yukarı

Dacia Spring: Test

Dacia Spring kullanışlı bir şehir aracı, ancak bu araç aynı zamanda eğlenceli olabilir mi?

08 Ekim 2023 kaynak: Arabazzi

Dacia'nın ilk elektrikli aracı (EV) çok şey vaat ediyor ve binlerce Avrupalı müşterinin neden günlük şehir otomobili olarak bir tane satın aldığını şimdiden anlayabiliyoruz. Adını doğadaki yeni yaşam mevsiminden alan Spring, yaklaşık 310 km’lik menziliyle sürekli şarj etmeden işten eve gitmenizi sağlıyor. Ve yeterli menzile sahip bir EV satın alacağınız için, elektrikli otomobillerin benzinli veya dizel eşdeğerlerinden daha pahalı olmasının başlıca nedeni olan aşırı büyük bir batarya paketine sahip bir araç için fazla ödeme yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Bu, bazı üreticilerin elektrikli otomobil fiyatlarını aşağı çekmenin bir yolu olarak düşünebilecekleri yeni bir yaklaşım. Önümüzdeki 18 ay, hepimizin 'uygun fiyatlı elektrikli otomobil' olarak gördüğü araçlarda büyük bir değişim yaşanacak. Dacia’nın uygun fiyatlı elektrikli aracı bu devrime öncülük edebilecek araçlardan biri.

Sadece sıkışık şehirlerde dolaşmak için iyi olan düşük maliyetli Citroën Ami ile karşılaştırıldığında, Spring gerçek bir otomobil olarak kullanabileceğiniz çok daha pratik bir teklif. Beş kapısı, dört koltuğu ve haftalık alışverişle başa çıkabilecek iyi bir bagajı var. Hatta saatte 120 km/s üzerinde bir azami hıza sahip, bu nedenle şehir dışı gezilerle Ami'den daha kolay başa çıkacaktır.

26.8kWh kapasiteli (25kWh kullanılabilir) tek bir batarya ve iki model seçeneği var: Spring 45 ve Spring 65, isimlerini metrik güç çıkışlarından alıyor. Türkiye’de şu an için sadece Spring 65 ve tek donanımla satılıyor. Spring 1 milyon TL’nin altındaki fiyatıyla, Fiat 500, MG4 ve Renault Zoe gibi diğer küçük EV rakiplerinden daha ucuz.

Her küçük elektrikli otomobil gibi Dacia Spring de şehir içinde kendini evinde hissediyor. Toplam boş ağırlığı bir tonun biraz altında ve Spring 65'te bulunan mütevazı motor bile yeterli anlık itme gücüne sahip.

Direksiyonda daha fazla hassasiyet isterdik, ancak Spring hemen hemen her hızda en kötü yol kusurlarının üstesinden gelmek için iyi bir iş çıkarıyor. Yumuşak süspansiyonu ve 14 inçlik küçük jantları sayesinde hız tümseklerini de çok iyi tolere ediyor.

Otoyollarda işler yolunda gitmiyor, ancak gaz kelebeği modülasyonu akıcı ve hızlı sürüşün önüne geçiyor. Saatte 120 km/s hızla giden trafiğe ayak uydurmaya çalıştığınızda pedalda kendinizi iterken bulacağınız yanlış bir duruş var ve hafifliği, bu küçük hatchback'in rüzgar ve büyük otomobiller tarafından savrulacağı anlamına geliyor. Daha uzağa seyahat etmeyi planlıyorsanız, Fiat 500 veya MG4 daha hızlı yollarda trafiğe karışırken daha rahat hissettiriyor.

Spring'in rakiplerini yakalaması gereken bir diğer alan da rafinelik. Aslında bu araç, elektrikli araç sessizliğinin diğer tüm rafinelik unsurları açısından ne kadar affedilmez olabileceğinin çok iyi bir örneği. Motor yeterince sessiz, ancak şasi kabini yol gürültüsünden yalıtma konusunda iyi bir iş çıkarmıyor. Ayrıca yan aynalardan ve ön cam sütunlarının etrafından hız sırasında belirgin rüzgar gürültüsü geliyor. Ve Spring'in ısıtma fanı, yavaş akan trafikte otururken bile elektrikli motorun kibarlığının çoğunu ortadan kaldırarak devirli bir benzinli motorun iyi bir taklidini yapıyor.

Spring 65, 65 HP gücü ile şehir içinde yeteli gücü sağlıyor ve 0’dan 100 km/s hızlanma rakamı 13.7 saniye. Dacia Spring WLTP’ye göre 310 km menzile sahip. 7kW'lık bir ev tipi şarj cihazına bağlandığında, boştan doldurmak beş saatten biraz daha kısa sürüyor.

