yukarı

DeLorean Alpha5: Tam da geçmişi özlemişken...

DeLorean Motor Company'nin yepyeni modeli dijital lansman öncesi sahneye çıktı. Bir nevi 'Geleceğe Dönüş' şakası da olabilir...

kaynak: DeLorean

DeLorean markasını hepimiz Geleceğe Dönüş serilerinden hatırlıyoruz. Filmdeki kahramanlarımızı bir geleceğe bir geçmişe taşıyıp duran bu tasarım harikası model, markasına çok da para kazandırmamıştı.

Fakat hala akılda kalan en kült modellerden biri olan DeLorean günümüz hatta gelecek teknolojileriyle tekrar hayatımıza gireceğe benziyor. Umarız otomobil fiyatlarının bu kadar yükseldiği bir dönemde bizi de geçmişe götürebilir. Ya da farklı bir geleceğe…DeLorean Alpha5 31 Mayıs'ta dijital lansman için hazırlanıyordu, ancak ilk fotoğraflar ve bilgiler resmi web sitesi aracılığıyla beklenenden daha erken yayınladı.

Tıpkı selefi gibi, Italdesign tarafından kaleme alınan DeLorean Alpha5, devasa martı kanatlı kapılara ve tamamen elektrikli bir aktarma organına sahip dört koltuklu bir grand tourer.DeLorean Alpha 5, ikonik DMC-12'ye beklediğimizden daha az tasarım referansı içeriyor. Aerodinamik gövde (0.23 cd), orijinalin kutulu şekillerinden çok daha kıvrımlıyken, karakteristik pencere çizgisi daha modern bir tasarım ile değiştirilmiş. Yine de Alpha5, profilin çoğunu kaplayan martı kanatlı kapılar, geniş çok kollu tekerlekler, tüm gövdeyi saran düz bir karakter çizgisi ve havalandırmalı arka cam kapağı ile geleneği onurlandırıyor.Önde, ince LED farlar, eski otomobilin her zamanki DMC rozeti yerine DeLorean amblemini taşıyan ızgarayla birleşiyor. Arkada büyük bir difüzör ile her iki tamponda da aydınlatmalı V şeklinde bir tasarım dokunuşu var.DeLorean Alpha5, 4.995 mm uzunluğunda, 2.044 mm genişliğinde ve sadece 1.370 mm yüksekliğinde. Bu boyutlar, onu bir Porsche Taycan'dan biraz daha uzun, daha geniş ve daha yere yakın hale getiriyor.

Martı kanatlı kapıların boyutları, dört ayrı koltuğa sahip kabine daha kolay erişim sağlanmasını amaçlıyor. Gösterge paneli, modern tarzda düz tabanlı direksiyon simidinin arkasındaki odak noktası olan dijital bir gösterge paneli ile basit çizgilerle karakterize edilmiş.Orta konsolda bilgi-eğlence için daha küçük bir dokunmatik ekran ve bir kablosuz şarj tepsisinin yanında, arkasındaki klima için de bir dizi fiziksel kontrol düğmeleri var. Ayrıca ön yolcular için iki bardaklık ve daha fazla eşya bölmesi görebiliyoruz.

DeLorean platformun ayrıntılı bir sunumunu yapmadı, ancak "Temel Performans Modeli" için bazı tahmini spesifikasyon rakamlarını açıkladı. 100 kWh'lik büyük bir pil, 483 km'den fazla menzil için sunacak ve elektrik motorlarının güç çıkışını bilmesek de, Alpha5 0-100 km/s'ye 2.99 saniyede hızlanacak. Maksimum hız 250 km/s olacak.DeLorean Alpha5 hakkında yarınki dijital lansmanda ve 18 Ağustos'ta Pebble Beach Concours d'Elegance'de yapılması planlanan resmi galasında daha fazla ayrıntı öğrenebileceğiz. DeLorean Motor Company'nin merkezi ABD'deyken, Alpha5'in üretimi, İngiltere'deki bir ortaktan gelen güç aktarma organları ile İtalya'da olacak. Alpha5 başlangıçta sadece 88 adet üretilecek ve Geleceğe Dönüş filmlerinde zaman yolculuğu DMC-12'nin hızına atıfta bulunulacak. Dikkat edin, otomobil üreticisinin tek modeli olmayacak çünkü zaten V8 ile çalışan bir coupe, bir EV sedan ve hidrojenle çalışan bir SUV üzerinde çalışıyorlar.