DS 4'ün kamera kadrosunun da geniş olacağını düşünmek yanlış olmaz.

DS 4 kabin tasarımı

2,76 m aks mesafesiyle (ön ve arka tekerler arası) kullanışlılık ve ferahlık açısından da yüksek bir özgüvene sahip DS 4. Buna bir hatchback için çok başarılı sayılabilecek 430 litrelik bagaj hacmini de ekleyebiliriz. Şarj edilebilir hibrit DS 4 E-Tense'de bile 390 litreyi tutturmayı başarmış Fransız üretici.

DS 4 2021: PSA'nın estetikten sorumlu kompakt güzeli

Yeni DS 4, PSA'nın meşhur EMP2 platformunu kuşansa da %70 oranında yeni parçalar kullanılmış. Bu da ona hibrit teknolojisine daha fazla yer açma imkânı vermiş. Baştan itibaren satışta olacak DS 4 E-Tense, 50 km'lik sadece elektrikli menzile sahip olacak. Toplam (kümülatif) 225 hp'lik gücüyle E-Tense, 180 hp'lik benzinli ve 110 hp'lik elektrik motorunun ortak çalışması.

DS 4 E-Tense: Şarj edilebilir hibrit güzellik

3008 ve C5 Aircross gibi diğer pek çok PSA modelinden tanıdığımız 130, 180 ve 225 hp'lik PureTech benzinli ve 130 hp'lik 1.5 BlueTech dizel de tabii ki kadroda. Tüm bu motorlar standart olarak 8 ileri otomatik şanzımanla eşleşmiş olacak.

Şimdilik %100 elektrikli DS 4'ün lafı edilmiyor ama Citroën ë-C4'ün varlığı her şeyin mümkün olduğunun işareti.

DS 4 2021 konfor şovunu ihmal etmiyor

Son nesil her DS'te olduğu gibi, DS 4'ün de en güçlü kaslarından biri konfor. Yolu tarayıp süspansiyonları önceden ayarlayan kameralı Active Scan Suspension sistemi bu konforun başrol oyuncularından. Kendisini DS 7'den de (ve Rolls-Royce Ghost'dan:) tanıyoruz.

Nihayet içeri geçersek... Fevkalade estetik bir tasarıma sahip DS 4'ün kabini, donanıma göre alüminyumlu, kromlu, Alcantara derili bolca lüks dekora sahip.

Yeni DS 4'ün kokpiti mini bir sanat galerisi

Almanları nihayet alt etmeye ant içmiş işçilik kalitesi, abartmadan avangard tasarım detayları, ön panele ustaca gizlenen ve iki yanda kapı içlerine transfer olan havalandırmalar gibi orijinallikler, DS 4'ü sürüden net bir şekilde ayrıştırıyor. Ayrıca lütfen bakınız cam kumandalarının açısı ve tasarımı!

DS 4 2021 orijinallikte sınır tanımıyor

Teknolojik yenilikleri de bütüne başarıyla yedirmiş DS 4 tasarımcıları. Bilgi-eğlence ekranı ön panelde doğal bir yerleşim bulan DS 4, daha yukarıda bir konumdansa estetik bütünlüğü bozmamayı tercih etmiş.

DS'in yeni multimedya sistemini kullanacak olan DS 4, hem dokunmatik hem de sesli komutlarda daha kullanışlı ve kişiselleştirilebilir ayarlara sahip olacak. Bir diğer önemli yenilikse orta konsolda, vites seçicinin önündeki küçük dokunmatik kumanda paneli.

DS 4 ve dokunmatik kumanda paneli

Akıllı telefon alışkanlıklarına benzer bir kullanım sunan bu küçük ekran, işaret parmağınızla isim ya da adres yazıp navigasyon önerisi alabilmek gibi, Mercedes ve Audi diğer bazı premium markalarda da tanık olduğumuz özelliklere sahip.

DS 4 2021 sonunda satışa çıkacak

DS 4'te mıncıklanıp açıklanacak daha çok detay var ama çok tuttuk sizi, şimdilik kapatıyoruz. Gerçek hayata gelişine yakın daha bol ayrıntıyla, yine buralarda buluşmak ümidiyle...