yukarı

Dacia Jogger: 7 kişilik bestseller adayı

Dacia Sandero Avrupa'yı sallarken, 5 ya da 7 kişilik Dacia Jogger aza kanaat eden dünyanın yeni yıldızı olmaya aday...

13 Eylül 2021 kaynak: Dacia

İnsanlık "Ayağımız yerden kesilsin de" çağına geri dönerken, Dacia'nın üst üste basit ama etkili vuruşları bir süre daha rakipleri sersemleteceğe benzer.

Temmuz ayında tarihinde ilk kez Avrupa satış liderliğine yükselen Sandero'nun başarısı bunun net bir kanıtı. Üstelik VW Golf ve Toyota Yaris'i geride bırakarak... (Biz TOGG ile premium'vari modellere odaklanmışken aslında hiç iyi yapmıyoruz diye bir kez daha aklımızdan geçeni söyleyelim de sonra "söylemediydi" olmasın.)

Dacia Jogger 2002_arabazzi.com

İşte aynı Dacia, 2022 başında, yine aynı formülü bu sefer daha uzun, ister 5 ister 7 koltuklu alabileceğiniz Dacia Jogger ile sahaya sürecek. Jogger aynı zamanda Dacia’nın hibrit motorlu ilk modeli olacak. Tasarruf için "premium" taleplerini seve seve aşağı çeken Avrupa tüketicisi için başarısı kesin bir formül.

7 koltuklu Dacia Jogger_arabazzi.com

Lodgy ve Logan MCV'nin çok da rağbet görmeyen kariyerlerine karşın, Sandero Stepway'in uzun hali şeklinde özetlenebilecek Dacia Jogger çok daha fazlasına talip. Kendisini kafamızda bir yere yerleştirirken "MPV kullanışlılığında SUV görünümlü bir station wagon" dedik ama bu bu üçünün yerini istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.


Dacia Jogger tasarım detayları

Tam profilden bakmadıkça estetik açıdan neredeyse bir zafer yeni Dacia Jogger. Önden maceracı ve iddialı hatlara, arkadan Skoda ve Volvo SUV'ları tadında bir cazibeye sahip olan Jogger, sıkıcı görünme riskinden başarıyla sıyrılmış.
Dacia Jogger tasarım detayları_arabazzi.com

2.90 m'lik aks mesafesi (ön ve arka tekerler arası) ve 4,55 m'lik uzunluğuyla Dacia Jogger CMF-B platformunun en uzun halini kullanıyor. Bu ölçüler de ona hem "geniş ailelerin SUV"u hem de "seksi ticari" olma potansiyeli kazandırmış.

Dacia Jogger SUV'umsu hatlara sahip_arabazzi

Şişkin çamurluklar, tavan spoyleri, plastik gövde korumaları ve kaslı motor kaputu bir yana, modüler tavan rayları ve yerden 20 cm yüksek yapısıyla da bozuk yollarımızla uyumlu ve ılıman maceralara hazır görünüyor Dacia Jogger.


İç mekân

Sandero ile aynı basit, bolca sert plastikli ama çok kullanışlı kokpite sahip olan Dacia Jogger, akıllı telefon bağlantı noktası sayesinde kendi telefonunuzu bilgi-eğlence ekranına dönüştürmek gibi ekonomik ama zekice çözümlere sahip. Gerçi, arzu edenler için üst donanımda ısıtmalı koltuk seçeneği bile mevcut.

Dacia Jogger kabin özellikleri

Versiyona bağlı olarak, akıllı telefonla veya akıllı telefon olmadan kullanılabilen sistem, dilerseniz 8 inçlik dokunmatik ekran ya da akıllı telefonla kablosuz (Wi-Fi) ekran yansıtma özelliği olmak üzere, üç farklı bilgi-eğlence seçeneği sunuyor Dacia Jogger.

En arkaya geçişi kolaylaştırmak için Sadero'nunkinden daha uzun ve ön kapıdan daha yüksek arka kapılara sahip Jogger. Kullanışlılığı daha da artırmak adına en arka iki koltuğu bağımsız üreten Dacia, tek koltuğun sökülüp 6 kişilik ve daha büyük bagajlı kombinasyonlara da imkân tanımış.

