yukarı

Dört silindirli Lotus Emira’nın detayları belli oldu

Emira i4, 365 HP güç ve 430 Nm tork üreten Mercedes-AMG turbo2.0 litrelik bir motora sahip.

13 Temmuz 2023 kaynak: Lotus

İlk olarak 2021'de duyurulan Emria i4, Mercedes-AMG'den alınan ortaya monte edilmiş turbo 2.0 litrelik motor sayesinde tüm zamanların en güçlü dört silindirli Lotus spor otomobili. Bununla birlikte, revize edilmiş bir egzoz dahil olmak üzere bir dizi geliştirmeye sahip.

Performans açısından motor 365 HP ve 430 Nm tork üretiyor. Bu değerler, süperşarjlı 3,5 litrelik V6'dan 41 HP daha az, ancak dört silindirli ekstra 9 Nm torka sahip.

Dört silindirli motor, iki koltuklu bir Lotus'ta kullanılacak son ana akım içten yanmalı motor ve Mercedes kaynaklı sekiz vitesli çift kavramalı şanzımanla eşleştirilmiş. İlk kez bir Lotus çift kavramalı bir şanzımanla donatılıyor ve marka bunun Emira V6'da bulunan altı vitesli otomatik şanzımandan daha hızlı vites geçişleri sunduğunu belirtiyor.

Bu kurulum Emira i4'ün 0-100 km/s hızlanmasını 4,4 saniyede tamamlamasını ve 290 km/s azami hıza ulaşmasını sağlıyor. Bu değerler, V6 motorlu modelden çok daha yavaş değil ve müşteriler kalkış kontrolü, e-Diff fonksiyonu ve direksiyona monte edilmiş vites değiştiricilerine sahip olacaklar.

Araç, birleştirilmiş alüminyum Lotus Spor Otomobil Mimarisi üzerinde yer alıyor ve dövme alüminyum çift salıncaklı süspansiyona sahip. Dört silindirli versiyonda ayrıca Emira V6'da kullanılan çelik aksamla karşılaştırıldığında 12 kg ağırlık tasarrufu sağlayan hafif bir alüminyum döküm arka alt şasi bulunuyor.

Süspansiyon, müşterilerin Tour veya Sport şasiyi seçmelerine bağlı olarak her biri benzersiz ayar sunan Eibach yayları ve Bilstein amortisörlerine sahip. İlki yol kullanımı için optimize edilmiş ve daha yumuşak yaylar ve amortisörler içerirken, ikincisi pist odaklı ve daha sert bir kuruluma sahip.

Diğer öne çıkan özellikler arasında özel olarak geliştirilmiş lastikler ve elektronik denge kontrol sistemi için yeni bir kalibrasyon yer alıyor. Bunlara 370 mm ön ve 350 mm arka ölçülerinde çapraz delikli ve oluklu diskler eşlik ediyor.

Tasarım cephesinde herhangi bir sürpriz yok, ancak 1,446 kg ağırlığındaki coupe LED farlara, gömme montajlı kapı kollarına ve kaslı arka kalçalara sahip. Modelde ayrıca parlak siyah bir difüzör, çift egzoz sistemi ve tüm hızlarda ön ve arka akslar arasında mükemmel şekilde dengelenmiş pasif bastırma kuvveti sağlayan amaca yönelik bir tasarım bulunuyor. Alıcılar ayrıca Atlantis Mavisi ve Hethel Sarısından Cosmos Siyahı ve Osmiyum Gümüşüne kadar 13 seçenekli geniş bir renk paleti bulacaklar.

Öne çıkan özellikleri, elmas kesim kaplamalı 20 inç ultra hafif dövme jantlar tamamlıyor. Müşteriler ayrıca tavana ve ayna kapaklarına parlak siyah kaplama ekleyen bir Siyah Paket sipariş edebilirler.

İçeriye doğru ilerleyen sürücüler düz tabanlı bir direksiyon simidinin arkasında oturuyor ve kendilerini 12,3 inçlik dijital gösterge paneline bakarken buluyor. Bu gösterge paneline Android Auto ve Apple CarPlay bağlantı özelliklerine sahip 10,25 inçlik bir bilgi-eğlence sistemi eşlik ediyor.

Diğer güzellikler arasında Alcantara veya Nappa deri ile kaplanabilen 12 yönlü elektrikli ısıtmalı koltuklar yer alıyor. Bunlara Alcantara tavan döşemesi, kontrast dikiş seçenekleri ve KEF ile ortaklaşa geliştirilen premium ses sistemi eşlik ediyor.

Emira i4 First Edition Birleşik Krallık'ta 81.495 £ ve Almanya'da 95.995 €'dan başlıyor.