yukarı

Dacia Spring 2021: Herkes için elektrik!

Boyut, güç ve fiyatları küçük, kalabalıkları elektrikli otomobille tanıştırma kapasitesi çok büyük olan Dacia Spring 2021'e hazır

kaynak: Dacia

"Renault destekli mantık abidesi Dacia, bizi 'olabilir' fiyatlarla elektrik akımına sokmaya hazırlanıyor" demiştik Mart ayında, Dacia Spring henüz bol turunculu bir konseptken. İşte o Dacia Spring son halini aldı ve dün resmi olarak tanıltıldı.

Dacia Spring 2021 hazır_arabazzi.com

Turuncuların hayli azaldığı bilgisi ve teknik özelliklerden önce şu aralar hepimizin aşırı hassas olduğu fiyatlardan başlayalım. Bakalım Avrupa'nın en uygun fiyat etiketli elektrikli şehir arabasının fiyatı ne olacak?..

Dacia Spring %100 elektrikli ilk Dacia modeli. En azından bu yüzyıldaki_arabazzi.com

2021'de yollara çıkacak yeni Dacia Spring'in dedikodu niteliğinde dolaşan başlangıç rakamları 12.000 ila 15.000 Euro arasında konuşuluyordu ki Romanya'daki ön siparişlere bakarak rakam biraz daha netleşti. Birçok Avrupa ülkesinde, devlet destekleri sonrasında 11.000 Euro'nun altında bir başlangıç fiyatı olasılığı gittikçe artıyor. Yani Dacia Spring, en azından Avrupa pazarının en ucuz %100 elektrikli şehir otomobili olacak. Tabii Çinliler erken davranıp paraşütle indirme yapmazlarsa!Renault-Nissan ittifakının firari CEO'su Carlos Ghosn'un son büyük elektrikli projesinin bir parçası aslında Dacia Spring. 2019'dan bu yana satıldığı Çin'deki adıyla Renault City K-ZE, Brezilya ve Hindistan'daki adıyla Renault Kwid ile aynı genleri paylaşıyor.3.73 m uzunluk, 1.62 m genişliğiyle hayli kompakt bir elektrikli olan Dacia Spring, iç mekânda "4 yetişkin" gibi iddialı demeçler veriyor.

SUV edalı bu küçük Dacia'nın 300 litrelik bagajı arka koltukları yatırıp 600 lt.ye kadar çıkarmak mümkün.

Elektrikli Dacia Spring'in 300 litrelik bagajı_arabazzi.com

Şehirli genç çiftler için ideal boyutlar bunlar. Tekler için de tabii. Genç olmak da şart değil aslında...Azalan turuncu vurgular ve sadeleşen jantlar gibi detaylar dışında konsept haline gayet yakın bir final olmuş Dacia Spring. Yakın zamanda tanıtılan Sandero'ya yakınlığı da Daciasever gözlerden kaçmamıştır.Kokpitte sadeliğin kitabını yazan Dacia Spring, ön panel ve kapı içlerindeki mavi detaylarla türünü belli ediyor. Dijital gösterge paneli ve ne mutlu ki çevirmeli kumandalarla yönetilen 7" bilgi-eğlence ekranı, basitliğin ne kıymetli bir erdem olduğunu hatırlattı bize.Tıpkı sadece 3 modu bulunan tek ileri şanzıman gibi: İleri, Geri ve Nötr. Bitti."En ucuz" iddiasıyla gelen bir elektrikliden Tesla Model 3 beklentisi yeşertmediğinizi umarak, size 44 hp, 125 Nm tork ve 125 km/s azami hızdan bahsetmek isteriz. Eco modunu seçerseniz o güçten bir %30 daha düşeceksiniz...26,8 kWs'lik batarya tam doluysa 225 km'lik bir menziliniz olacak ki bir şehirli daha ne ister! Evden uzatma kablosuyla yaklaşık 14 saat, Wallbox ünitesiyle 5 saatte tam, 30 kW'lık şarj noktasında 1 saatte %80 doluyor bu batarya.Elektrikli Dacia Spring için verilen tarih şimdilik 2021 ilkbaharı. Türkiye'ye gelişine dair henüz bir açıklama yok ama Instagram sohbetlerimiz sonucundaki düşüncemiz, gelmezse çok yazık olacağı, gelirse ortalığı dağıtacağı yönünde.Siz haberi okuduğunuzda herhangi bir değişiklik olmadıysa, bu güçteki elektrik motorlu otomobillere uygulanan ÖTV oranı %3. Olduysa da canınız sağolsun...

Dacia Spring: Elektrikli şehir SUV'unun Avrupa fiyatları 11.000 Euro'nun altında bekleniyor_arabazzi.com