Dacia Jogger 5 ya da 7 koltuklu seçilebilecek_arabazzi

Dacia Jogger seçtiğiniz versiyona göre 2. sıra yolcular için katlanabilir masalar ve bardak tutucuları sunacak. Masalar farklı yolcuların gereksinimini karşılamak üzere 70 mm kadar uzayabiliyor.

Son sıradaki iki yolcuya ise, iki adet bağımsız koltuk, kol dayama yeri, daha iyi bir görüş ve ferahlık için kelebek tipi yan camlar sunuluyor. 7 koltuklu versiyonda koltuk yüksekliği (1 ve 2. sıralar arasında +55 mm; 2. ve 3. sıralar arasında +25 mm) arka koltuklarda daha da fazla konfor anlamına geliyor.

7 koltuklu Dacia Jogger'ın bagajı

Bagaj hacmi ise tam bir "seçmece" oyunu... 5 kişilik versiyonda koltuk sırtlığının üst çizgisine kadar 708 literlik dev bir bagaj sunan Dacia Jogger, 7 koltukluda tüm koltuklar açıkken 160 litreyle yetiniyor. Ama tabii bagajın tavana kadar yolu var.

Dacia Jogger çok değişken bir kabine sahip

Üçüncü koltuk sırasını yatırırsanız bagajınız 565 litreye ulaşıyor ki hiç fena bir hacim değil. Ama maksimum beş kişi oluruz diyorsanız, bavullar, çocuk arabaları, bisikletler vs. için 5 koltuklu seçenek daha mantıklı görünüyor.


Benzinli ve LPG’li motor seçenekleri

Dacia Jogger, tamamen yeni 1.0 litre TCe 110 benzinli ve ECO-G 100 benzinli/LPG çift yakıtlı motor seçenekleriyle her ailenin ihtiyacına uygun bir motor sunuyor.

Motorlar Start&Stop ile donatılıyor ve Euro 6D Full ile uyumlu. Altı ileri manuel şanzımanla sunulan TCe 110, 1.0 litre hacimli, 3 silindirli, direkt enjeksiyonlu bir turbo motor ve 110 hp (81 kW) güç üretiyor. 2.900 devirde 200 Nm tork değeriyle şu an Dacia Jogger ile sunulan en güçlü motor TCe 110.

Dacia Jogger motor seçenekleri_arabazzi.com

Fabrika çıkışlı benzinli/LPG çift yakıtlı olan ECO-G 100 ise 100 km'de 7,6 litrelik (WLTP) karma yakıt tüketimi değeriyle gönül çelecek. Eşdeğer bir benzinli motordan %10 daha az CO2 emisyonu olan ECO-G 100, 40 lt LPG ve 50 lt benzin olmak üzere iki depoyla maksimum 1.000 km menzil sunuyor.

Yeni Dacia Jogger fiyatları henüz açıklanmadı_arabazzi

2022 ilk çeyrekte bayilerde yerini alacak olan Yeni Dacia Jogger’ın, Kasım 2021’de aralarında Türkiye’nin de bulunduğu yaklaşık 30 ülkede siparişe açılması planlanıyor.


Dacia Jogger Hybrid için 2023'ü bekleyeceğiz

2023 yılında ürün gamına hibrit versiyon da eklenecek Dacia Jogger, hibrit teknolojisine sahip ilk Dacia modeli olacak. Dacia Jogger, piyasadaki en uygun fiyatlı 7 koltuklu hibrit olarak öne çıkacak.

Dacia Jogger hibrit teknolojisi, 1,6 litrelik bir benzinli motor, bir e-motor ve bir yüksek voltajlı marş motoru olmak üzere iki elektromotor ve çok modlu debriyajsız bir aktarma kutusundan oluşuyor.

Dacia Jogger 2022 başında satışa sunulacak

1,2 kWsa (230V) kapasiteli yüksek performanslı bataryalar ve verimli otomatik şanzıman ile birlikte fren enerjisi geri-kazanım sistemiyle şehir içinde %80 oranında tamamen elektrikli sürüşe imkân tanıyor ve iddiaya göre, eşdeğer bir benzinli motora kıyasla %40’a varan yakıt tasarrufu sağlıyor.

Özellikle şehir içinde %80 elelktrikli sürüş iddiasını teyid etmek için sabırsızlıkla bekliyoruz...