Spring'inizi hızlı şarj etmek mümkün. Hızlı şarj ile yalnızca 34kW'a kadar kabul edecektir, bu nedenle kuşkusuz daha pahalı rakiplerinden bazılarının en hızlı şarj sürelerini beklemeyin. Spring'de %20-80 oranında şarj 38 dakika sürerken, 24kWh Fiat 500'de 50kWh'ye kadar şarj 24 dakika sürüyor.

Bizim kullandığımız versiyon Extreme olarak biliniyor., Extreme, alaşım jantlar, bilgi-eğlence ekranı, arka park sensörleri ve geri görüş kamerasına sahip. Araçta kullanılan malzemeler sağlam, dayanıklı ve nihayetinde oldukça gösterişsiz. Direksiyon simidinde mütevazı fiyat etiketini hatırlatan bir sürü boş düğme var.

Extreme, eski nesil Dacia Sandero ve Duster'dan tanıdığımız 7 inçlik dokunmatik ekranla geliyor. Uydu navigasyonu ve akıllı telefon yansıtma için bir USB portu ile birlikte geliyor. Girdilerinize ne kadar hızlı yanıt verdiği konusunda en hızlı sistem değil, ancak iş görüyor ve MG4'teki ekran kadar bir bakışta okunması zor değil.

Araca bindikten birkaç saniye sonra Dacia'nın ekonomik kökenlerini fark ediyorsunuz. Sürücü koltuğunda yükseklik ayarı ve direksiyon simidi ayarı bulunmuyor, bu nedenle bazı sürücüler rahat bir sürüş pozisyonu almakta zorlanabilir. Fiat 500 gibi daha pahalı rakiplerin de koltuk yükseklik ayarına sahip olmadığı doğru olsa da, MG4'te hem bu ayarı hem de direksiyon ayarını bulabilirsiniz.
 

Dacia Spring bir aile için Fiat 500'den daha kullanışlı çünkü rakibinin arka koltuklara erişmek için dar bir aralıktan tırmanmanız gerektiği anlamına gelen kısıtlayıcı üç kapılı düzeni yerine pratik beş kapılı bir gövdeyle geliyor. Spring de 500 gibi sadece dört kişilik, bu nedenle beşinci bir koltuk gerekiyorsa daha büyük MG4'e bakmanız gerekecektir.
 

Spring'in toplam uzunluğu 3,734 mm, yüksekliği 1,513 mm ve genişliği 1,579 mm (aynalar dahil 1,770 mm). Bu, bir 500'den yaklaşık 100 mm ve bir Hyundai i10'dan 60 mm daha uzun. Bir MG4 oldukça uzun ve geniş olduğundan içi çok daha ferah.
 

Spring'in önünde iki tane 1.80 boyunda kişi varsa omuzlar biraz sürtünebilir, ancak bu birçok küçük otomobil için geçerli. Kutu gibi şekli sayesinde bol miktarda baş ve bacak mesafesi var. Bir yetişkinin arkaya sığması ve uzun bir sürüş boyunca rahat vakit geçirmesi zor olacaktır çünkü bacak mesafesi yetersiz ve dizleriniz öndeki koltuk arkalığına gömülüyor. Arkada daha fazla alana ihtiyacınız varsa daha fazla harcama yapmanız ve bir MG4 almanız gerekebilir.
 

Dacia Spring 290 litrelik bagaj hacmiyle i10'u geride bırakarak MG4 ile aynı seviyeye geliyor. Spring, ağır eşyaların yüklenmesini ve boşaltılmasını zorlaştıran eşiği olan derin bir bagaja sahip. Şarj kablolarınızı düzenlemek (ve yükleme eşiğini azaltmak) için aksesuar broşüründe isteğe bağlı bir zemin altı bölücü mevcut.
 

Güvenlik uzmanları EuroNCAP Dacia Spring'i test etti ve ne yazık ki beş üzerinden sadece bir yıldız aldı. Küçük ve ucuz otomobillerin yüksek puan alması zor, çünkü maksimum puan almak için gereken tüm maliyetli güvenlik teknolojilerine sahip değiller. Bununla birlikte, Spring'in 2021'de test edilen bir başka küçük elektrikli araç olan dört yıldızlı Fiat 500'ün gerisinde kaldığı birkaç alan vardı. Spring'in ön koltukta oturan yolcuların bacaklarına ve göğüslerine 500'den daha az koruma sağladığı tespit edildi. Arkadan çarpışmalarda arkadaki yolcuların omurga incinmesi riski daha yüksekti.
 

Spring, bir çarpışmaya karışırsanız alarmı yükseltmeye yardımcı olacak gelişmiş bir eCall sistemine, bir çarpışma yaşarsanız altı hava yastığına ve ilk etapta bir çarpışma yaşamanızı önlemek için otonom acil fren sistemine sahip.